Επιλογή λεβητα(?) pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #132726 από jstam
Επιλογή λεβητα(?) pellet δημιουργήθηκε από jstam
Καλησπέρα
Ψάχνω για λεβητα ή ατομικη μονάδα πέλλετ ώστε να ζεστάνω μονοκατοικία 110τμ στην αττική.
Το σπίτι αυτή τη στιγμή εχει σώματα που αντιστοιχούν σε 14.5KW και ζεσταίνεται πολύ καλά, απο μια ατομική
μονάδα πετρελαίου 30KW.
Το bugdet για την αγορά του λέβητα ή ατομικής μονάδας pellet είναι γύρω στα 2000 ευρώ.
Το σπίτι έχει και ένα ενεργειακό τζάκι που ζεσταίνει αρκετά καλά την σαλονοκουζινα+διαδρομο και λιγο τα υπολοιπα.
Συνεπώς όπως καταλαβαίνετε για να έχουμε μικρότερη κατανάλωση στο πετρέλαιο αναγκαζόμαστε να καίμε απο το πρωί μέχρι το βράδυ το τζάκι.
Μήπως σε αυτά τα χρήματα δεν μπορώ να πάρω κάποιο "σοβαρό" λέβητα και να κοιτάξω σε σόμπα-καλοριφερ.???
Εχω δει λέβητες της mytherm,ProgettoPellets και κάποιες βουλγαρικές σόμπες....αλλα δεν ξερω αν αξιζει τελικά....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #132762 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Επιλογή λεβητα(?) pellet
καλημέρα,

Νομίζω οτι στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρεις μερικές απαντήσεις. Για σόμπα νερού πελλετ δεν θα το πρότεινα, εξηγώ εκεί τους λογούς, διάβασε το αν θες.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #153313 από jstam
Απαντήθηκε από jstam στο θέμα Επιλογή λεβητα(?) pellet
Καλησπέρα
Ύστερα απο μελετη του φορουμ και με βασει τα οικονομικα δεδομενα...
Κατέληξα σε λέβητα pellet για αντικατάσταση του λεβητα πετρελαιου.
Μετα απο καταμέτρηση απωλείων του σπιτιού + ένα boiler ηλιακού (3πλης ενεργειας) εχω σύνολο απαιτησεων 20KW + (4KW πιθανες μελλοντικες επεκτασεις) , συνεπως ψαχνω για ενα λεβητα 25KW-30KW .

Το bugdet ειναι περιπου 2000E (+-200Ε) και εχω καταληξει στα παρακατω

α)Waterland Bioenergy S40
β)Erato Mario 25Kw ή 30KW (υπάρχει ένα θεμα με 2ής 3ης 4ης γενιάς που δεν ξέρω τις διαφορές τους, και αν αξίζει να δώσεις τα παραπάνω για την 4ης γενιας)
γ)ferroli slf4 + MIKRO P7 καυστήρα (εχω μια προσφορα σε πολυ καλη τιμή-χαμηλοτερα του budget μου)
δ)Bisolid Saver C 25kW

Οι περιπτωσεις γ,δ ειναι λεβητες που γινονται και ξυλου , πλεονεκτημα μεν αλλα δεν ειναι το απολυτο κριτηριο.
Γενικα με ενδιαφερει απο τους παραπανω λεβητες ποιος εχει
α)Ευκολότερο καθάρισμα
β)μεγαλύτερο διάστημα για καθάρισμα
γ)αξιοπιστια-ανταλλακτικα
δ)αποδοση

Αν κάποιος σε αυτό budget έχει και κάποια άλλη λύση, ειναι ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #153314 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Re:Επιλογή λεβητα(?) pellet
Το α. Μην ρωτας γιατι .απλα δεν εχω χρονο να εξηγω. Θα μου πεις γιατι απαντησα ; απλα βοηθαω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153429 από jstam
Απαντήθηκε από jstam στο θέμα Επιλογή λεβητα(?) pellet
Καλησπερα

Τελικά οι επιλογές (β),(γ),(δ) τεθηκαν για διάφορους λόγους εκτός.
Τώρα για εναλλακτική ψάχνω τους opop. Αλλά εχω μπερδευτεί , πια η διαφορά μεταξυ biopel και black star ???
Επισης η επιλογή του ξυλολεβητα Η425 ΕΚΟ μαζι με καυστηρα της ΝΒΕ ειναι μια λυση στο επιπεδο των biopel και black star ????
Οπως θα καταλαβατε σκεφτηκα μιας και θα γινει η αγορα να γινει σωστα....και με προοπτικη στο μελλον
(αντισταθμιση, αισθητηρας-λ, συν τα αλλα καλουδια που δινει σαν option η opop)

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153432 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Re:Επιλογή λεβητα(?) pellet
O biopel εχει ποιο πολυ παχος απο τον blackstar .ειναι καθαρα θεμα ποιοτητας τιποτα αλλο. Μην μπλεξεις ξυλολεβητα με πελλετολεβητα , ναι μεν εναλλαγή σε καυσιμο Αλλα και μεγαλη κατανάλωση σε καύσιμο .η θα παρεις ξυλολεβητα τυπου atmos με δοχειο αδρανιας ή πελλετολεβητα με μεγαλο βαθμό αποδοσης (καθετα και πολλα τουμπο ) οπως ειναι ο opop .
O opop αυτην την στιγμη ριναι οτι καλυτερο υπαρχει σε θεμα ποιοτητας οικονομιας αλλα και controller
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fotisbasm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ