Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146550 από dandalos
Παιδιά θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω μια σόμπα νερού της skladova technika τη ΚΧΒ 14 KW αλλά έχω βαρεθεί το κουβάλημα και το καθάρισμα. Τα σώματα μου είναι φέτες σύνολο 9400 θερμίδες και σύμφωνα με υπολογισμό απο υδραυλικό θα έπρεπε να ήταν γύρω στις 13400 θερμίδες γιατί ακόμα και με πετρέλαιο που καίγαμε στην οικοδομή δύσκολα έπιανα τους 22 βαθμούς, υπόψιν έχω και μπόιλερ 80 λίτρων. Τώρα σκέφτομαι για λέβητα πέλλετ και ήθελα να ρωτήσω περίπου ποσα kw πρέπει να είναι και τι να προσέξω κατα την αγορά. Έχω διαβάσει για αυτοκαθαριζόμενους και για μελέτη που χρειάζεται αλλά τα λεφτα είναι μετρημένα. Μου έχουν προτείνει έναν της SATURN 25 KW. Θα ήθελα και την δικία σας γνώμη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146554 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα
Γιατι λεβητα κι οχι μια υδραυλικη πελλετοσομπα η οποια με ακτινοβολια θα ζεσταινει το χωρο που βρισκεται??

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146556 από dandalos
Έχετε δίκιο και η ξυλόσομπα που έχω τώρα ζεσταίνει το σαλόνι απο μόνη της , έχω κλείσει τα σώματα εκεί, απλά έχω βαρεθεί τόσο τη βρωμιά του ξύλου και διάβασα κάπου κάποιον που ήταν σε δίλημμα αν θα έβαζε σόμπα μέσα ή λέβητα και μετά απο 1 χρόνο χρήσης σόμπας το μετανιωσε που δεν έβαλε λέβητα. Είναι πράγματι μεγάλο το δίλημμα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146557 από erimitis
Dandale σε ποια περιοχη εισαι φιλε μου
Ποσο χωρο εχεις στο λεβητοστασιο
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by erimitis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dandalos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146558 από sdancer75

dandalos έγραψε: Έχετε δίκιο και η ξυλόσομπα που έχω τώρα ζεσταίνει το σαλόνι απο μόνη της , έχω κλείσει τα σώματα εκεί, απλά έχω βαρεθεί τόσο τη βρωμιά του ξύλου και διάβασα κάπου κάποιον που ήταν σε δίλημμα αν θα έβαζε σόμπα μέσα ή λέβητα και μετά απο 1 χρόνο χρήσης σόμπας το μετανιωσε που δεν έβαλε λέβητα. Είναι πράγματι μεγάλο το δίλημμα .


Εγώ πάντως με υδραυλική πέλλετ μέσα στο σαλόνι, δεν έχω παράπονο. Τη φορτώνω 1 φορά την ημέρα με προσοχή ώστε να μην βγει σκόνη από το πέλλετ και με τη σκούπα κάνω κυριολεκτικά 5 λεπτά με 2-3 εφημερίδες (1 κάτω και 2 για το καθάρισμα του τζαμιού) και στο τέλος με άζαξ στο τζάμι και λίγο χαρτί κουζίνας επίσης με άζαξ για το πάτωμα ώστε να μην μείνει τίποτε.

sdancer75
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dandalos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146559 από dandalos

erimitis έγραψε: Dandale σε ποια περιοχη εισαι φιλε μου
Ποσο χωρο εχεις στο λεβητοστασιο


Ξάνθη μένω. Λέβητα σκέφτομαι για το μπαλκόνι αν και μίλησα με τον διαχειριστή που λέει οτι υπάρχει αρκετός χώρος στο λεβητοστασιο, αν ο υδραυλικός μπορέσει να βγάλει καπνοδόχο να τον βάλω εκεί

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ