Αγορα ξυλολεβητα. Πανακριβος ή ιδεα μου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119482 από Gdevil
(μία μικρή διόρθωση..)
Ο Vigas o 40άρης (αν θυμάμαι καλά) έχει 2300 ΠΡΟ ΦΠΑ...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119507 από egglezos
περαστικά μου...

τα έχετε λυμένα όλα βρε παίδες, τί να κάτσω να σας γράφω εγώ εδώ μέσα...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119511 από vag1234

egglezos έγραψε: περαστικά μου...

τα έχετε λυμένα όλα βρε παίδες, τί να κάτσω να σας γράφω εγώ εδώ μέσα...


Μάλλον έχετε παρεξηγήσει λίγο τα πράγματα. Δεν είπαμε οτί δεν μας ενδιαφέρει σαν θέμα. Είπαμε ότι κόστος μιας παρόμοιας εγκατάστασης είναι απλησίαστο για την πλειονότητα των χρηστών...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119513 από kosmidis80
Δεν ειναι περαστικα κανενος δυστυχως Νικο!

Επετρεψε μου να σου ζητησω εγω τουλαχιστον να μας ανεβασεις την εγκατασταση που αναφερεσαι, αλλα και να συνεχισεις να μοιραζεσαι την εμπειρια και τις γνωσεις σου μαζι μας!

Η πρωτη προταση αυτου του ποστ μου Νικο, αναφερεται στην χειροτερη οικονομικη-ψυχολογικη και ηθικη κατασταση που βιωνουμε τωρα σαν ανθρωποι στην χωρα που λεγεται Ελλαδα. Δυστυχως Νικο και το ξερεις και εσυ οπως ολοι μας, η κατρακυλα δεν εχει σταματημο και πλεον δεν υπαρχουν αποθεματικα στον κοσμο για να επενδυσουν στο αυτονοητο που λεγεται θερμανση, ουτε καν να ξοδεψουν βασικα δεν εχουν!

Εδω καλα καλα λεβητες του χιλιαρικου πλεον δεν πωλουνται στην αγορα και εμεις τις περισσοτερες φορες μιλαμε και συμβουλευουμε υποψηφιους αγοραστες (μερτημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου πλεον) για μηχανηματα αξιας πολλων χιλιαδων Ε. Και δεν αντιλεγω οτι τα μηχανηματα κανουν την διαφορα και μας διευκολυνουν την ζωη, αλλα πλεον δεν νομιζω οτι υπαρχει το αγοραστικο τους κοινο στην χωρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119533 από Gdevil

egglezos έγραψε: .....
αν είσαστε σε κρύο μέρος και θέλατε 5 χιλιάρικα τον χρόνο πετρέλαιο και σας λέγανε να κάνετε την καλύτερη επένδυση λέβητα ξύλου με ηλιακή υποβοήθηση για να μειώσετε τα κόστη σας στο μηδέν με δικά σας ξύλα, φόρτωμα μία φορά την ημέρα, αυτόματη έναυση και τσάμπα ήλιο, με απόσβεση σε 3 χρόνια, τότε θα ήσασταν τουλάχιστον κοντόφλθαλμος να μην το κάνετε...
...

Επιτρέψατέ μου το δικό μου σχόλιο...
Αν κάποιος κάποτε ήθελε 5 χιλιάρικα για πετρέλαιο σημαίνει πως έχει ένα σπίτι γύρω στα 250 τετραγωνικά και θέλει να το ζεσταίνει.
Κάπου στα 30 με 40 kw πηγή θέρμανσης θέλει λοιπόν.

Εχει λοιπόν να διαλέξει αν θα δώσει 15.000 (αντιλαμβάνομαι από αυτό που είπατε ότι θα κάνει απόσβεση σε 3 χρόνια ότι αυτό το κοστολόγιο έχει η πρόταση που του κάνατε)
ή
αν θα δώσει 5000 και θα βάλει ένα καλό αλλά όχι τον κορυφαίο ξυλολέβητα χωρίς ηλιακή υποβοήθηση.

Το ότι προτίμησε την δική σας πρόταση (και ειδικά έχοντας δικά του ξύλα) σημαίνει ότι προτεραιότητα για αυτόν δεν είχε το κόστος και ο χρόνος απόσβεσης αλλά η ευκολία στην χρήση.
Είχε τα λεφτά βρε αδερφέ και δεν ήθελε να κουβαλάει ξύλα. Ηθελε όσο μπορεί να το αποφύγει.
Δεν έκανε άσχημα.
Δεν μπορεί κάποιος να τον πείσει αυτόν τον άνθρωπο ότι με λίγο "γυμναστική" θα είχε το 1/3 όσον αφορά το κόστος εγκατάστασης και το κόστος λειτουργίας θα ήταν πάλι μηδενικό (δικά του ξύλα έχει)

Κάποιος άλλος θα μπορούσε να κάνει μία εγκατάσταση μόνο με ηλιακά και ελάχιστη υποβοήθηση με λέβητα.
Θα είχε απόσβεση σε 8 χρόνια.
ούτε αυτός θα έκανε λάθος επιλογή.

Το θέμα όμως είναι ότι στις μέρες μας λεφτά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
οπότε το πιο πιθανό σενάριο είναι να περιορίζουμε τα τετραγωνικά που ζεσταίνουμε όπως και να περιορίζουμε και τις θερμοκρασίες που είχαμε συνηθίσει και έτσι να καταλήγουμε σε μικρότερα αρχικά αλλά και λειτουργικά έξοδα.

Προσωπικά πάντως όσον αφορά το value for money νομίζω πως τα ηλιακά είναι ακόμα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ σαν λύση θέρμανσης. Επίσης προσωπικά νομίζω πως όσον αφορά την ηλιακή θέρμανση μόνο DIY κατασκευές (σαν υποβοήθηση ενός λέβητα) αξίζουν αλλά ακόμα το ξύλο είναι φθηνό....


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119923 από LEONAS
Κυριε Νικο εσυ βαλε και αστους να λενε οτι
θελουν, υπαρχει πλεον κοσμος που αρχισε να ψαχνει
καλυτερους λεβητες.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ