Ξυλο ή πέλλετ??

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117188 από TSIGIS
Απαντήθηκε από TSIGIS στο θέμα Ξυλο ή πέλλετ??
που να το στειλω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117189 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ξυλο ή πέλλετ??

TSIGIS έγραψε: μαλλον δεν εισαι καλα ενημερωμενοσ φιλε μου φυσικα κ υπαρχει.μην βλεπεισ μονο την θερμικη αποδοση. υπαρχει πελατολογιο που σε σχεση με το πετρελαιο η αναλογια ειναι 1 προσ 1. σε καποιεσ περιπτωσεισ ειναι προσ 1,2 κ σε σπανιεσ προσ 1,5. στην πραξη κ οχι στα χαρτια!!!! ( 5 τονοι πετρ.--5εωσ 6 τονοι πελλετ).κ φυσικα εχει πολυ μεγαλη σχεση ο καυστηρασ πελλετ.



Ησουν εκπληκτικα σαφης και αναλυτικος...δεν εχω λογο να διαφωνησω μαζι σου :whistle:

Με επεισες ;) ;) ;)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117190 από TSIGIS
Απαντήθηκε από TSIGIS στο θέμα Ξυλο ή πέλλετ??
διαφωνεισ οτι γινετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117193 από TSIGIS
Απαντήθηκε από TSIGIS στο θέμα Ξυλο ή πέλλετ??
κ δεν μιλαω για τον χειμωνα που μασ περασε!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117219 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλο ή πέλλετ??
Απλά τα πράγματα.
Ένας λέβητας πετρελαίου αν έχει 40% απόδοση (δλδ έχει να ρυθμιστεί από τον καιρό του Νώε) όντος μπορεί να χρειάζεται και περισσότερα λίτρα πετρέλαιο για να ζεστάνει ένα σπίτι το οποίο κάποιος απόφασίζει να το δουλέψει με λέβητα πέλλετ που έχει απόδοση 80%
Αν μάλιστα και ο προμηθευτής του πετρελαίου του πουλούσε νερό αντί για πετρέλαιο τότε η αναλογία πετρελαίου - πέλλετ γίνεται 1.000.000 λίτρα πετρέλαιο-νερό (και ναι η θερμότητα που θα ζεστάνει το σπίτι θα προέρχεται από τους ανθρώπους και την διαπνοή τους επί τον χρόνο που θα πάρει να καούν σε καυστήρα 1000000 λίτρα πετρέλαιο - νερό) προς 1000 κιλά πέλλετ

Το θέμα όμως είναι ότι υπάρχουν πολλοίιιιιιιι ευκολόπιστοι που ακούνε ότι τους αρέσει και όντως πιστεύουν πως θα κάψουν τόσα κιλά πέλλετ όσα λίτρα πετρέλαιο έκαιγαν γιατί τον πελετολέβητα θα τον βάλει ο σούπερ γουάου μάστορας που έχει βρει και πουλάει τους σούπερ ντούπερ ούπερ λέβητες πελλετ με τις εκπλητικές ιδιότητες που προσγειώνουν μέχρι και αεροπλάνο της νάσα στην ταράτσα καθώς έχουν τα υπερσύγχρονα και καταπληκτικά πτερύγια που βελτιώνουν την απόδοσή τους κατά 500% και ... και... και...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117220 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλο ή πέλλετ??

sootos έγραψε: φιλοι μου ο λεβητας που τραβηξε το ενδιαφερον μου για πελλετ ειναι αυτος οEffecta Complete 30KW Λέβητας Πελλετ περα απο την τιμη τι γνωμη εχετε?θα χρειαστω και δοχειο αδρανειας?προκειτε να θερμανω δυο ανεξαρτιτα διαμερισματα διαφορετικων τετραγωνικων.στο ενα θα κατοικω και το αλλο για εκμεταλευση.υπαρχει τροπος υπολογισμου του ποσο πελλετ θα χρεωθει για την θερμανση του το καθε διαμερισμα?πως μπορει να γινει μια τετοια κινηση?
Ο αλλος ξυλολεβητας που χαλβαδιαζω ειναι ο vedolux 30 με ενα δοχειο1000λτ
(χωρος υπαρχει και την δουλεια δεν την φοβαμαι)

Η απάντηση στην ερώτησή σου είναι η θερμιδομέτρηση και ο επιμερισμός του κόστους της ά υλης.
Είτε για πέλλετ, είτε για πετρέλαιο, είτε για ξύλο.
Για τα μηχανήματα που λές θα σου μιλήσουν οι πιο ειδικοί.

Αν βέβαια θέλεις να τους ακούσεις και δεν θέλεις να ακούσεις και να πιστέψεις πως μπορείς να τρέξεις 500 χιλιόμετρα χωρίς να κουραστείς αρκεί να πείς το νέο κουτάκι energy drink με γεύση φράουλα. :whistle:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ