Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #124408 από pcexpert
Απαντήθηκε από pcexpert στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
ναι ξερα θελει για να βγαζει φλογα και να ζεσταινει το νερο.οσο πιο ξερα τοσο καλυτερη αποδοση εχει.εγω βαζω και κανενα λιγοτερο ξερο αλλα πιο πολυ πρεπει ξερα.
στην αρχη ειδα τους ενδυασμους μου για τον saturn.αλλα επειδη μου εκανε ευκολια και επειδη ηταν πανακριβοι οι αλλοι οι καλυτεροι ετσι πηγα σε αυτον.
λιγο στις αρχες το φοβηθηκα γιατι μου φαινοταν δεν ειχα αποδοση.αλλα οταν ζεσταθηκαν ολα δοχειο αδρανειας,σωληνες,καλοριφερ και γενικα το σπιτι τωρα ειμαι αρχοντας.
σημερα πχ που η θερμοκρασια ηταν απο 4 εως 14 περιπου μια φορα εβαλα ξυλα κατα τις 11 και τωρα θα παω να βαλω ακομα μια σε καμια ωρα.και το πρωι θα εχω ανετα 21-22 μεσα στο σπιτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #124437 από Argyrispro
Απαντήθηκε από Argyrispro στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
Πόσα κουτσουράκια χωράει ο λέβητας σου;; Γενικά απο ότι καταλαβαίνω πρέπει να είσαι πολύ ευχαριστημένος και αυτό ειναι πολύ καλό!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #124445 από pcexpert
Απαντήθηκε από pcexpert στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
Ο θαλαμος καυσης του ειναι μακροστενος σε σχεση με αλλους.οι αλλοι εχουν πιο πολυ βαθος και προφανως χωρανε περισσοτερα.Τα ξυλα που εχω δεν ειναι ομοιόμορφα σε σχημα και μεγεθος.Παραδειγμα χωράνε καμια δεκαρια περιπου ξυλα περιπου 10εκ χ 10 εκ.καπως ετσι το υπολογιζω περιπου.τωρα στο περιπου σου λεω.Μπορει να χωράει και 12.Απο οτι το υπολογισα αν το γεμισω 3 φορες τοτε καιω την μερα το πολυ 15 κιλα
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #124709 από μανολης

pcexpert έγραψε: Ο θαλαμος καυσης του ειναι μακροστενος σε σχεση με αλλους.οι αλλοι εχουν πιο πολυ βαθος και προφανως χωρανε περισσοτερα.Τα ξυλα που εχω δεν ειναι ομοιόμορφα σε σχημα και μεγεθος.Παραδειγμα χωράνε καμια δεκαρια περιπου ξυλα περιπου 10εκ χ 10 εκ.καπως ετσι το υπολογιζω περιπου.τωρα στο περιπου σου λεω.Μπορει να χωράει και 12.Απο οτι το υπολογισα αν το γεμισω 3 φορες τοτε καιω την μερα το πολυ 15 κιλα

15 κιλα την ημερα :woohoo:
η 3 φορες απο 15 κιλα δηλ 45 κιλα

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #124788 από pcexpert
Απαντήθηκε από pcexpert στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
15 κιλα την ημερα.αυτες τις μερες καιω τοσα περιπου.τωρα αν κανει μειον ισως τοτε να καψω και 20.παραπανω δεν εχω καψει μεχρι τωρα.και πριν λιγες μερες που εκανε λιγο μειον και τη μερα ειχε χαμηλες θερμοκρασιες παλι 3 φορες εβαζα ξυλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #124830 από χρηστος8

pcexpert έγραψε: εγω ημουν σε αναζητηση ξυλολεβητα και δοχειου αδρανειας.επειδη ηταν αρκετο το κοστος για τα ακριβα και καλα μηχανηματα πηγα σε και ποιο οικονομικο.επειδη ηταν δικος μου και μου εκανε και ευκολιες πληρωμης.
εβαλα λοιπον ξυλολεβητα πυρολυσης saturn megatherm 32 και δοχειο αδρανειας 1000λ.
το εχω περιπου 3 εβδομαδες.
το σπιτι μου δεν το εχω κανει ακομα τη μονωση που πρεπει.ειναι 130 τμ και θερμοκρασιες απο -2 εως 12 βαθμους σχεδον καθε μερα.
εχω καψει μεχι τωρα κατω απο τονο.γυρω στα 600 κιλα περιπου.
κανω 2-3 γεμισματα το πολυ.
ξοδευω για ζεστο νερο χρησης και το δικο μου σπιτι και της αδερφης μου απο κατω.
εχω θερμοκρασιες απο 20 εως 24 βαθμους ανετοτατα.ειδικα τωρα που ζεσταθηκαν τα τειχοι εχω μεινει παρα πολυ ικανονοποιημενος.
λιγο κοστος και μεγαλη οικονομια.
μου κοστισαν ολα μαζι με τα εργατικα 4500.
και υπολογιζω καταναλωση γυρω στους 7 τονους.παρα πολυ καλα για σπιτι 130 τμ με αυτες τις θερμοκρασιες και χωρις αμονωση ακομα



Εδω λιγο διαφορετικα μας τα λες...600 κιλα σε τρεις βδομαδες σημαινει 600 / 20 = 30 κιλα την ημερα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ