Αγορα ξυλολεβητα. Πανακριβος ή ιδεα μου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119353 από sootos
και σε εμενα αρεσε πολύ ο varmabaronen η μονη ενσταση που εχω είναι στα συχνα γεμισματα που χρειαζεται (3-4)την ημερα για σπιτι 240 τμ. καθως εχει πολύ μικρο χωρο καυσης ,σε σχεση με τον efeecta που από ότι μου ειπαν χρειαζεται 1-2 γεμισματα και καθαριζοντι τα τουμπα με το ανοιγμα της πορτας.παντως η επιλογή μου θα είναι καποιος από αυτους.εχουν και οι δυο πολύ καλα χαρακτηριστικα. τους ειδα και τους δυο από κοντα για 5 μολις λεπτα λειτουργιας και δεν μπορω να αποφασισω..συγνωμη ανσας κουρασα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119432 από egglezos
σε λίγες μέρες θα σας δείξω φωτογραφίες από έναν ανοξείδωτο WIndhager σε εγκατάσταση με ηλιακή υποβοήθηση για να πάρετε μια εικόνα από σοβαρά μηχανήματα και αντίστοιχα σοβαρές εγκαταστάσεις

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119434 από vag1234

egglezos έγραψε: σε λίγες μέρες θα σας δείξω φωτογραφίες από έναν ανοξείδωτο WIndhager σε εγκατάσταση με ηλιακή υποβοήθηση για να πάρετε μια εικόνα από σοβαρά μηχανήματα και αντίστοιχα σοβαρές εγκαταστάσεις


Αν είμασταν τόσο άνετοι οικονομικά ώστε να πλήρωνα με μια παρόμοια εγκατάσταση θα καίγανε πετρέλαιο !!

Τεσπα πληροφοριακά και μόνο καλά θα ήταν να τις δούμε !!


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80, PRIMUS 45, fotisbasm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119453 από egglezos

vag1234 έγραψε:

egglezos έγραψε: σε λίγες μέρες θα σας δείξω φωτογραφίες από έναν ανοξείδωτο WIndhager σε εγκατάσταση με ηλιακή υποβοήθηση για να πάρετε μια εικόνα από σοβαρά μηχανήματα και αντίστοιχα σοβαρές εγκαταστάσεις


Αν είμασταν τόσο άνετοι οικονομικά ώστε να πλήρωνα με μια παρόμοια εγκατάσταση θα καίγανε πετρέλαιο !!


αν είσαστε σε κρύο μέρος και θέλατε 5 χιλιάρικα τον χρόνο πετρέλαιο και σας λέγανε να κάνετε την καλύτερη επένδυση λέβητα ξύλου με ηλιακή υποβοήθηση για να μειώσετε τα κόστη σας στο μηδέν με δικά σας ξύλα, φόρτωμα μία φορά την ημέρα, αυτόματη έναυση και τσάμπα ήλιο, με απόσβεση σε 3 χρόνια, τότε θα ήσασταν τουλάχιστον κοντόφλθαλμος να μην το κάνετε...

και δεν συμμερίζονται όλοι οι άνθρωποι την αγάπη σας για το πετρέλαιο

vag1234 έγραψε: Τεσπα πληροφοριακά και μόνο καλά θα ήταν να τις δούμε !!


...μα και εγώ πληροφοριακά θα τις αναρτήσω και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων που θα με τιμήσετε να τις δείτε...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119455 από vag1234

egglezos έγραψε:

vag1234 έγραψε:

egglezos έγραψε: σε λίγες μέρες θα σας δείξω φωτογραφίες από έναν ανοξείδωτο WIndhager σε εγκατάσταση με ηλιακή υποβοήθηση για να πάρετε μια εικόνα από σοβαρά μηχανήματα και αντίστοιχα σοβαρές εγκαταστάσεις


Αν είμασταν τόσο άνετοι οικονομικά ώστε να πλήρωνα με μια παρόμοια εγκατάσταση θα καίγανε πετρέλαιο !!


αν είσαστε σε κρύο μέρος και θέλατε 5 χιλιάρικα τον χρόνο πετρέλαιο και σας λέγανε να κάνετε την καλύτερη επένδυση λέβητα ξύλου με ηλιακή υποβοήθηση για να μειώσετε τα κόστη σας στο μηδέν με δικά σας ξύλα, φόρτωμα μία φορά την ημέρα, αυτόματη έναυση και τσάμπα ήλιο, με απόσβεση σε 3 χρόνια, τότε θα ήσασταν τουλάχιστον κοντόφλθαλμος να μην το κάνετε...

και δεν συμμερίζονται όλοι οι άνθρωποι την αγάπη σας για το πετρέλαιο

vag1234 έγραψε: Τεσπα πληροφοριακά και μόνο καλά θα ήταν να τις δούμε !!


...μα και εγώ πληροφοριακά θα τις αναρτήσω και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων που θα με τιμήσετε να τις δείτε...


Προφανώς πλάκα μας κάνετε τώρα έτσι?

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΟΣΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ!!!!ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ!!

Προφανώς αναφέρεστε στο 15-20% των Ελλήνων αυτή την στιγμή (μπορεί να είναι και μεγάλο το ποσοστό που αναφέρω). Το υπόλοιπο 80-85% που είναι και μέλη στο forum μονο πληροφοριακά μπορούν να το δουν με ενδιαφέρον!!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119478 από χρηστος8
Οτι εχω αδυναμια στα καλα μηχανηματα ειναι δεδομενο...ομως η οικονομια στις καταναλωσεις και στην αγορα ενος μηχανηματος μπορει να συνδιαστει με ευκολια.
Φερνω ενα παραδειγμα απο λεβητα που τον θεωρω value for money...

vigas 40kw...εχει 2300 ευρω...φτανει με ανεση η ισχυ για να ζεστανει σπιτι με 5 τονους ετησια καταναλωση πετρελαιου.
Αν μπει και ενα εξαιρετικο δοχειο αδρανειας 1000 λιτρων της mevaco με 650 ευρω περιπου πιανουμε τα 2950 ευρω.
Βαλτε και laddomat υλικα κτλ κανα χιλιαρικο ακομη 3950...τα εργατικα του υδραυλικου βαλτε τα μονοι σας.
Με 4500 χιλιαρικα δεν αγοραζουμε - τοποθετουμε ποιοτικο - αξιοπιστο - οικονομικο προιον για να ζεσταθουμε;;;
Αν ο vigas καψει max 20 τονους ξυλα το ετησιο κοστος θερμανσης στοιχιζει 2000...αντιστοιχα με πετρελαιο θα θελαμε 5 Χ 1,30 = 6500 χιλιαρικα.
4500 ευρω οικονομια καυσιμου ετησιως...αποσβεση την πρωτη χρονια.
Με εναν ξυλολεβητα ανωτερης τεχνολογιας ποσα ξυλα θα καψουμε λιγοτερα σε σχεση με τον vigas,,, στο σπιτι που καιει αυτους τους 5 τονους πετρελαιο;;;

Θελουμε οικονομικη θερμανση... η θερμανση με στυλ σημερα;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios, vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ