Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146780 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα
To κρισιμο ερωτημα που δεν εχει απαντηθει ειναι αν το μπαλκωνι σου αντεχει το σημειακο φορτιο των 200-300 κιλων του λεβητα....

συν οτι ηδη εχεις τα υδραυλικα ετοιμα απο το τζακι και τωρα θα πρεπει να τα γυρισεις ΟΛΑ προς το μπαλκώνι... κι αυτο μονο φτυνο δεν θα ειναι...

ακομα βεβαια δε μπορω να καταλαβω γιατι θες λεβητα στο μπαλκωνι για 80 τμ. αλλα γουστα ειναι αυτα κι οταν προκειται για λεφτα αλλου σαφως και τα γουστα του εχουν απολυτη προτεραιοτητα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dandalos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146789 από dandalos

Fokion έγραψε: To κρισιμο ερωτημα που δεν εχει απαντηθει ειναι αν το μπαλκωνι σου αντεχει το σημειακο φορτιο των 200-300 κιλων του λεβητα....

συν οτι ηδη εχεις τα υδραυλικα ετοιμα απο το τζακι και τωρα θα πρεπει να τα γυρισεις ΟΛΑ προς το μπαλκώνι... κι αυτο μονο φτυνο δεν θα ειναι...

ακομα βεβαια δε μπορω να καταλαβω γιατι θες λεβητα στο μπαλκωνι για 80 τμ. αλλα γουστα ειναι αυτα κι οταν προκειται για λεφτα αλλου σαφως και τα γουστα του εχουν απολυτη προτεραιοτητα...


Είχα διαβάσει σε κάποιο νήμα οτι κάποιος μετά απο ένα χρόνο χρήσης μετάνιωσε που δεν έβαλε λβητα όπως ο γιος του και ο λόγος μάλλον ήταν η σκόνη. Άλλος γνωστός που έχει σόμπα λέει όταν ρίχνει πέλλετ κάποιο θόρυβο τον κάνει μίλησε με τον υδραυλικό του είπε οτι θα του αλλάξει ένα γρανάζι αν θυμάμαι καλά αλλά ακόμα περιμένει. Το λογικό σιγουρα και οικονομικό είναι να μπει σόμπα στην θέση της ήδη υπάρχουσας απλά το ψάχνω πολύ γιατί κάναμε ενα λάθος με την ξυλόσομπα και τώρα αν βάλω σόμπα φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και μετανιώσω που δεν διάλεξα λέβητα. Ότι μπει τώρα πρέπει να είναι τελική λύση. Fokion με τί σόμπα πόσα τ.μ. ζεσταίνεις;
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dandalos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146792 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα
Εχω να σου προτείνω σόμπα πέλλετ νερού της Halcotherm με δικό της κυκλοφορητή δοχείο και αν δεν έχεις πέλλετ ή παρουσιάστηκε πρόβλημα με κάποιο εξάρτημα της σόμπας μπορείς να κάψεις και μπρικέτες. Ρώτα τον Ζήση (ιδιοκτήτη της ετεραιίας) να σου κάνει μια επίδειξη αν είσαι κοντά στη Θεσσαλονίκη. καλή περίπτωση για να μην αλλάζεις θέση και στο κ. δίκτυο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dandalos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146800 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα
Εγω ειμαι 'αλλο ανεκδοτο" εχω 2 αεροθερμες να ζεστανω συνολικά 100+ τετραγωνικά αλλα βολευει η διαρυθμιση γι αυτο....

"οταν ριχνει πελλετ κανει θορυβο"..... τι αλλο θα ακουσουμε....
ο ανεμιστηρας των καυσαεριων ναι...
αλλα το πελλετ που πεφτει στο ποτυρακι???
που μενει?? στο Αγιο Ορος???

Τελος παντων ολα ειναι υποκειμενικά.

Την αντοχη του μπαλκωνιου σου στο βαρος δες γιατι αυτο ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146808 από dandalos
Μίλησα με την Χαλκοθέρμ μου προτείνουν είτε σόμπα είτε λέβητα πέλλετ 30 ΚW για σύνολο 16.000 θερμίδων μαζί με το μπόιλερ με το σκεπτικό οτι αμα είναι λίγο μεγαλύτερος θα δουλευει πιο άνετα και θα έχω οικονομία στην καύσιμη ύλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146812 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα

dandalos έγραψε: Μίλησα με την Χαλκοθέρμ μου προτείνουν είτε σόμπα είτε λέβητα πέλλετ 30 ΚW για σύνολο 16.000 θερμίδων μαζί με το μπόιλερ με το σκεπτικό οτι αμα είναι λίγο μεγαλύτερος θα δουλευει πιο άνετα και θα έχω οικονομία στην καύσιμη ύλη.

πάρε "κιαλες" γνώμες 30kw μου ακούγονται παρα πολλά για 80tm.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dandalos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ