Επιλογή λέβητα πέλλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132473 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

VOSDOGIAN έγραψε: ......
Βρέθηκε άνθρωπος να αγοράσει λεβητα πετρελαίου :woohoo: ήρωας!!!!!!!!!!!!!!.........


χάχα πραγματικα και εγώ δεν το πίστευα!!,

Μιας και το ανέφερες ο πρώην λέβητας μου (42,000 χιλιάδων θερμίδων παρακαλώ) μαζί με καυστήρα RIELLO πήγε σε ένα εξοχικό στην Εύβοια οπού θα χρησιμοποιείται για θέρμανση σαββατοκύριακου από ένα ζευγάρι ηλικιωμένων.

Πιστεύω οτι για τέτοιες περιπτώσεις συμφέρει να εχεις λέβητα πετρελαίου γιατί όπως και να το κανουμε ζεσταίνει και πιο γρήγορα τον χώρο και φυσικά δεν έχει όλη την "μανούρα" με το καθάρισμα & το κουβάλημα που εχει ενας λέβητας στερεών καύσιμων. Φυσικά η τιμη που τον έδωσα ηταν "ξεφτίλα" και τον ειχα χρησιμοποιήσει 3 χρονιά και ήταν και αγορασμένος πρώτο χέρι.. Ο λόγος που δεν τον κράτησα (εστω σαν backup) είναι γιατί δεν εχω καθόλου χώρο στο λεβητοστάσιο μου ώστε να χωρέσουν και οι δυο λέβητες μαζι.
Αν και με την τιμη που εχει το πετρέλαιο δεν νωμιζω να τον χρησιμοποιούσα πότε.. αν χάλαγε αυτός του πελλετ θα αναβα τα air-condition καλύτερα..


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132474 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Βρες 2-3 υδραυλικους που κατεχουν το αθλημα(που εχουν καποια εμπειρια σε λεβητες στερεων καυσιμων) και δες ποσο περιπου θα σου κοστισει η εγκατασταση.
Αν το συνολο μαζι με την αγορα του λεβητα ειναι μεσα στα ορια που εχεις θεσει προχωρα.Αν οχι θελει σκεψη το πραγμα.Θα μπορεσεις να κανεις την υπερβαση και για ποιο ποσο;Μηπως ειναι καλυτερο να κανεις "κρατει" και να το αφησεις για του χρονου;
Παντως τα 2000 μου φαινονται δυστυχως λιγα για λεβητα και εγκατασταση.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132475 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

stergiosbik έγραψε: Βρες 2-3 υδραυλικους που κατεχουν το αθλημα(που εχουν καποια εμπειρια σε λεβητες στερεων καυσιμων) και δες ποσο περιπου θα σου κοστισει η εγκατασταση.
Αν το συνολο μαζι με την αγορα του λεβητα ειναι μεσα στα ορια που εχεις θεσει προχωρα.Αν οχι θελει σκεψη το πραγμα.Θα μπορεσεις να κανεις την υπερβαση και για ποιο ποσο;Μηπως ειναι καλυτερο να κανεις "κρατει" και να το αφησεις για του χρονου;
Παντως τα 2000 μου φαινονται δυστυχως λιγα για λεβητα και εγκατασταση.



Δυστυχως Στεργιο οι εκπτωσεις που κανουν οι περισσοτεροι στις κατασκευες τους, αφορουν ζωτικης σημασιας πραγματα...ας πιασουμε ενα μονο απο αυτα...την καμιναδα.
Κατα την γνωμη μου ειναι το Α και το Ω.
Αν ειναι καλη θα απογειωσει τον λεβητα...αν ειναι απαραδεκτη θα τον θαψει...οσο καλος και να ειναι.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132476 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

stergiosbik έγραψε: Βρες 2-3 υδραυλικους που κατεχουν το αθλημα(που εχουν καποια εμπειρια σε λεβητες στερεων καυσιμων) και δες ποσο περιπου θα σου κοστισει η εγκατασταση.
Αν το συνολο μαζι με την αγορα του λεβητα ειναι μεσα στα ορια που εχεις θεσει προχωρα.Αν οχι θελει σκεψη το πραγμα.Θα μπορεσεις να κανεις την υπερβαση και για ποιο ποσο;Μηπως ειναι καλυτερο να κανεις "κρατει" και να το αφησεις για του χρονου;
Παντως τα 2000 μου φαινονται δυστυχως λιγα για λεβητα και εγκατασταση.

Η αλήθεια είναι οτι για του χρόνου ηταν στο προγραμμα υπολόγιζα οτι θα την βγάλω με το τζάκι και τον επόμενο χειμώνα αλλα ήρθε η ζημια και με κρέμασε και σκέφτομαι οτι πρέπει να μπει γιατί δεν συμφέρει του χρόνου τον χειμώνα να βάλω πετρέλαιο,οχι οτι αλλάζει δραματικά τα πράγματα αλλά 2000 έλεγα για αγορά και κανένα 500αρι για την εγκατάσταση...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132477 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

χρηστος8 έγραψε:
Δυστυχως Στεργιο οι εκπτωσεις που κανουν οι περισσοτεροι στις κατασκευες τους, αφορουν ζωτικης σημασιας πραγματα...ας πιασουμε ενα μονο απο αυτα...την καμιναδα.
Κατα την γνωμη μου ειναι το Α και το Ω.
Αν ειναι καλη θα απογειωσει τον λεβητα...αν ειναι απαραδεκτη θα τον θαψει...οσο καλος και να ειναι.

Καλησπέρα Χρήστο μια και μπήκες στο θέμα για βοήθα δεν έχεις να προτείνεις κάτι αξιόπιστο μέχρι 2500?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132478 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

χρηστος8 έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Βρες 2-3 υδραυλικους που κατεχουν το αθλημα(που εχουν καποια εμπειρια σε λεβητες στερεων καυσιμων) και δες ποσο περιπου θα σου κοστισει η εγκατασταση.
Αν το συνολο μαζι με την αγορα του λεβητα ειναι μεσα στα ορια που εχεις θεσει προχωρα.Αν οχι θελει σκεψη το πραγμα.Θα μπορεσεις να κανεις την υπερβαση και για ποιο ποσο;Μηπως ειναι καλυτερο να κανεις "κρατει" και να το αφησεις για του χρονου;
Παντως τα 2000 μου φαινονται δυστυχως λιγα για λεβητα και εγκατασταση.



Δυστυχως Στεργιο οι εκπτωσεις που κανουν οι περισσοτεροι στις κατασκευες τους, αφορουν ζωτικης σημασιας πραγματα...ας πιασουμε ενα μονο απο αυτα...την καμιναδα.
Κατα την γνωμη μου ειναι το Α και το Ω.
Αν ειναι καλη θα απογειωσει τον λεβητα...αν ειναι απαραδεκτη θα τον θαψει...οσο καλος και να ειναι.


Αυτο πιστευω κι εγω γι αυτο και ειπα να κοιταξει το κοστος εγκαταστασης μαζι με τα παρελκομενα.
Οσο να ΄ναι ολα αυτα εχουν καποιο κοστος που δυστυχως κανουν τα 2000 ακουγονται λιγα. :(
Χωρις να ειμαι ειδικος 500-600 ευρω το λιγοτερο δε θα φυγουν για την εγκατασταση;
Τι να περισσεψει για τον λεβητα;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ