Ξυλο ή πέλλετ??

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121874 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ξυλο ή πέλλετ??

Gdevil έγραψε: Αν κάποιος έκαιγε 3000 λίτρα πετρέλαιο και έχει τα φράγκα για μηχάνημα πέλλετ 94% απόδοσης όπως επίσης και για λέβητα πυρόλυσης με όλα τα καλούδια έ δε θα πάει στο ξύλο.
Αυτός ο κάποιος δεν ξέρει τι είναι να κουβαλήσεις 12 τόνους ξύλα, να κόψεις με το τσεκούρι τουλάχιστον 4 από αυτούς τους τόννους, να τα ρίξεις μέσα σε ένα λέβητα, να αδειάσεις την στάχτη του, να καθαρίσεις τις μαυρίλες του, να σηκωθείς να τον ανάψεις όταν η γυναίκα θέλει ντε και καλά να κάνει μπάνιο, να μαζέψει το νάυλον που σκεπάζει τα ξύλα όταν φυσάει ο αέρας, να... να....

Γιατι ειστε τοσο απολυτοι ρε παιδια και τα παρουσιαζετε τοσο μαυρα η ασπρα μεταξυ ξυλου και πελλετ,υπαρχουν και περιπτωσεις που τα πραγματα ειναι στο γκρι,ντε και καλα χαμαλικη, μαυριλα και ολα τα αρνητικα το ξυλο και το πελλετ ο σωτηρας,εμ δεν ειναι ετσι για ολους σας ξαναλεω!
Ενταξει συμφωνω οτι το πελλετ ειναι πιο ξεκουραστο αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις οπως π.χ και η δικη μου (που εχουν ερθει και αρκετοι απο το φορουμ και εχουν δει την εγκατασταση του ξυλολεβητα μου!) το ξυλο εχει ελαχιστη περισσοτερη μανουρα απο το πελλετ και ειναι και πολυ πιο οικονομικο,ουτε varmebaronen ουτε πυρολησης ειναι και ουτε χρειαστηκε να πουλησω το νεφρο μου για να αγορασω τον λεβητα(1000 ευρω λεβητας)και απο αποδοση ξεσκιζει κυριολεκτικα και σε αναλογια πετρελαιο-ξυλο το υπολογιζω στο 1 προς τρια ,τα ξυλα δεν χρειαζετε να τα κουβαλησω γιατι ηρθαν με κλαρκ και τοποθετιθηκαν σε αποσταση απλωματος χεριου απο τον ξυλολεβητα,ο ξυλολεβητας ειναι τοποθετιμενος εξω απο το σπιτι ετσι ουτε μαυριλες ουτε ο willy ο μαυρος θερμαστης που λετε(γεμιζω με τα καλα μου ρουχα ουκ ολιγες φορες!)και ουτε καν τσεκουρι δεν ειχα μεχρι την προηγουμενη βδομαδα μιας και ερχονται κομενα τα ξυλα,και γενικα η ενασχοληση μαζι του ειναι 5 με 10 λεπτα την ημερα το πολυ(5 για γεμισμα το πρωι-η απογευμα αναλογα το κρυο και αλλα 2 με 5 λεπτα αν χρειαστει 2η η τριτη φορα να βαλω ξυλα!)και θα μπορουσα καλιστα αυτην την 5λεπτη η δεκαλεπτη ενασχοληση να την ειχα κανει ανα 2 ημερες και οχι καθημερινα αν ειχα μεγαλυτερο μπαφερ και χωρουσε περισσοτερα ξυλα ο λεβητας!
Ο sootos λοιπον ξεκινησε αυτο το θεμα και ρωταει τι συμφερει καλυτερα απο οικονομικη αποψης ξυλο η πελλετ με το πελλετ αγορασμενο στα 280Ευρω και το ξυλο στα 110 τον τονο και η απαντηση η δικη μου ειναι οτι με αυτες τις τιμες το ξυλο συμφερει περισσοτερο αλλα οχι και τοσο ωστε να δικαιολογισει ταλαιπορια στη χειροτερη περιπτωση μεγαλητερης αυτης που εχω εγω π.χ με το ξυλο, αν π.χ αγοραζεις ξυλο με 110 ευρω τον τονο και αυτος ο τονος ειναι βρεγμενος με 40-50% υγρασια δηλ. αγορασες 110 ευρω τα 700 κιλα ξερο ξυλο αρα ο τονος σου βγαινει 155 ευρω και οχι 110 υπολογιζε κι'ολας ενα ακομη 20% επανω στην τιμη του ξυλου λογο μεγαλητερης θερμ. δυν. του πελλετ ετσι παμε στα 186 ευρω ο τονος το ξυλο και 280 το πελλετ αντε να βαλω και αλλο ενα 10% παραπανω αποδοση του λεβητα πελλετ πηγαμε στα 205 ευρω ο τονος τα ξυλα ετσι στους 5 τονους πελλετ που θα ηθελες δηλ. 1400 ευρω ενο με το ξυλο 1025 ευρω!
Αν καποιος βρει και πελλετ καλο με 200-220 τοτε δεν το συζηταμε καν πελλετ με χιλια ,αλλα αν βρει και ξυλο με 50 ευρω το στιβαχτο εκει αλλαζει το παιχνιδι!
Τελικα μου φαινετε οτι ολοι μας κανουμε λαθος προτερεοτητας στην επιλογη στο τι θα βαλουμε για να ζεσταθουμε,πρωτα πρεπει να βρουμε και να αγορασουμε οσο πιο καλο και φθηνο γινετε το καυσιμο ετων και μετα να επιλεξουμε τι θα βαλουμε,δηλ. λεβητα ξυλου η πελλετ!
Ο ξαδελφος μου ετσι ξηγηθηκε,πηρε μια νταλικα πελλετ πιστοποιημενο πελλετ περυσι με 200 ευρω τον τονο και μετα αγορασε λεβητα πελετ,εγω απ'την αλλη το επαιξα διπορτο,πηρα 10 τονους ξυλα πρωτα και μετα αγορασα την Βουλγαρα μου που αν τις βαλω εναν καυστηρα στο μελλον καιει και πελλετ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121933 από sootos
Απαντήθηκε από sootos στο θέμα Ξυλο ή πέλλετ??
ωραια απαντηση και αναλυση BALSAM.εκανα την επιλογή μου πηρα λεβητα πελλετ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129780 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Ξυλο ή πέλλετ??

eightball2020 έγραψε: Έχετε να μου πείτε γνώμη για αυτά?
www.multiclima.gr/Thermostahl-Bioplex-40000kcal
www.multiclima.gr/?section=1819&language...34=3592&detail1634=1
www.multiclima.gr/?section=1819&language...34=2176&detail1634=1
mavil-sa.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%...%CE%BF%CF%85/primus/
mavil-sa.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%...BB%CE%BF%CF%85/pecal
www.skroutz.gr/s/3795337/Mavil-Eco-34.html


Κάποιος γνώμη για αυτά,ξέρω είναι ασχετα μεταξύ τους,αλλα αν έχετε να προτείνεται κατι αλλο σε σχέση με το καθένα που αναφέρω?Μιλάω για σπίτι 105 τμ αρα θέλω γύρω στα 20Kw σωστα?
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TSIGIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129789 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Ξυλο ή πέλλετ??
Εδώ:
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...25&Itemid=144#129446
Εδώ:
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...45&Itemid=144#129769
Εδώ:
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=23905&Itemid=384

και ότι άλλο θέλεις χρησιμοποιείς πρώτα την αναζήτηση εδώ:
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena&view=search&Itemid=70

Αν δεν βρεις κάτι ρωτάς πάλι..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129811 από TSIGIS
Απαντήθηκε από TSIGIS στο θέμα Ξυλο ή πέλλετ??
φιλε αυτα που δειχνεις ειναι ξυλολεβητες μονο!! κ οχι πελλετ. παντος οτι κ να αποφασισεις προσεξε να εχει πιστοποιησεις,κλπ κλπ οχι ενα ce μονο. η αγορα εχει κ πολλα κ καλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ