Λεφτα θα δωσουμε, δουλεια σωστη θα κανουμε;

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133028 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Στέργιε, όσο και να αλλάξουν τα πράγματα, οι καλές μονώσεις είναι επένδυση, αφού για μια ζωή θα έχεις χαμηλές απαιτήσεις ενέργειας. Το τι τιμές θα παίξουν θα καθορίσει στο σε πόσα χρόνια θα γίνει η απόσβεση.

Και μην ξεχνάμε τον παράγοντα "θερμική άνεση". Είναι και αυτός σημαντικός σε μια μόνιμη κατοικία.

Τώρα για το αν ξεκολήσουν ή όχι οι πλάκες, τι να πω. Δεν είναι η ειδικότητά μου. Απλώς είπα να τις βάλει μόνο αν πατήσουν σε μπαλκόνι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133033 από stergiosbik
Eγω δε μιλαω για τις μονωσεις.Αυτες εννοειτε οτι ειναι καλο να μπαινουν.Ομως το να δωσεις ενα καρο λεφτα με οριζοντα αποσβεσης 20-25 χρονια δε το βλεπω λογικο.Ολα χειαζονται μια ισορροπια.
Μη κατακρινεις αλλες εποχες γιατι ναι μεν γινοτανε λαθη αλλα κατω απο τελειως διαφορετικες συνθηκες.
Εκτος του οτι οι πλακες ΣΙΓΟΥΡΑ θα ξεκολλησουν υπαρχει και ο παραγοντας κοπος-κοστος.Ειναι ευκολο θεωρεις να ξηλωσεις τις πλακες και να τις ξανακολλησεις;Αντιλαμβανεσαι τι πληγες ανοιγει μια τετοια κινηση και με τι κοστος;
Θεωρητικα μπορει να λες οτι γινεται αλλα στην πραξη αστο καλυτερα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133034 από nikos40
Δεν τα κανουν αυτα εδω ειπαμε ολοι μετρανε τετραγωνικα και υψος και βαζουνε το μεγαλο συντελεστη και τελος, γιατι σου λεει να ζεσταθει στα σιγουρα και για την καταναλωση, ε ας το καιει λιγοτερο.
Τι πολεμαω και διαβαζω και ρωταω τοσα χρονια νομιζεις απο καλο μου;
Εχουν δει τα ματια μου....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133039 από COMMO 21KW

nikos40 έγραψε: Δεν τα κανουν αυτα εδω ειπαμε ολοι μετρανε τετραγωνικα και υψος και βαζουνε το μεγαλο συντελεστη και τελος, γιατι σου λεει να ζεσταθει στα σιγουρα και για την καταναλωση, ε ας το καιει λιγοτερο.
Τι πολεμαω και διαβαζω και ρωταω τοσα χρονια νομιζεις απο καλο μου;
Εχουν δει τα ματια μου....


Πες μου όμως φίλε μου, και δεν το λέω ειρωνικά, μπορεί μια μερσενντές να πηγαίνει με 80; Δεν νομίζω .Την ίδια πατάτα κάναμε πολλοί κάποτε(και εγώ). Βέβαια με άλλες συνθήκες και άλλα μετρα και σταθμά τότε.
Όπως λέει και ο φίλος στέργιος.

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133051 από nikos40
Το mercedes αν πηγαινει με 80 θα πηγαινει για μια ζωη και οικονομικα και ασφαλεστατα, ο οδηγος δεν μπορει γιατι νομιζει οτι παει με 10 αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..
Καταλαβαινω ομως φιλε μου τι εννοεις και εχεις δικιο.
Οπως λεει ο φιλος μας ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ οι μονωσεις ειναι ο θεμελιος λιθος αλλα κανονικα αυτα γινονται οταν πρεπει να γινουν.
Σημερα μου ελεγε ο φαδερ που να ξηλωνουμε να κανουμε μερεμετια αφου παλια με τα ξυλα μια χαρα ζεσταινομασταν αλλα ειχε ταλαιπωρια (ειναι ο μονος που το αναγνωριζει), και τελικα κλεινει προς το πελλετ και αυτος αλλα εχει τις αμφιβολιες του απο θεμα καταναλωσης.
Σημερα ανακαλυψα αλλον ενα ευχαριστημενο κατοχο λεβητα διπλου κοχλια με αποτροπεα φλογας που καιει ομως πυρινοξηλο.
Υπαρχει τελικα αλλος λεβητας οικονομικοτερος στο θεμα αγορας που να εχει και αυτος τις δικλειδες ασφαλειας που εχει ο γνωστος ΕΛΛΗΝΑΣ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133063 από kostasd
Το θέμα δεν είναι αν μπορεί το Mercedes να παει με 80 παιδιά αλλά αν μπορεί το τριαξονικό να κυκλοφορήσει μέσα στη πόλη..
Γιατί για αυτό μιλάμε όταν σε σπίτια που έχουν ανάγκη 15000Kcal τη πιο κρύα μέρα του χειμώνα, βρίσκουμε λέβητες που αποδίδουν 60000 και 90000 θερμίδες...

Μονωση και σωστή διαστασιολόγιση είναι το παν για την οικονομική λειτουργία. Το καύσιμο έπεται..

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ