Τζακόσομπα ή τζάκι?

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142155 από Sifisalex
Τζακόσομπα ή τζάκι? δημιουργήθηκε από Sifisalex
Καλησπέρα σε ολα τα μέλη και καλό χειμώνα να έχουμε!
Είμαι εγγεγραμμένος στο forum ενα χρόνο περίπου και απο τα posts σας βοηθήθηκα πολύ ώστε να αναβαθμίσω το τζάκι στο σπιτι που μετακόμισα πριν ενα χρόνο,και πλέον ειμαι αρκετά ευχαριστημένος απο την απόδοση του. Θέλει κάποιες ψιλό επεμβασούλες ακόμα αλλά αυτα σε άλλη φάση, θα περιγράψω πως ηταν το τζάκι πριν και πως είναι τώρα χάρη σε σας!
Αυτό που με "καίει" εμένα τώρα ειναι το σπίτι στο χωριό. Πρόκειται για 90m2 ισόγειο . Ο ενιαίος ειναι 65 περιπου σαλόνι κουζίνα τραπεζαρία και 2 υπνοδωμάτια δεξιά κι αριστερά. Θεωρώ οτι εχει καλή μόνωση διότι οι εξωτερικοί τοίχοι ειναι ολοι απο μπετόν 50cm πάχους , λόγω του οτι ουσιαστικά αυτο το σπιτι ειναι τα θεμέλια μιας οικοδομής τριοροφης και προοριζόταν για γκαράζ και αποθηκη άσχετα αν τελικα εγινε σπιτι.
Οι σκέψεις που κανω ειναι οι εξής: φτιαχνω τζάκι τύπου foyer με φυσική ροή (με τη βοήθεια σας παντα) ή βαζω μια τζακόσομπα και ξεμπερδεύω; Το θεμα μου είναι θα με καλύψει η τζακόσομπα σε ολο το σπίτι; Ετσι γλυτώνω αρκετή δουλειά και χρήματα αλλά θελω να εχω και σωστό αποτέλεσμα...
Εχω δει αυτή: prity pm3




Καθε γνώμη και συμβουλή θα φανεί πολυ χρήσιμη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142157 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζακόσομπα ή τζάκι?
Μπετό παντού 50cm?
Το σπίτι όχι μόνο δεν έχει μόνωση αλλά δεν θα μπορεί και να ζεσταθεί!
Με περιστασιακή χρήση, που φαντάζομαι ότι θα γίνεται, θα είναι σχεδόν απίθανο να το καταφέρεις.
Το μπετό είναι καλός αγωγός της θερμότητας (οι γνωστές θερμογέφυρες που όλοι προσπαθούν να αποφύγουν). Εκτός βέβαια, αν στην κατασκευή χρησιμοποιήθηκε και μόνωση η οποία δεν αναφέρθηκε προηγουμένως.
Προσωπικά, το μόνο που θα έκανα θα ήταν να βάλω ένα μεγάλο κλιματιστικό, το οποίο θα το δούλευα στο φουλ για όσο διάστημα ήμουν εκεί. Να θερμαίνεται τουλάχιστον ο αέρας και να μειώνεται και η υγρασία.
Από τις δύο λύσεις που σκέφτηκες θεωρώ καλύτερη την σόμπα γιατί θα έχεις λιγότερη δουλειά για να κάνεις την τρύπα για την καμινάδα και γιατί καθώς είναι με βερμικουλίτη θα δίνει περισσότερη ακτινοβολία, το οποίο βολευει περισσότερο στην περίπτωση σου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142198 από Sifisalex
Απαντήθηκε από Sifisalex στο θέμα Τζακόσομπα ή τζάκι?
Σταύρο σ´ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Μου εκανες τη καρδιά περιβόλι.. Τόσα χρόνια νόμιζα οτι το σπίτι λόγω μπετό έχει καλή μόνωση.. Αλλά τωρα που το λες και το σκέφτομαι μάλλον έχεις δίκιο. Το καλοκαίρι το σπίτι ειναι πολύ δροσερό, η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω απο 25 βαθμούς ποτέ (γι αυτό νόμιζα οτι έχει καλή μόνωση) αλλά και το χειμώνα είναι πολύ κρύο και είχα την εντύπωση οτι είναι λόγω της υπερβολικής υγρασίας που εχει το χωριό! Μέσα στο σπίτι το υγρασιόμετρο δείχνει 90! Δουλεύω τον αφυγραντήρα μια μέρα ολόκληρη σχεδόν για να τη κατεβάσω στο 70. Για κλιματιστικό δε το σκέφτομαι διότι δε μου αρέσει ο τρόπος που ζεσταίνει ασε που είμαι και του ξύλου.. Αλλο πράμα η φωτιά! Οπότε μάλλον θα καταλήξω στη λύση της τζακόσομπας. Το θέμα ειναι αν η συγκεκριμένη θα με καλύψει (Prity pm3) ή θα μου προτείνατε κάποια άλλη; Την εχει τοποθετήσει κανείς να μου πει αν είναι ευχαριστημένος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142201 από spartah3ad
Απαντήθηκε από spartah3ad στο θέμα Re:Τζακόσομπα ή τζάκι?
Τζακοσομπα!

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142202 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Τζακόσομπα ή τζάκι?
Σήμερα έβλεπα μια κροατική της plamen στα LM, στο επίπεδο τιμής που είναι και η prity. Είναι μαντεμένια με σχετικά μεγάλο θάλαμο καύσης, δυνατότητα για να βγει η καμινάδα και στην πλάτη και αρκετά βαριά. Το σχέδιο μου θύμισε κάτι εγγλέζικες σόμπες και γενικά μου άρεσε αρκετά.
Είναι λίγο κοντή, αλλά επάνω σε μια βάση από παλιά γεμάτα τούβλα θα ήταν κούκλα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142205 από spartah3ad
Απαντήθηκε από spartah3ad στο θέμα Re:Τζακόσομπα ή τζάκι?
Glass franklin

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ