Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146592 από etsa67
κοίτα τα παρακάτω:

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dandalos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146594 από erimitis
Ο etsa μιλαει πολυ σωστα.Ο κιτουραμι ειναι 25 kw και τον δουλευω στα 18 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Σημαντικο αυτο που καιει τα παντα και ο βαθμος αποδοσης του λεβητα.τελος το ποιο σημαντικο ειναι η μαλιλιγκα που διαθετεις.οποτε εδω θα ακουσεις πολλες γνωμες αλλα στο τελος εσυ θα παρεις αποφαση και θα την λουστεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146595 από dimlyk
παληκαρια σχετικα καλα τα λετε αλλα οταν λεμε μπαλκονι τι εννουμε? ενα προβολο η καποια βεραντα με κολωνες απο κατω? ...μην παιρνετε τοσο αψηφιστα τα φορτια στα μπαλκονια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146596 από χρηστος8

dandalos"
Σίγουρα Χρήστος8 το κριτήριο είναι οικονομικο ως προς την αγορά ως προς και την χρήση.Απλά κάποια παιδιά βάζουν το δίλημμα γιατί όχι σόμπα μέσα που βοηθά στην θέρμανση μέσω ακτινοβολίας.Ήδη έχω υδραυλική τοποθετημένη αλλά η ενασχόληση με το ξύλο είναι κάτι που σε κουράζει σωματικά και ψυχικά.Στην κατανάλωση θα υπάρχει μεγάλη διαφορά αν είναι λέβητας έξω ή σόμπα μέσα; και στο θέμα του καθαρισμού με ποιό απ τα 2 θα υπάρχει μεγαλύτερη ενασχόληση;


Ειναι προφανες, πως αν βαλεις σομπα εντος του σπιτιου, θα εχεις ελαφρως μειωμενη καταναλωση...
Σε σχεση παντα με εναν λεβητα στο μπαλκονι η στο λεβητοστασιο σου.

Αυτο γινεται για δυο λογους...πρωτον εκμεταλευεσαι την θερμανση της σομπας λογω ακτινοβολιας εντος του σπιτιου...αναλογα με το ποσο θερμανση θα εχεις απο την ακτινοβολια της σομπας θα κλεισεις και 1 η 2 σωματα.

Στο θεμα του καθαρισμου εξαρταται απο το μηχανημα που θα επιλεξεις...συνηθως οι σομπες θελουν ποιο συχνο καθαρισμα σε σχεση με εναν λεβητα.

Τελος σε οτι αφορα τα kw που θα επιλεξεις... εχε υποψην πως με 25kw σομπες νερου εχω ζεστανει 150τμ με αυτονομιες (ηλεκτροβανες)...καμια μα καμια σπαταλη η μειωμενος βαθος αποδοσης δεν προκυπτει.

Ειναι αυτο που λεμε οσα φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...
Τι θελω να πω...η πεθερα μου ζεσταινεται με 20kw λεβητα πελλετ της Σουηδικης varmebaronen...
Καιει εδω και 4 χρονια, σε σπιτι χωρις ιδιαιτερες μονωσεις...του 1980 κατασκευη...κοντα στα 120τμ...με προοπτικη μελλοντικα για περισσοτερα.
Εκαιγε πριν με λεβητα πετρελαιου 35kw 2,5 με 3 τονους...και με οικονομια στην ρυθμιση του θερμοστατη.

Τωρα ο λεβητας πελλετ, δουλευει επι 24ωρου βασεως ολο το χειμωνα...γυρω στις 180 μερες δηλαδη.
Η καταναλωση ειναι + - 5 τονοι ετησιως, και η θερμοκρασια καυσαεριων ειναι απο 140 εως 160 βαθμους.

Η αναλογια της καταναλωσης, βαση της θερμογονου δυναμης πετρελαιου - πελλετ ειναι 1 προς 2,2 περιπου.
Κι ομως η καταναλωση του λεβητα πελλετ εχει καλυτερη αναλογια...κι ας δουλευει πιο πολυ και με πιο αυξημενες απαιτησεις στον θερμοστατη σε σχεση με την εποχη του πετρελαιου.

Αν αυτο δεν μπορει να το κανει οποιοσδηποτε λεβητας με τα σωστα kw δεν σημαινει πως πρεπει να βαλεις διπλασιο σε ισχυ για οικονομια.

Σε οσα σεμιναρια εχω παει που ηταν παροντες και οι κατασκευαστες (Σουηδοι - Δανοι - Ιταλοι - Τσεχοι) ολοι ειναι απολυτοι πανω σε αυτο...δεν υπαρχει καμια προσαυξηση λεβητα βαση του καυσιμου και μονο.
Πετρελαιο - αεριο - πελλετ - ξυλο - πυρηνικα :P τα kw ειναι παντα τα ιδια.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146600 από stergiosbik
Kαλα ρε Χρσηστο,η πεθερα με varmebaronen κι εσυ με Ferroli;Για αγριεψε της λιγο γιατι σε εχει "καβαλησει" μου φαινεται! :lol: :lol: :lol:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146601 από erimitis
Πελλετοπεθερα ουαου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ