Επιλογή λέβητα πέλλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132514 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Στεργιο με βρίσκεις σύμφωνο, στο οτι απο το να πάρει ξυλολεβητα, σαφως είναι καλύτερα να παρει τις 2 σόμπες..

Αν και προσωπικά εγω θα δανειζόμουν τα παραπάνω λεφτά (αν εβρισκα κανεναν να μου δώσει!) στο να παρω κατι σωστό απο την αρχή (συμφωνά παντα με τις δίκες μου ανάγκες) γιατι οπως ειπα σε μια τέτοια περίπτωση κερδίζεις τα οποία παραπάνω χρήματα με την μελλοντική απόσβεση

Μπαει δε γουει ξυλολεβητα πηρε και ενας ξάδερφος του φίλου μου που μένει απέναντι του εκει κοντά στην περιοχή που μενει ο φιλος μας..
Μου λεει ο φιλος μου το τι "ντουμάνι" βγάζει στην γειτονιά απο την καμινάδα δεν λέγετε.. Τώρα το γιατι δεν το ξερω.. ειναι υγρα τα ξυλα, δεν ειναι καλο το μηχάνημα, δεν εχει μπει σωστά η δεν εχει σωστες ρυθμησεις, ποίος ξέρει..
Φαντάζομαι θα του εχει γεμίσει και πισσες, εδω πιάνει και εμας που καιμε πελλετ που εχει σαφως μικρότερη υγρασία απο οτι τα ξυλα..

Τέλος πάντων νομίζω οτι δώσαμε πολλά "εφόδια" στον φιλο μας και πολλές γνώμες, απο εκεί και περα θα κινηθεί οπως καλυτερα νομιζει ο ιδιος. Ιδου και η αξια του καθε φορουμ, ειναι πηγη πληροφοριών και καθένας μπορει να διαβάσει και να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Αντε και καλη συνεχεία σε ολους! :)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132672 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

electron έγραψε:

Τέλος πάντων νομίζω οτι δώσαμε πολλά "εφόδια" στον φιλο μας και πολλές γνώμες, απο εκεί και περα θα κινηθεί οπως καλυτερα νομιζει ο ιδιος. Ιδου και η αξια του καθε φορουμ, ειναι πηγη πληροφοριών και καθένας μπορει να διαβάσει και να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Όντως μου δώσατε αρκετές γνώμες σε τέτοιο βαθμό ώστε να με μπερδέψετε χειρότερα :woohoo: Μην παρεξηγηθώ πλάκα κάνω σας ευχαριστώ όλους,μέσα απο την κουβέντα που κάναμε εδω κάπως εχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου κάποια πράγματα άσε που κατάλαβα και της ερωτησεις του kosmidis80 στην πρώτη απάντηση που πήρα (αργώ λίγο αλλά τα πιάνω :P στην αρχή δεν έπιασα το νόημα).

kosmidis80 έγραψε: Δυο ερωτησεις θα σου κανω και απο τις απαντησεις σου θα βγαλεις και το συμπερασμα σου.

1) Ποσο αγοραζεις τον τονο ή το κυβικο τα ξυλα στην περιοχη σου?

2) Απουσιαζεις απο το σπιτι αρκετες ωρες καθε μερα? Το αφεντικο? Ειναι διατεθημενη να ταιζει ξυλολεβητα οταν λειπεις?

Λοιπόν μετά απο αρκετή σκέψη και επίσκεψη στην έκθεση ο ξυλολεβητας απορρίπτεται και πάμε για λεβητα πελλετ η βιομάζας ,τώρα θα μου πείτε με τα λεφτά που μας είπες θα πάρεις μόνο το χερούλι :blush: Πραγματικά δεν ξέρω, το ψάχνω να βρω κάτι σωστό και θα δω πως θα καλύψω την όποια διάφορα...
Θα παρακαλέσω κάποιον διαχειριστή αν είναι εύκολο να αλλάξει τον τίτλο σε επιλογή λεβητα πελλετ ή βιομάζας...Ευχαριστώ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by VOSDOGIAN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132689 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Αν θυμαμαι καλα VOSDOGIAN το σπιτι σου ειναι 120τμ...βαλε εναν πελλετολεβητα starfire maxi 30.
Με 3500 ευρω τον τοποθετεις κιολας...αποδεδειγμενα καλος λεβητας.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132693 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

χρηστος8 έγραψε: Αν θυμαμαι καλα VOSDOGIAN το σπιτι σου ειναι 120τμ...βαλε εναν πελλετολεβητα starfire maxi 30.
Με 3500 ευρω τον τοποθετεις κιολας...αποδεδειγμενα καλος λεβητας.

Καλησπέρα Χρήστο,θα τον κοιταξω γιατί ούτε που ξέρω ποιος είναι,όχι οτι σημαίνει κάτι αυτο γιατί εγω κανέναν δεν ήξερα τωρα το ψάχνω και μαθαίνω...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132703 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Για κοιτά λίγο της Thermostahl τον Bioplex ή τον ecobio (καινούργια σειρά) πρέπει να βγαίνει κοντά στα 2000 €. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το μηχανημα.
Καίνε τα πάντα απο βιομαζα ( όλες τις ποιότητες πελλετ ξύλου, πυρηνοξυλο, τσοφλια κλπ) καθώς και ξυλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132708 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

fritakos έγραψε: Για κοιτά λίγο της Thermostahl τον Bioplex ή τον ecobio (καινούργια σειρά) πρέπει να βγαίνει κοντά στα 2000 €. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το μηχανημα.
Καίνε τα πάντα απο βιομαζα ( όλες τις ποιότητες πελλετ ξύλου, πυρηνοξυλο, τσοφλια κλπ) καθώς και ξυλα.

fritakos με πεθανες διαβάζω αυτο 33 σελίδες :blink: www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...w=topic&limitstart=0
και εσυ μου λες να διαβάσω και αυτο 31 σελίδες :dry: www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=384&limitstart=0
ΚΑΦΕ ΓΡΗΓΟΡΑ
Πέρα απο την πλάκα διαβάζω και επανέρχομαι με ερωτησεις. ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ