Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146560 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα
καμμια σχεση η βρωμια του ξυλου με την βρωμια του πελλετ ... πολυ λιγοτερη σταχτη και σχεδον καθολου βρωμια στο κουβαλημα ...το ιδιο το κουβαλημα ειναι ενα θεμα που μπορει να σε οδηγησει στην επιλογη σου σε σχεση με σομπα η λεβητα ... οι αυτο καθαριζομενοι δεν σημαινει οτι δεν κανεις τιποτα απλα το κανεις πιο αραια ...οσο για την ισχυ σε σομπα τα 15-16 kw που στην πραγματικοτητα θα σου βγουν 13 και σε λεβητα κατι παραπανω ...στα πλεονεκτηματα του λεβητα η καλυτερη ρυθμιση και ισως λιγο καλυτερη ασφαλεια στα μειονεκτηματα η αυξημενη καταναλωση και καποιο παραπανω κοστος εγκαταστασης ....φυσικα αν δεν σε καλυπτουν τα σωματα μπορεις να βαλεις καποιο λιγο πιο μεγαλο η σε σομπα να μεταφερεις του σαλονιου που κλεινεις και υποθετω ειναι μεγαλα σε καποια αλλα θεση (να τα κανεις τραμπα δηλ) ....καιρο εχεις μεχρι τον επομενο χειμωνα μην βιαστεις να παρεις αποφασεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dandalos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146562 από erimitis
Φιλε μου οταν ηταν να παρω για μενα ημουν αναμεσα στον pelletch 25kw και τον kitourami krp 25 τον οποιο και εβαλα.θα σου προτεινα για το μπαλκονι να παρεις τον pelletech καθως
ειναι μικρος
Εχει χωρο για 100 κιλα πελλετ
Μπορει να συνδεθει στην ηδη υπαρχουσα καμιναδα αρα λιγοτερα εξοδα
Ειναι ελληνικος και αξιοπιστος
Εχει καλο κοντρολερ
Εχει καλη τιμη
Σε ολα αυτα ομως θα πρεπει να υπολογισεις χωρο για αποθηκευση πελλετ που φανταζομαι για να καις ξυλα εχεις.
Φιλε μην το σκεφτεσαι προχωρα αν εχεις τα φραγκα.και απο ζεστη σαν να εχεις πετρελαιο
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dandalos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146568 από dandalos

sdancer75 έγραψε:

dandalos έγραψε: Έχετε δίκιο και η ξυλόσομπα που έχω τώρα ζεσταίνει το σαλόνι απο μόνη της , έχω κλείσει τα σώματα εκεί, απλά έχω βαρεθεί τόσο τη βρωμιά του ξύλου και διάβασα κάπου κάποιον που ήταν σε δίλημμα αν θα έβαζε σόμπα μέσα ή λέβητα και μετά απο 1 χρόνο χρήσης σόμπας το μετανιωσε που δεν έβαλε λέβητα. Είναι πράγματι μεγάλο το δίλημμα .


Εγώ πάντως με υδραυλική πέλλετ μέσα στο σαλόνι, δεν έχω παράπονο. Τη φορτώνω 1 φορά την ημέρα με προσοχή ώστε να μην βγει σκόνη από το πέλλετ και με τη σκούπα κάνω κυριολεκτικά 5 λεπτά με 2-3 εφημερίδες (1 κάτω και 2 για το καθάρισμα του τζαμιού) και στο τέλος με άζαξ στο τζάμι και λίγο χαρτί κουζίνας επίσης με άζαξ για το πάτωμα ώστε να μην μείνει τίποτε.


Ο θόρυβος που κάνει ο κοχλίας όταν ρίχνει το πέλλετ δεν είναι ενοχλητικός; μερικοί λένε οτι το συνηθίζεις και άλλοι οτι είναι σπαστικό . Έχω ακούσει και για κάπνα που βγάζουν μερικές σόμπες πέλλετ και σου καίει τα μάτια(δεν έχω προσωπική άποψη).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146571 από χρηστος8
@ dandalos

Αν το κορυφαιο κριτηριο επιλογης ειναι το οικονομικο...
Και το δευτερο κριτηριο ειναι να μπει στο μπαλκονι η στο λεβητοστασιο...
Δες αυτον το λεβητα...www.mytherm.gr/levites-pellet/monada-ner...-mpalkoniou-compact/
Εχει Φ80 καμιναδα...κυκλοφορητη, δοχειο διαστολης, βαλβιδα ασφαλειας, εξαεριστικο.
Ο 18αρης (συμφωνα με την περιγραφη σου) θα σε καλυψει ανετα...με + 100 ευρω βαζεις αυτον με τα 21kw.
2250 με φπα, συν τα περαστικα του υδραυλικου σου στην Ξανθη.

ΥΓ. Η εταιρια παραγει αξιοπιστα προιοντα θερμανσης εδω και 25 χρονια = εγγυηση.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dandalos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146573 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα
Σήμερα είναι καλό να πενθήσουμε όλοι για τον άδικο χαμό του Βαγγέλη και γρήγορα να βρεθούν οι υπεύθυνοι που τον οδήγησαν σε αυτό.
Τώρα Φίλε Δάνδαλε κάνεις σίγουρα λάθος.
Μην εμπιστεύεσαι κάποιον Υδραυλικό να σου υπολογίσει τις θερμικές απώλειες , αλλά κάποιον ψαγμένο με εμπειρία Μηχανολόγο.
Αν θέλεις μπορώ να σου τις υπολογίσω από το σπότ αλλά θέλω πολλά στοιχεία.
1. Υπολογισμός απωλειών ,
2. Επιλογή πρόσθετων σωμάτων αν χρειαστούν.
3. Επιλογή λέβητα πέλλετ με καυστήρα πέλλετ. (υπολογίζεται με 40-45 % προσαύξηση των απωλειών)
4. καυστήρας πέλλετ με λειτουργία βάση σωστού ελκυσμού.
5 Για μένα προτίμησε Ελληνικό προιόντα και όχι ξένα θα σε καλύψουν πλήρη στο σέρβισ.
6. Καλή καπνοδόχος με υπολογισμό όπως προκύπτει από διαγράμματα ή τύπους για στερεά καύσιμα.
όλα αυτά αν έχεις όρεξη θα τα ξεκαθαρίσουμε εύκολα και θα βρούμε τη καλύτερη λύση για τη περίπτωσή σου.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dandalos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146580 από dandalos

χρηστος8 έγραψε: @ dandalos

Αν το κορυφαιο κριτηριο επιλογης ειναι το οικονομικο...
Και το δευτερο κριτηριο ειναι να μπει στο μπαλκονι η στο λεβητοστασιο...
Δες αυτον το λεβητα...www.mytherm.gr/levites-pellet/monada-ner...-mpalkoniou-compact/
Εχει Φ80 καμιναδα...κυκλοφορητη, δοχειο διαστολης, βαλβιδα ασφαλειας, εξαεριστικο.
Ο 18αρης (συμφωνα με την περιγραφη σου) θα σε καλυψει ανετα...με + 100 ευρω βαζεις αυτον με τα 21kw.
2250 με φπα, συν τα περαστικα του υδραυλικου σου στην Ξανθη.

ΥΓ. Η εταιρια παραγει αξιοπιστα προιοντα θερμανσης εδω και 25 χρονια = εγγυηση.

Σίγουρα Χρήστος8 το κριτήριο είναι οικονομικο ως προς την αγορά ως προς και την χρήση.Απλά κάποια παιδιά βάζουν το δίλημμα γιατί όχι σόμπα μέσα που βοηθά στην θέρμανση μέσω ακτινοβολίας.Ήδη έχω υδραυλική τοποθετημένη αλλά η ενασχόληση με το ξύλο είναι κάτι που σε κουράζει σωματικά και ψυχικά.Στην κατανάλωση θα υπάρχει μεγάλη διαφορά αν είναι λέβητας έξω ή σόμπα μέσα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ