Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146605 από χρηστος8

stergiosbik έγραψε: Kαλα ρε Χρσηστο,η πεθερα με varmebaronen κι εσυ με Ferroli;Για αγριεψε της λιγο γιατι σε εχει "καβαλησει" μου φαινεται! :lol: :lol: :lol:


Στεργιο δεν μπορουσα να το ρισκαρω...εχει σοβαρο προβλημα (σκληρυνση κατα πλακας).
Η ζεστη ειναι αδιαπραγματευτη και με συνταγη γιατρου...
Μην νομιζεις ομως...και ο ferroli με το δοχειο αδρανειας κτλ ειναι τουρμπισιος...
Ολα ειναι θεμα στησιματος...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146612 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα
Καλημερα σε ολους.
Μου γεννηθηκε μια απορια απο τα προαναφερθεντα και ως μη γνωστης θα ηθελα μια διευκρινιση.Δηλαδη...το προβλημα με εναν ελληνικο λεβητα εγκειται ΜΟΝΟ στο οτι αυτος υποσχεται ισχυ που δεν μπορει να την αποδοσει?Αυτο ειναι ολο?Δηλαδη αν καποιος αντι για ελληνικο 20αρη λεβητα (που πραγματικα χρειαζεται) παρει τον αντιστοιχο 30αρη (που αποδιδει για 20kw ομως στην ισχυ αρα ΚΑΙ στην καταναλωση) και αντι να δωσει 1800 ευρω δωσει 2200,αυτο ειναι πολυ χειροτερο απο το να δωσει τα διπλασια (για πλακα) και να παρει ενα ''ξενοφερτο τεχνολογικο θαυμα''(Σουιδια,Δανια,Γερμανια) που να υποσχεται την ισχυ που αποδιδει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146618 από Diplomatis

χρηστος8 έγραψε: @ dandalos

Αν το κορυφαιο κριτηριο επιλογης ειναι το οικονομικο...
Και το δευτερο κριτηριο ειναι να μπει στο μπαλκονι η στο λεβητοστασιο...
Δες αυτον το λεβητα...www.mytherm.gr/levites-pellet/monada-ner...-mpalkoniou-compact/
Εχει Φ80 καμιναδα...κυκλοφορητη, δοχειο διαστολης, βαλβιδα ασφαλειας, εξαεριστικο.
Ο 18αρης (συμφωνα με την περιγραφη σου) θα σε καλυψει ανετα...με + 100 ευρω βαζεις αυτον με τα 21kw.
2250 με φπα, συν τα περαστικα του υδραυλικου σου στην Ξανθη.

ΥΓ. Η εταιρια παραγει αξιοπιστα προιοντα θερμανσης εδω και 25 χρονια = εγγυηση.


Χρήστο σε παρακολουθώ στο forum εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον και θεωρώ ότι είσαι από τους ανθρώπους που έχουν βοηθήσει απεριόριστα όλους αυτούς που ψάχνονται στο θέμα της θέρμανσης. Έχει εγκριθεί για τον μπατζανάκη μου το "εξοικονομώ" και μέσα στ' άλλα θα βάλει κι ένα λέβητα πέλλετ. Το θέμα είναι ότι έχει λίγο χώρο στο λεβητοστάσιο και ο συγκεκριμένος λέβητας (τον οποίο είδαμε από κοντά σε έναν έμπορο) θα ταίριαζε γάντι. Μας προβλημάτισε λίγο το ότι δεν υπάρχει εδώ στην περιοχή κάποιος που να τον έχει ώστε να μάθουμε εντυπώσεις από την λειτουργία του. Βλέπω όμως ότι εσύ προφανώς τον ξέρεις τον λέβητα κι έχεις θετική γνώμη ή κάνω λάθος;; Μπορείς αν θέλεις να μας πεις καμιά κουβέντα παραπάνω;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146636 από χρηστος8

"Diplomatis"
Βλέπω όμως ότι εσύ προφανώς τον ξέρεις τον λέβητα κι έχεις θετική γνώμη ή κάνω λάθος;; Μπορείς αν θέλεις να μας πεις καμιά κουβέντα παραπάνω;;


Τι να πω βρε Δημητρη...μια χαρα λεβητας ειναι...αληθινα kw...αληθινος βαθμος αποδοσης...αριστη λειτουργια...εταιρια προθυμη να βοηθησει στο οποιο προβλημα...νορμαλ τιμη...εγγυηση εχει...χωραει παντου...
Γιατι οχι;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Diplomatis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146641 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα
Φίλε μη σκέφτεσαι έτσι για όλους τους Ελληνικούς.
Θα ζητήσεις θερμαινόμενη επιφάνεια και όχι τόσο με την ονομ. ισχύ.
Όμως αναφέρεσαι σε 20 και 30 kw λέβητες πέλλετ και νομίζεις ότι θα σού προσφέρουν αντίστοιχη οικονομία.
Το έχω αναφέρει και θα το ξαναλέω , να το ακούν και οι πιο έμπειροι , σε αυτό το φόρουμ , ότι οι μικροί λέβητες (Ελληνικοί ή ¨όχι) εκτός από κάποιους Ιταλικούς και Αυστρογερμανικόυς) δεν έχουν μεγάλο Β. Απόδοσης λόγω της μικρής σχέσης επιφάνειας και χρόνου που χρειάζεται το καυσαέριο από στερεό καύσιμο να αφήσει τη φτωχή του θερμότητα.
Πάρτε λίγο μεγαλύτερο θα δείτε διαφορά στην κατανάλωση αφού θα λειτουργεί με μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης.
Ναι πολλοί Ελληνικοί είναι καλύτεροι από πολλούς ξενόφερτους αρκεί να έχουν τούμπα και αναδίπλωση καυσαερίων στο θάλαμο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146642 από sdancer75

dandalos έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

dandalos έγραψε: Έχετε δίκιο και η ξυλόσομπα που έχω τώρα ζεσταίνει το σαλόνι απο μόνη της , έχω κλείσει τα σώματα εκεί, απλά έχω βαρεθεί τόσο τη βρωμιά του ξύλου και διάβασα κάπου κάποιον που ήταν σε δίλημμα αν θα έβαζε σόμπα μέσα ή λέβητα και μετά απο 1 χρόνο χρήσης σόμπας το μετανιωσε που δεν έβαλε λέβητα. Είναι πράγματι μεγάλο το δίλημμα .


Εγώ πάντως με υδραυλική πέλλετ μέσα στο σαλόνι, δεν έχω παράπονο. Τη φορτώνω 1 φορά την ημέρα με προσοχή ώστε να μην βγει σκόνη από το πέλλετ και με τη σκούπα κάνω κυριολεκτικά 5 λεπτά με 2-3 εφημερίδες (1 κάτω και 2 για το καθάρισμα του τζαμιού) και στο τέλος με άζαξ στο τζάμι και λίγο χαρτί κουζίνας επίσης με άζαξ για το πάτωμα ώστε να μην μείνει τίποτε.


Ο θόρυβος που κάνει ο κοχλίας όταν ρίχνει το πέλλετ δεν είναι ενοχλητικός; μερικοί λένε οτι το συνηθίζεις και άλλοι οτι είναι σπαστικό . Έχω ακούσει και για κάπνα που βγάζουν μερικές σόμπες πέλλετ και σου καίει τα μάτια(δεν έχω προσωπική άποψη).


Όχι ρε φίλε τι ειναι αυτά που λες ! Καμία σχέση . Ο Κοχλιας κάνει ανεπαισθητο ήχο τίποτε άλλο και σίγουρα λιγότερο απο τους σκληρούς δίσκους wd raptor που έχω στο PC . Απο καπνα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ξεχνά το εκτός αν πέσει το ρεύμα και σταματήσει ο ανεμιστήρας καυσαερίων αλλα σε αυτήν τη περίπτωση παίρνεις ένα ups.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ