Αγορα ξυλολεβητα. Πανακριβος ή ιδεα μου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119159 από μανολης

kosmidis80 έγραψε:

μανολης έγραψε:

LEONAS έγραψε: Κανενας ξυλολεβητας δεν σβηνει με υγρα ξυλα απλα
πεφτει η αποδωση του και αν σε εναν πυρολησης που
εχει 80% αποδωση πεσει στις 60% φαντασου σε εναν
απλο που εχει 60% να παει στο 40%.


τοτε λαθος ειχα διαβαση σε εσενα τα ξυλα σου τη υγρασια εχουν?


Αστο Μανολη, οσο ο Λεωνας εχει ξυλολεβητα, τοσο αλλο και εγω εχω Varmebaronen :lol:

Και για να μην παρεξηγηθω, οπολλες φορες στο παρελθον του ζητησαμε να μας δειξει λεβητοστασιο να θαυμασουμε τον Σουηδο, αλλα ποτε δεν το ειδαμε...


ναι αλλα συζήτηση κανουμε αν τα διάβαση καποιος θα πει ειναι γαμ@τος ο σουηδος

εγω το λεω η δικια μου ξυλοσομπα δεν με εχει ικανοποίηση

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119168 από kosmidis80

pcexpert έγραψε: για ποιον λογο μου λετε μακρια αυτο θελω να μου εξηγησετε.και τι διαφορα εχει με τους αλλους 2 atmos και opop


Για αρχη σου ειπα οτι ειναι παραπλανητικη η αποδοση που σου λενε οτι εχει! 210 βαθμους καυσαερια δεν παιζει να εχει λοιπον παρα 80 και με το ζορι αν εχει.

Ειναι Τουρκικος και το λεω σε οτι αφορα την ποιοτητα κατασκευης! Σε παρομοιο διλημμα ημουν καποτε με εσενα για τον σατουρν, αλλα οταν εμαθα οτι καποιοι λεβητες κατα την τοποθετηση βρεθηκαν να χανουν - και δεν μου το ειπε εμπορος ή ανθρωπος της δουλειας, το εμαθα απο πελατη που το αγορασε και που ακουσε τα παιδια που καναν την εγκατασταση οτι ηταν συχνο φαινομενο (2-3 λεβητες). Βεβαια αντικατασταθηκαν, αλλα το ζορι το εφαγαν οι ανθρωποι που τους αγορασαν και σιγα μην το εμπιστευονται τωρα.

Λοιπον αν τον εχεις επιλεξει και απλα ηθελες το οκ προχωρα και απο εμας, λυπαμαι αλλα προσωπικα δεν μπορω να το πω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119170 από pcexpert
απο αυτους τους 3 δηλαδη ο σατουρν θα καιει περισσοτερα ξυλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119174 από kosmidis80
Μα δεν ειναι εκει η ουσια, γιατι ουσιαστικα εσυ δεν θα καταλαβεις το 5-10% διαφορα σε αποδοση που ενδεχομενως θα εχουν οι τρεις που αναφερεις! Η διαφορα σε καυσιμη υλη θα ειναι αν πχ καψεις 10 τονους, 500- 1000 κιλα μαξιμουμ, δηλαδη τριχες.

Η διαφορα των τριων ομως, αν θελεις να τα βαλω ως ποιοτητα κατασκευης ειναι σατουρν, ατμος, οποπ. εκει μαζι ή ισως και πιο μπροστα με τον οποπ εγω βαζω και τον βιγκας.

Δυστυχως ο βιγκας κατ εμε, δεν εχει τον αντιπροσωπου που του πρεπει! Αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Οτι και να διαλεξεις, να ζητησεις αναλυτικα τα κοστη και να μας τα μεταφερεις για να σε συμβουλεψουμε που μπορεις να κανεις παζαρι ή κοινως που σε εχουν ανεβασμενες τις τιμες. Επισης καλο θα ηταν να μην χρησιμοποιησεις τους τεχνικους της εταιριας για την εγκατασταση ή ακομα χειροτερα συνεργατες εξωτερικους της εταιριας που θα αγορασεις γιατι θα εχεις και στην εγκατασταση τρελο καπελο επανω. Υπαρχουν πολλοι υδραυλικοι με εμπειρια πλεον και γνωσεις πανω στους ξυλολεβητες και τις εγκαταστασεις αυτου του τυπου και ολο και καποιον θα βρεις με πιο 'λογικα΄ κοστη εγκαταστασης.
Τελος το μπαφερ και τα επι μερους κομματια (τριοδη ή λαντοματ κτλ) μπορεις να τα παρεις απ οποιο μερος της Ελλαδας θελησεις και παλι βαση τιμης και διαθεσιμοτητας.

Εδω ειμαστε να βοηθησουμε και σε αυτο. Αν μας πεις ακριβως τι σου προτεινουν λοιπον και τα επι μερους κοστη, θα σε βοηθησουμε παραπανω να μεινει και κανενα Ευρω στην τσεπη. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119191 από pcexpert
μου ειπανε για τον
saturn 32kw 2200€ + 1000€ το δοχειο αδρανειας 1000λ
atmos dc32s 2200€ + 900€ το δοχειο αδρανειας 1000λ
opop ecomax 35 2900€ + 1000€ το δοχειο αδρανειας 1000λ

απλα στον ατμος ειναι + 400 ευρω κατι επιπλεον που δεν θυμαμαι που μου ειχε πει
ο λογος που σκευτομαι τον σατουρν ειναι επειδη ειναι απο γνωστο μου ανθρωπο.ειχει μαγαζι ειναι εμπειρος και θα μου τα φερει και θα τα περασει αυτος με το συνεργειο του ηλεκτρολογικα και υδραυλικα και οτι χρειαστω μπορω να εχω την αμεση βοηθεια τους.και επειδη ειμαι στο προγραμμα εξοικονομω αυτοι μου κανουν κατευθειαν τα χαρτια (τιμολογια,ηλεκτρολογικα,υδραυλικα κλπ) και ειμαι κομπλε.και ενα σημαντικο παλι εχω την ανεση να δωσω τα μισα τωρα και τα υπολοιπα οταν τα παρω απο το προγραμμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119195 από stergiosbik
Βαλε μεγαλυτερο δοχειο!!!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ