Kεραμική αντίσταση για πέλλετ

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135843 από G.Akis
Έχω λέβητα πέλλετ 25Kw Ελληνικής εταιρείας. Είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές αλλά μου έχει κάψει 4 αντιστάσεις σε 2 χρόνια. Ο καυστηρατζής που μου έκανε την περασμένη εβδομάδα συντήρηση μου λέει να αλλάξουμε προληπτικά και παλι την αντίσταση γιατί την βλέπει φθαρμένη και σύντομα θα καεί. Μου προτείνει να βάλω μία κεραμική Γιαπωνέζικη που στοιχίζει 50ευρώ και έχει εγγύηση 2 χρόνια. Γνωρίζει κάποιος γι' αυτές τις αντιστάσεις κι αν αξίζουν τα λεφτά τους?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135845 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ
Εάν έχεις κάποια στοιχεία η φωτογραφία για την αντίσταση που σου καίγεται συνέχεια και είναι φθαρμένη. Υπάρχουν αντιστάσεις όπως λέμε τα πουράκια που σχεδόν δεν χαλάνε ποτέ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135848 από G.Akis
Απαντήθηκε από G.Akis στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ
Nikola δες τις φώτο από τις 3 αντιστάσεις την τέταρτη δεν την έχω. Κατέβασα από το internet και την φώτο της κεραμικής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135849 από G.Akis
Απαντήθηκε από G.Akis στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135851 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ
Παρατηρήθηκε σε μηχανήματα συνδεόμενα με 1 αυτονομία να καίγονται 2 και παραπάνω αντιστάσεις τη σαιζόν, και σε άλλα που συνδέονται με πολλές αυτονομίες να έχουν ακόμη την εργοστασιακή αντίσταση.
Δεν έχω διαπιστώσει διαφορές σε όσους έχουν τοποθετήσει σταθεροποιητές τάσης.
Δυστηχώς η αντίσταση ΔΕΝ καλύπτεται από εγγύηση ούτε ...1 ημέρας.
Οι κεραμικές είναι καλύτερες αντιστάσεις.
Θεωρώ δύσκολο ακόμη και κεραμική να παρέχει γραπτή εγγύηση, στον κόσμο όμως που ζούμε ποτέ δεν ξέρεις. Πάντως η τιμή για κεραμική φθηνή μου φαίνεται...

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135855 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ
Ας συγχωρεθώ που θα γίνω κακός, αλλά πρέπει να γράψω για το θέμα των αντιστάσεων που βασανίζει εκατοντάδες χρήστες πελλετ.
Βλέποντας το κενό και θέλοντας να βοηθήσω και ...να ιδιωτεύσω, έψαξα επί μακρόν για τις κεραμικές. Είχα ακούσει σε συνέδριο ότι η Ιαπωνία είναι μητέρα στο θέμα και υφίστανται κεραμικές που λειτουργούν ακόμα, έχοντας στην πλάτη τους 35.000 εναύσεις !!! (εδώ με 50 εναύσεις καίγονται σε μερικές μάρκες λεβήτων που δεν θέλω να αναφέρω...)
(Είχα παρακαλέσει μάλιστα και τον Γιάννη Μοσχάλη να βάλει τους Κινέζους να ψαχτούν αν μπορούν να κατασκευάσουν- αντιγράψουν την Ιαπωνική)
Δεν προχώρησα όμως να πάρω Ιαπωνική αντιπροσωπεία, επειδή είδα ότι αρκετοί επαγγελματίες δεν βλέπουν με καλό μάτι αντίσταση που να μην καίγεται ποτέ !!! = ..βγάζουν μεροκάματο από αυτό.....
Πριν λίγο καιρό πληροφορήθηκα ότι ένας σωστός επαγγελματίας τόλμησε και πήρε την αντιπροσωπεία.
Εύχομαι να πείσει τους λεβητοποιούς να βάλουν την συγκεκριμένη αντίσταση.

Η οποία αντίσταση είναι καταπληκτική.
Παρά το γεγονός ότι είναι κοντή (8 cm), ακόμα και σε φερόλι που είναι 21 cm ανάβει τον καυστήρα σε μισό χρόνο.
www.energy-footprint.gr/main.html?page=s...id=72&category_id=33

Θα την βάλω και στην σόμπα μου. Όταν με το καλό θα την ανάψω , θα τραβήξω βίντεο για τον χρόνο που απαιτεί για άναμμα.



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ