Επιλογή λέβητα πέλλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132753 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

VOSDOGIAN έγραψε:

fritakos έγραψε: Εχε υπ όψιν σου οτι ο συγκεκριμένος καεί μόνο πελλετ και ίσως μόνο καλής ποιότητας. Νομίζω οτι δεν θα μπορείς να κάψεις εύκολα πελλετ οικονομικότερα με μεγάλη περιεκτικότητα σε στάχτη και φυσικα ούτε λόγος για πυρηνοξυλο ή ξυλα.
Γιατι δεν κοιτάς κάποιον βιομάζας που καεί τα πάντα ;

Γεράσιμε(αν κάνω λάθος διόρθωσεμε)κοιτάω τα πάντα με προτεραιότητα σε λεβητα βιομάζας αλλά δεν ξέρω αν θα μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου. Πραγματικά τέτοιο διάβασμα δεν έχω έχω ξανακάνει στην ζωή μου :silly:

fritakos έγραψε: Λοιπόν αφού διαβάσεις αυτά τα δυο που λες για ζέσταμα ..μετα βάζεις καφε :pinch: Και διαβάζεις εδώ
nnn.energ.gr/index.php?option=com_kunena...1&id=9012&Itemid=384 :woohoo:


Γι αυτό θα δεις τα ίδια μηχανήματα με διαφορετική συμπεριφορά σε άλλη εγκατάσταση.
Καλό διάβασμα!!!

Τι Δευτέρα εχει τεστ και μετα με τον κηδεμονα σου !!!! B)

Λίγο χρόνο παραπάνω δώσε μου σε παρακαλώ δεν προλαβαίνω :woohoo:
Φιλικά Γιάννης..


Με 3000 € που κανει ο starfire έχεις πολλές επιλογές σε βιομάζας.
Δες και του κ Σαμαρα , εχει το εργοστάσιο στην Αττικη Μαρκόπουλο; και απ οτι βλέπω ειναι γνώστης και βοηθάει πολύ μεσα στο φόρουμ. Οποτε σίγουρα θα βοηθάει και τους πελάτες του. Εχει βγάλει και μια καινούργια σειρά που θα παρουσίαζε αυτές τις μέρες στην climatherma δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες όμως γι αυτά. Ίσως αν του έκανες ενα τηλ να σε βοηθούσε.
Λόγο της παραπάνω ύλης σου δίνω..... μια βδομάδα ακόμα !!!!! Μετα.......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132764 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Τι γίνεται εδώ παραδίδονται ιδιαίτερα μαθήματα ; __________ :unsure:

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132780 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

SakiSystem έγραψε: Τι γίνεται εδώ παραδίδονται ιδιαίτερα μαθήματα ; __________ :unsure:

Άστα να πάνε Σάκη μου εχει δώσει να διαβάσω 250 σελίδες :woohoo: και μου βάζει και χέρι να του απαντήσω γρήγορα :P Άσε που απο αυτα που εχω διαβάσει το μονο σίγουρο που εχω καταλάβει είναι οτι απο δω και πέρα κύριε αν θες να ζεσταθείς πρέπει να μάθεις να ζεις στο λεβητοστάσιο :whistle:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132807 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

VOSDOGIAN έγραψε:

SakiSystem έγραψε: Τι γίνεται εδώ παραδίδονται ιδιαίτερα μαθήματα ; __________ :unsure:

Άστα να πάνε Σάκη μου εχει δώσει να διαβάσω 250 σελίδες :woohoo: και μου βάζει και χέρι να του απαντήσω γρήγορα :P Άσε που απο αυτα που εχω διαβάσει το μονο σίγουρο που εχω καταλάβει είναι οτι απο δω και πέρα κύριε αν θες να ζεσταθείς πρέπει να μάθεις να ζεις στο λεβητοστάσιο
:whistle:

Καλησπέρα σε όλοι την Bioplexπαρεα διαβάζοντας το νήμα απο την αρχή(δεν το εχω τελειοση ακομα :whistle: )έχω μερικές απορίες ..
1)ένας χώρος 2.2 χ 1,5 είναι αρκετός για να τοποθετηθεί ενας τέτοιος λέβητας ή δεν θα χωράει το ρατζο ;) ?

2)Ο κατασκευαστης για την καμινάδα για να εχει σωστό ελκυσμό δίνει καποιο μινιμουμ ύψος?

3)Από την εμπειρία σας με το μηχάνημα για ενα σπίτι στην Αττικη 120τ.μ με αρκετά καλη μόνωση σε περιοχή κοντά στην Πάρνηθα(άρα αρκετά πιο χαμηλές θερμοκρασίες απο το μέσο όρο της Αττικης)με κατανάλωση στης καλές εποχές περίπου στα 1500-2000 λίτρα πετρέλαιο με ανάμα θερμοστάτη στο 21 στα πρώτα κρύα και κλείσιμο την άνοιξη θα πηγαίνατε στον 25000 Kcal ή στον 35000 Kcal?

4) θεωρείται οτι ειναι απαραίτητο το δοχείο αδράνειας ή οχι?

5)ο Γουίλι είναι μεσα στην τιμή ή εκτός
Φιλικά Γιάννης.


Γιάννη αν δεν σε καθοδηγήσει μηχανολόγος για τα νούμερα ίσως να πέσεις και έξω.
Αν θα έχεις συνεχή θέρμανση όπως λες νομίζω ο 25 άρης είναι υπεραρκετός για τα μέτρα σου και τις μονώσεις σου, θα μπορούσε να ήταν και μικρότερος.
Αν δεν υπάρχει περίπτωση να κάψεις ξύλα θα έλεγα να πας σε πελλετομηχάνημα με πολλά καλούδια στην διαχείρισή του και εύκολο στο καθάρισμά του, σε μια τέτοια κατεύθυνση νομίζω δεν είναι απαραίτητο το δοχείο αδράνειας. Υπάρχει πληθώρα μηχανημάτων λίγο πολύ όλα έχουν κάποια υπέρ και κάποια κατά, η επιλογή δική σου θα είναι μετά από δική σου έρευνα, εύχομαι να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132815 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

SakiSystem έγραψε:
Γιάννη αν δεν σε καθοδηγήσει μηχανολόγος για τα νούμερα ίσως να πέσεις και έξω.
Αν θα έχεις συνεχή θέρμανση όπως λες νομίζω ο 25 άρης είναι υπεραρκετός για τα μέτρα σου και τις μονώσεις σου, θα μπορούσε να ήταν και μικρότερος.
Αν δεν υπάρχει περίπτωση να κάψεις ξύλα θα έλεγα να πας σε πελλετομηχάνημα με πολλά καλούδια στην διαχείρισή του και εύκολο στο καθάρισμά του, σε μια τέτοια κατεύθυνση νομίζω δεν είναι απαραίτητο το δοχείο αδράνειας. Υπάρχει πληθώρα μηχανημάτων λίγο πολύ όλα έχουν κάποια υπέρ και κάποια κατά, η επιλογή δική σου θα είναι μετά από δική σου έρευνα, εύχομαι να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου.

Σίγουρα το τη θα πει ο μηχανολόγος είναι το πιο σωστό,όταν λες πελλετομηχανημα εννοεις καθαρά λεβητα πελλετ και οχι βιομάζας
?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132826 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Ναι ακριβώς σε ένα μηχάνημα μόνο για πέλλετ αν δεν θέλεις να μπλέξεις με ξύλα όπου σίγουρα θα θέλεις και δοχείο αδράνειας και άλλα ακόμη παρελκόμενα, ενώ σε έναν καυστήρα πέλλετ τα πράγματα είναι πιο απλά, θα έχεις δει σίγουρα τέτοια μηχανήματα και καταλαβαίνεις πως τα περισσότερα δεν χρειάζονται τίποτα παραπάνω για να συνδεθούν στο σύστημα θέρμανσης. Από εκεί και πέρα αναζητάς ένα μηχάνημα που μπορείς να πληρώσεις.
Έχεις ένα μεγάλο υπέρ που είναι η θερμομόνωση έτσι πιστεύω πως δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερα μεγάλη ισχύ, ακόμη και η συνεχή λειτουργία της θέρμανσης μέρα-νύχτα είναι ένα άλλο υπέρ που κατεβάζει κι άλλο την απαίτηση ισχύος από τον λέβητα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ