Επιλογή λέβητα πελλετ

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136729 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Επιλογή λέβητα πελλετ

sootos έγραψε:

jnet έγραψε: Ποσο βγαίνει ο OPOP?

το ζητουμενο δεν ειναι αυτο,η διαφορα τους ειναι αμελητεα,σαν μηχανηματα τι λενε?τα εχει καποιος?


Οκ θα θέσω αλλιώς την ερώτηση. Ποιο είναι το budget σου και ο λόγος για να δείς το δανέζικο μηχάνημα που διαφημίζεται πάνω δεξιά και το οποίο είναι μια καλή λύση με αυτόματους καθαρισμούς.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136739 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Επιλογή λέβητα πελλετ
ορίστε κύριε @DOOM_NX άλλο ένα παράδειγμα. Ο φίλος μας ο @sootos δεν ενδαφέρεται πως θα κάνει τις απώλειες του σπιτιού του από 25 .... 5 kW, αλλά ποιος λέβητας είναι καλύτερος.

Φαίνεται δεν τον νοιάζει πόσο "φαγητό" χρειάζεται το κάθε θηρίο....... Χουβαρντάς στο πέλλετ, προσεκτικός με το πετρέλαιο. Κάποια στιγμή, και το πέλλετ θα ακριβύνει αρκετά.....

Τι να πως ρε γαμώτο... τίποτα δεν καταλαβαίνουν................
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136746 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή λέβητα πελλετ
Όσο καλό και να είναι ένα μηχάνημα...ανεξαρτήτως ποσού...είναι ένα τίποτα στην κυριολεξία, αν δεν υποστηρίζεται από τον έμπορο - αντιπρόσωπο του.
Αυτός είναι που πρέπει να έχει επάρκεια ανταλλακτικών - αναλώσιμων - γνώση και εμπειρία στην επίλυση προβλημάτων όταν και αν αυτά συμβούν.
Καλώς η κακώς... αυτοί οι έμποροι που πουλάνε καλά μηχανήματα, και έχουν μεγάλη εμπειρία ετών στα μηχανήματα τους...είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Με τυχαία σειρά τους αναφέρω...
1. Κώστας Ντάγκας - Starfire Maxi.
2. Σαββαιδης Νίκος - Opop.
3. Αρβανιτης Γιώργος (thermometro) - Varmebaronen.
4. Νίκος Σαμαράς - Κατασκευαστής Ελληνικών λεβήτων στερεών καυσίμων εδώ και δεκαετίες.
5. Χουμεριανος - Κατασκευαστής Ελληνικών λεβήτων στερεών καυσίμων εδώ και δεκαετίες.
6. Αυτούς γνωρίζω εγώ...βάλτε στην λίστα σας όποιον ξέρετε εσείς που πληρεί τα παραπάνω.

Οι άνθρωποι αυτοί γνωρίζουν το λιγότερο 10 χρόνια τις συσκευές πελλετ που πουλάνε...έχοντας όλη την γκάμα των ανταλλακτικών διαθέσιμα επί τόπου στην αποθήκη τους...και τους κατάλληλους τεχνικούς επισκευών.

Κάποιοι που πριν 5 η 10 χρόνια δεν είχαν καμιά σχέση με την θέρμανση γενικότερα...η στην καλύτερη περίπτωση πουλούσαν λέβητες πετρελαίου, σήμερα πουλάνε λέβητες πελλετ Αυστριακούς...Δανέζικους...Ιταλικούς...Σουηδικούς κτλ κτλ κτλ.

Όταν και αν χαλάσουν οι συσκευές τους... η γύμνια τους αποκαλύπτεται αμέσως.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136749 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Επιλογή λέβητα πελλετ

sootos έγραψε: Λόγω συγκεκριμένου μπάτζετ, υπάρχει, μετά από σχετική έρευνα της τοπικής αγοράς, κατάληξη στον λέβητα OPOP Τσεχίας 24 Kw και στον λέβητα Progetto Phoenix (Ελληνικό) 27 Kw. Λόγω τεχνικής άγνοιας, υπάρχει κάποια τεκμηριωμένη πρόταση και άποψη για τον καθένα ;; Ευχαριστώ.


Νομίζω ότι ο λέβητας της proggeto δεν είναι 27kw αλλά 20kw...Λίγο δύσκολο να σε καλύψη για ένα σπίτι 100τμ.
Εγώ πάντως αν θες την γνώμη μου είμαι κάτοχος του λέβητα τις proggeto necia 24.Τον έχω ένα χρόνο και δεν μου έβγαλε προβλήματα...
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ