Καταναλωση λεβητα πελλετ με μποιλερ αδρανειας.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142015 από geokatsa
Καλημερα σε ολους.ΝΙΚΟΛΑΟ66 βρησκομε μεσα στην ΔΡΑΜΑ,και τα πελλετ εινε σε πορτοκαλι σακουλα με ονομασια,natural energy.nir .τα πηρα απο το ΑΝΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ ,,,,,κολτε ντελτσεφ καπος ετση λεγετε.εινε 40 χιλ απο την ΔΡΑΜΑ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142016 από geokatsa
Εντομεταξη το βραδυ ο λεβητας εβγαλε alarm fire και εσβησε.εινε η 2η φορα ,ριχνη πελλετ και δεν αναβη μαλον η αντισταση μηπος ξερη καπιος τη μπορη να φτεη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142037 από geokatsa
Καλησπερα,μηπως μπορη καπιος να με βοηθηση.το τασακη του καυστηρα γεμηζη πελλετ μεχρι επανο,και δεν αναβη η αντισταση ,τωρα το μεσημερη παλλη το εκανε.και βγαζη αλαρμ.μηπος πεζη ρολο οτι εβαλα δικα μου διαφραγματα μεσα για να μηωσο τα καυσαερια,καιαυτο διμιουργη προβλημα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142040 από Yiannis1971
Φίλε geokatsa,
Εκτιμώ ότι έχεις τον STARFIRE MAXI 30, όπως και εγώ. Όταν τον εγκατέστησα λόγω ελλατωματικού αισθητήρα καυσαερίων μου έβγαζε και εμένα το alarm fire. Ο λόγος είναι ότι απο την στιγμή που πάρει φωτιά το πέλλετ μέχρι να μπει σε κανονική λειτουργία πρέπει να υπαρχεί ένας συγκεκριμένος ρυθμός ανόδου της θερμοκρασίας των καυσαερίων. Τώρα αν έβαλες δικούς σου κόφτες μάλλον είναι λάθος. Αν δεν παίρνει φωτιά το πέλλετ συνήθως βγάζει alarm pellet. Ο δικός μου το έχει κάνει 2 φορές φέτος. Βέβαια έκτοτε έχουν γίνει δεκάδες ανάμματα χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142041 από geokatsa
yianni χερετω.οχι εχω ecospar calena με cotroler micronova 1050.τωρα τα ευγαλα,και θα δω πως παει το βραδυ.με τους κοφτες απο 175β επεσε σε 150β και καταλαβενα οτι η θερμοκρασια του νερου ανεβενε πιο γρηγορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142052 από etsa67
Καταρχήν πρέπει να ξέρεις κάτι βασικό.
Δεν επιλέγεις ποτέ Λέβητα και Καυστήρα πέλλετ ή Πετρελαίου και πολύ περισσότερο λέβητα Ξύλου όσα KW σου απαιτείται από τους χώρους ,έστω και με δοχείο αδράνειας 500 λίτρα.
Οι απώλειες των χώρων σου με έναν εμπειρικό τύπο υπολογίζονται ως εξής: Qαπ.= 2 x 200 m2 x 3 m x20 c = 24 KW.
Kατά προσέγκιση λοιπόν απαιτούνται 24 KW από τους χώρους.
Πέρα από το δοχείο αδράνειας που έχεις , υπολογίζεις την ισχύ του λέβητα με μια προσαύξηση λόγω απωλειών της όλης εγκα/σης τουλάχιστον για πετρέλαιο 30-35% για πέλλετ 40 - 45 % και για καυσόξυλο 65-70%.
Οι λόγοι είναι πολλοί αλλά ο σπουδαιότερος είναι ότι σε λέβητες πέλλετ ή ξύλου ο βαθμός απόδοσης, όχι αυτός της καύσης, αλλά ο ολικός του λέβητα, είναι μικρότερος από τον αντίστοιχου του πετρελαίου, επειδή η λειτουργία τους στηρίζεται σε αρνητική πίεση άρα και αυξάνεται η θερμαινόμενη επιφάνεια του λέβητα, λόγω της μειωμένης ειδικής φόρτισης που παρουσιάζουν.
Στη δική σου περίπτωση , ο΄λέβητας έπρεπε΄να είναι τουλάχιστον 35 KW και άνω. Εγώ σαν Μηχανολόγος θα σου πρότεινα έναν 50KW Για να παραλαμβάνει γρήγορα το φορτίο και να κόβει ο ή οι θερμοστάτες γρήγορα. Το δοχείο σε αυτή την περίπτωση ίσως εμποδίζει λίγο την μείωση της κατανάλωσης μιας και απαιτεί κάποιο χρόνο για να ζεσταθεί.
Η λύση που σου προτείνω είναι η χρήση τρίοδης ή τετράοδης ανάμιξης μεταξύ δοχείου και σωμάτων για να κρατάει ενέργεια περισσότερο χρόνο.
Αλλά επαναλαμβάνω, ότι οι λέβητες πέλλετ και οι καυστήρες πέλλετ δεν σταματούν την καύση τους όταν ο υδροστάτης πιάσει την επιλεγείσα θερμοκρασία, αλλά συνεχίζουν με τη μικρότερη ισχύ έως +5 ή 10c ,για να παραλαμβάνουν το φορτίο, άρα συνεχίζουν να καταναλώνουν. Η λύση νομίζω ότι είναι η ταχύτατη αύξηση της θεμοκρασίας όλης της εγκα/σης και αυτό επιτυγχάνεται μόνο με μεγάλο λέβητα γιατί αυτός παρουσιάζει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης από έναν μικρότερης ισχύος.
Στάθης
Μηχανολόγος Μηχανικός.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ