Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123196 από Argyrispro
Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ.
Έχω επισκεφτεί πολλές φορές το φόρουμ αυτό ως αναγνώστης και πραγματικά έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα. Έφτασε η ώρα να γράψω και ως μέλος και να λάβω τις πολύτιμες απαντήσεις από εσάς. Η προσωπική εμπειρία όλων σας θα μου είναι πολύ χρήσιμη.
Λοιπόν ας ξεκινήσω. Ανακαινίζω το Πατρικό μου κατασκευής του 1985, στην περιοχή της Αργολίδος με αρκετό κρύο τον χειμώνα (κάτι φορές παγώνουν τα νερά από το κρύο, άρα πέφτει η θερμοκρασία κάτω από τους 0 βαθμούς). Τα δεδομένα του σπιτιού είναι τα εξής :
1. Κατασκευή 1985 δίχως Dow ανάμεσα στα τούβλα.
2. Το σπίτι είναι 150 τμ και ψηλοτάβανο(3μέτρα).
3. Φέτος έβαλα ανοιγμένα αλουμίνια γνωστής εταιρείας.
4. Φέτος έκανα στεγανοποίηση στην ταράτσα με γνωστό ελαστομερές.
5. Η πυλωτή κάτω είναι αμόνωτη
6. Στο σπίτι έχω μάρμαρο!
7. Το σπίτι έχει λέβητα πετρελαίου αλλά θέλω να βάλω λέβητα ξύλου μιας και έχω τα ξύλα.
Με βάση τα παραπάνω δεδομένα, ποιόν λέβητα και πόσες θερμίδες θεωρείται ότι θα χρειαστώ; Επίσης στο σπίτι έχω ηλιακό, μπορεί ο ηλιακός να λειτουργήσει και ως δοχείο αδράνειας; Επίσης έχω 1 πλαστική μαύρη δεξαμενή 1000 λίτρα, αυτή μπορεί να λειτουργήσει ως δοχείο αδράνειας ή τα δοχεία αδράνειας είναι άλλη κατασκευαστική λογική;
Αυτά, παρακαλώ πολύ προτείνετε μου λύσεις με βάση τα παραπάνω να βάλω παραπέρα ένα λέβητα μπας και ζεσταθούμε οικονομικά!!!

Υ.Γ: Προχθές γύρισα σπίτι και έλειπα 10 ημέρες (άρα δεν υπήρχε θέρμανση) και μέσα το σπίτι ειχε 5,5 βαθμούς και έξω ειχε ήλιο με εξωτερική θερμοκρασία τουλάχιστον 14 βαθμούς!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123198 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
Καλως μας βρήκες. :cheer:

Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις το θέμα θερμομόνωση πρώτα.
Σε καμία περίπτωση πλαστική δεξαμενή δεν κάνει για αδράνειας...και ούτε νομίζω οτι και ο ηλιακός θα βοηθήσει σε αυτό.

Αν λείπεις και αρκετό καιρό και έχεις δωρεαν το ξύλο δες από κοντά στην περιοχή σου αντίστοιχες εγκαταστάσεις -πάρε τιμές και εδώ είμαστε και βοηθάμε.

Εναλλακτικά έχεις εξετάσει εαν μπορείς να κλείσεις την πυλωτή για να περιορίσεις τις απώλειες ή να θερμάνεις με ξυλόσομπα μέρος του σπιτιού?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123203 από Argyrispro
Απαντήθηκε από Argyrispro στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
Λευτέρη σε ευχαριστώ για την απάντηση. Λοιπόν εξωτερική θερμομόνωση θέλω να κάνω τον επόμενο χρόνο απο την εγκατάσταση του λέβητα, όπως επίσης και μόνωση πυλωτής. Θέλω μονιμη λύση, ξυλοσομπα δεν θέλω με τίποτα γιατί είχαμε παλιότερα και ειναι βάσανο! Θέλω μονιμη λυση γιατί ειναι να κάνουμε και κανά παιδάκι τα επόμενα χρόνια! Επίσης η θερμομόνωση με το Dow, κάνει όντως τόσο μεγάλη διαφορά; Αξίζει γενικά κάποιος να δώσει τόσα λεφτά; Καλύτερα να κάνω πρώτα μόνωση στην πυλωτή ή στους τοίχους εξωτερικά;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123206 από Argyrispro
Απαντήθηκε από Argyrispro στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
Λευτέρη σε ευχαριστώ για την απάντηση. Λοιπόν εξωτερική θερμομόνωση θέλω να κάνω τον επόμενο χρόνο απο την εγκατάσταση του λέβητα, όπως επίσης και μόνωση πυλωτής. Θέλω μονιμη λύση, ξυλοσομπα δεν θέλω με τίποτα γιατί είχαμε παλιότερα και ειναι βάσανο! Θέλω μονιμη λυση γιατί ειναι να κάνουμε και κανά παιδάκι τα επόμενα χρόνια! Επίσης η θερμομόνωση με το Dow, κάνει όντως τόσο μεγάλη διαφορά; Αξίζει γενικά κάποιος να δώσει τόσα λεφτά; Καλύτερα να κάνω πρώτα μόνωση στην πυλωτή ή στους τοίχους εξωτερικά;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123208 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
Μόνωση όπου μπορείς...αν πειάνουν και λίγο τα χέρια σου και έχεις λίγο βοήθεια...με τα χρήματα που θα έδινες για τους τοίχους... το φτιάχνεις εσύ καλύτερο και παντού.
Τα χρήματα που θα δώσεις θα τα εξοικονομήσεις από το πετρέλαιο και ...μετά θα δείς και τι ισχύ ξυλολέβητα θέλεις...Μέχρι τότε θα μάζευα και τα ξύλα να ξεραίνονται... ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123210 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόταση για αγορά λέβητα ξύλου!
ταρατσα -πυλωτη-τοιχοι αυτη ειναι μια λογικη σειρα
οπως ειπε κι ο λευτερης η πυλωτη μπορει να γινει και αρκετα φτηνα με απλο φελιζολ η και heraclith το οποιο μπορει να βαφει και τελος αν δεν σ ενοχλει η εμφανιση του .
κατα τ αλλα συμφωνω με τον λευτερη αλλα οι προτεραιοτητες ειναι δικες σου :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ