Λεφτα θα δωσουμε, δουλεια σωστη θα κανουμε;

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133018 από nikos40
Σε εμενα ενας μαστορας που ηρθε και μετρησε χοντρικα τα τετραγωνικα για την θερμομονωση μου τα εβγαλε 180τμ και με κουστουμαρισε 7800-8500 ευρω!
Ομολογω οτι την ακουσα κανονικα.
Απο εβδομαδα θα ερθει ενας ξαδερφος σοβατζης που εχει κανει καμια δεκαπενταρια δουλειες, να δω τι θα μου πει και αυτος.
Κανονικα θα επρεπε να μπουν δυο αντλιες μια για πανω και μια κατω, αλλα δεν μου καθετε καλα, αν ειχαμε ενδοδαπεδια θα ηταν καλη φαση αντλια δοχειο λεβητας.
Θα βαλουμε και κατι τεντες και αντε να δουμε τι θα γινει στο τελος, αμα δεν πληρωσει το προγραμμα την πατησαμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133023 από stergiosbik

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ξηλώνει τις πλάκες και ισιώνει με χοντρό σοβά.

Στηρίξει τις μονωτικές πλάκες με κόλα και βύσματα.

ΑΝ, λέω ΑΝ, στον τοίχο που θέλει τις πλάκες καρύστου υπάρχει μπαλκόνι, νομίζω πως τότε δε θα έχει πρόβλημα διατμητικών φορτίων στις μονωτικές πλάκες, διότι αυτές θα πατάνε στο μπαλκόνι.

Σε ελεύθερο τοίχο, όχι, είναι πολύ μεγάλο το φορτίο.


Εχει δεν εχει μπαλκονι οι πλακες θα ΞΕΚΟΛΛΗΣΟΥΝ σιγουρα.ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να μεινουν στον τοιχο.
Οσο για τις μονωσεις που λες,καλα τα λες αλλα τοτε ηταν αλλη εποχη.Κανενας μας δεν υπολογιζε οτι θ' αλλαξουν τοσο τα πραγματα.Αλλωστε μη ξεχνας οτι μπορει σε 10 χρονια π.χ. να "χτυπαμε" το κεφαλι μας στον τοιχο για κατι που κανουμε σημερα και μας φαινεται ασημαντο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133024 από stergiosbik

nikos40 έγραψε: Σε εμενα ενας μαστορας που ηρθε και μετρησε χοντρικα τα τετραγωνικα για την θερμομονωση μου τα εβγαλε 180τμ και με κουστουμαρισε 7800-8500 ευρω!
Ομολογω οτι την ακουσα κανονικα.Εσυ τι περιμενες δηλ.; ;)
Απο εβδομαδα θα ερθει ενας ξαδερφος σοβατζης που εχει κανει καμια δεκαπενταρια δουλειες, να δω τι θα μου πει και αυτος.
Κανονικα θα επρεπε να μπουν δυο αντλιες μια για πανω και μια κατω, αλλα δεν μου καθετε καλα, αν ειχαμε ενδοδαπεδια θα ηταν καλη φαση αντλια δοχειο λεβητας.
Θα βαλουμε και κατι τεντες και αντε να δουμε τι θα γινει στο τελος, αμα δεν πληρωσει το προγραμμα την πατησαμε...


Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133025 από nikos40
Υπολογιζα κανα ταληρακι η μονωση, ενα τεσσαρι το λεβητοστασιο, δυο χιλιαρικα ηλιακοι,και χιλια οι τεντες B) αλλα με Σαμαρα γεμιζει εξαρι, και οχταρι η μονωση και δυο και ενα παμε για πλακα κανα ταληρο παραπανω :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133026 από stergiosbik
Εμ ελα που δεν ειναι ετσι.
Στο φιναλε "κοψε" τον ενα ηλιακο και ασε τις τεντες για μετα,οταν εχεις αν εχεις.Στη μονωση να δωσεις βαρος. ;) ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133027 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Το μάστορας και ιστορίες για αγρίους.... Θα με κάνετε να σας τα ψάλλω κανονικά, και μετά θα με πετάξουνε δια παντώς.... χαχχα

Ρε συ Νίκο, είναι απλό. Τι δεν καταλαβαίνεις?

ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ, που ΔΕΝ σου ε΄θιναι κουμπάρος, σύντεκνος, ξάδερφος, μπατζανάκης, και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ μηχανημάτων κλπ. Θα πληρώσεις ένα 300άρι και ΘΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙΣ και θα ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΜΕΤΑ, διότι: Θα ΕΡΘΕΙ σπίτι σου, θα δει το σπίτι, τις μονώσεις, τα σώματα, θα σε ρωτήσει πως θες τη θέρμανσή σου (συνεχή ή διακοπτόμενη), θα δει αν έχεις χώρο για αποθήκευση καύσιμης ύλης. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΔΗΛΑΔΗ.
ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΛΕΤΗ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Και μετά, θα σου προτείνει λύσεις του στυλ:
1) Δίνεις τόσα, με τόση περίπου ετήσια κατανάλωση
2) Δίνεις αυτά, με τόση περίπου ετήσια κατανάλωση.

Και μετά εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις. Και προφανώς δεν τα λέω για να κάνω κουμάντο στην τσέπη κανενός. Προσπαθώ να σας πείσω να δείτε το θέμα με άλλη προοπτική. Που νομίζω είναι πιο σωστή, πιο λογική.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostasd

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ