Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123215 από Argyrispro
Απαντήθηκε από Argyrispro στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
Τις μονώσεις τις έχω στο πλάνο, αλλά μέχρι τότε επειδή δεν αξίζει το πετρέλαιο και την βγάζουμε με το τζάκι κυρίως που έχω βάλει ένα αερόθερμο + ηλεκτρικές σόμπες στα δωμάτια. Γενικά επειδή έχω δωρέαν την καύσιμη ύλη, μπορώ να αποσβέσω σε 1 ή 2 χρόνια το κόστος εγκατάστασης λέβητα και μετά κάθε χρόνο να κάνω κ απο 1 μόνωση σε τοίχους κ πυλωτή και αργότερα γιψοσανίδα με dow εσωτερικά για να μειωθεί και ο θερμενόμενος όγκος μιας και το σπίτι ειναι 3 μέτρα ύψος το ταβάνι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123218 από Argyrispro
Απαντήθηκε από Argyrispro στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
Επίσης αν βάλω dow σε πυλωτή και τοίχους εξωτερικά θα δώ όντως τόσο μεγάλη διαφορά που λένε; Γενικά αξίζει; Αλλά για να μην ξεφύγουμε απο το θέμα μας και μέχρι να ολοκληρωθουν οι μονώσεις θέλω εναν λέβητα μιας και το ανοικτό τζάκι ειναι φαγάνας και τα καίει χωρίς να πολύ ζεσταίνει! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123219 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
Αν εχεις τα χρηματα ξεκινά με την μόνωση ..

Θα δεις τεράστια διάφορα στις καταναλωσεις σου !!

Αν πάλι δεν περισσεύουν βάλε τον ξύλο λεβητα αλλά η λογική σειρά ειναι πρώτα μόνωση ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123245 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
Τα παιδιά σου προτείνουν να κάνεις πρώτα την μόνωση για τον απλούστατο λόγο ότι αλλο λέβητα χρειάζεσαι για μονωμένο σπίτι και άλλον για αμόνωτο.

Αν για παράδειγμα όπως είναι το σπίτι σου τώρα θέλει 40Kw λέβητα για να καλύψει τις απώλειες, μετά την μόνωση θα χρειάζεται 25 Kw.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123256 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!

rivol έγραψε: Τα παιδιά σου προτείνουν να κάνεις πρώτα την μόνωση για τον απλούστατο λόγο ότι αλλο λέβητα χρειάζεσαι για μονωμένο σπίτι και άλλον για αμόνωτο.

Αν για παράδειγμα όπως είναι το σπίτι σου τώρα θέλει 40Kw λέβητα για να καλύψει τις απώλειες, μετά την μόνωση θα χρειάζεται 25 Kw.


Με ότι συνεπάγεται αυτό σε καταναλώσεις του λέβητα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124194 από pcexpert
Απαντήθηκε από pcexpert στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
εγω ημουν σε αναζητηση ξυλολεβητα και δοχειου αδρανειας.επειδη ηταν αρκετο το κοστος για τα ακριβα και καλα μηχανηματα πηγα σε και ποιο οικονομικο.επειδη ηταν δικος μου και μου εκανε και ευκολιες πληρωμης.
εβαλα λοιπον ξυλολεβητα πυρολυσης saturn megatherm 32 και δοχειο αδρανειας 1000λ.
το εχω περιπου 3 εβδομαδες.
το σπιτι μου δεν το εχω κανει ακομα τη μονωση που πρεπει.ειναι 130 τμ και θερμοκρασιες απο -2 εως 12 βαθμους σχεδον καθε μερα.
εχω καψει μεχι τωρα κατω απο τονο.γυρω στα 600 κιλα περιπου.
κανω 2-3 γεμισματα το πολυ.
ξοδευω για ζεστο νερο χρησης και το δικο μου σπιτι και της αδερφης μου απο κατω.
εχω θερμοκρασιες απο 20 εως 24 βαθμους ανετοτατα.ειδικα τωρα που ζεσταθηκαν τα τειχοι εχω μεινει παρα πολυ ικανονοποιημενος.
λιγο κοστος και μεγαλη οικονομια.
μου κοστισαν ολα μαζι με τα εργατικα 4500.
και υπολογιζω καταναλωση γυρω στους 7 τονους.παρα πολυ καλα για σπιτι 130 τμ με αυτες τις θερμοκρασιες και χωρις αμονωση ακομα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ