Αγορά λέβητα ξύλου / pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110065 από mamep
Αγορά λέβητα ξύλου / pellet δημιουργήθηκε από mamep
Καλησπέρα και από εμένα..
Τις τελευταίες μέρες έλιωσα στο διάβασμα μέσα στο φορουμ για να βγάλω μια άκρη για να βγάλω άκρη με την εγκατάσταση στο σπίτι μου..

Μιλάμε για ένα σπίτι σε χωριό της Κομοτηνής με δύο ορόφους συνολικά 160 - 180 τμ κατασκευής του 2011.

Η μόνωση του σπιτιού είναι καλή χωρίς εξωτερική θερμομόνωση διπλή τοιχοποιία κ fibran xps στη μέση..
Τα κουφώματα 3ετεμ με διπλά ενεργειακά τζάμια.. Γενικά προσεγμένη κατασκευή..

Από τα λίγα λάθη που έγιναν στην κατασκευή ήταν η μη τοποθέτηση ενδοδαπέδιας θέρμανσης με αποτέλεσμα να ψάχνομαι τώρα και για σώματα panel.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να θερμάνω τον 1ο όροφο μιας κ ο 2ος κατά κύριο λόγο είναι άδειος μιας κ τρέχουμε με δουλειές συνέχεια..

Μετά από αρκετό διάβασμα προσπαθώ να καταλήξω σε έναν λέβητα ξύλου\πέλετ ώστε να ανταποκρίνεται επαρκώς στις ανάγκες μου..

Το σύστημα που έχω στο μυαλό μου είναι:

- Λέβητας ξύλου\πέλετ (Atmos ή Vigas)
- Laddomat 21 με δοχείο αδράνειας 1000 λτ ?
- Boiler για ΖΝΧ

Εμπειρία από πετρέλαιο δεν έχω μιας κ το σπίτι μέχρι σήμερα θερμαίνεται με air condition..

Λόγω το ότι έχουμε αφθονία στο ξύλο με ενδιαφέρει κατά κύριο λόγω ένας ξυλολέβητας αλλά να είναι εύκολα expandble και αν χρειαστεί αργότερα να έχω τη δυνατότητα να το γυρίσω σε πέλετ για αυτοματισμό..

Ο σκοπός είναι να μπουν αργότερα στα επόμενα 3 χρόνια συλλέκτες κενού και να συνδεθούν στο δοχείο αδράνειας και στο boiler.

Ειδικότερα τώρα έχω κοιτάξει για

- Vigos 25 31 KW
- Atmos DC 40 SX

Απλά δεν ξέρω αν ο 25άρις vigos θα με καλύψει?

Να σημειώσω επίσης πώς η καμινάδα μου είναι Φ200 Inox ανοξείδωτη με μονό τοίχωμα επενδυμένη με πετροβάμβακα με αλουμίνιο.

Τα συνολικά σώματα είναι 6 για τον κάθε όροφο συνολικά 12.

Το budget μου φτάνει στις 5000 χιλιάδες και θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις πριν προχωρήσω σε κάποια αγορά.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110075 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου / pellet
Καταρχήν απαραιτητη ειναι η μελετη θερμικών απωλειων απο ενα μηχανικό, για να ξερεις τί απώλειες και τί λεβητα να παρεις. Αλλες απώλειες εχεις με fibran 4εκ και αλλες με 7εκ. Αν ειναι προσεγμενη κατασκευή με 6εκ μονωση και καλα παραθυρα, οι απωλειες θα ειναι σίγουρα κατω απο 25kw οποτε εχεις πολλες επιλογες. Με προυπολογισμό 5000 ή και λίγο παραπάνω (χωρίς σώματα υποθέτω) μπορείς να δείς οριακα και για αντλίες θερμότητας που προσφερουν μεγαλη ευκολία και οικονομία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110086 από mamep
Απαντήθηκε από mamep στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου / pellet
Από βδομάδα θα με βοηθήσει ένας φίλος μηχανικός σχετικά με την μελέτη..

Απο κει κ πέρα δεν θέλω αντλία θερμότητας κυρίως λόγω απεξάρτησης από ΔΕΗ και λόγω σωμάτων πάνελ..

Το fibran που μπήκε πρέπει να ήταν 5άρι αν δεν κάνω λάθος..

Κάποιος που να έχει δοκιμάσει κάποιους από τους παραπάνω λέβητες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110089 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου / pellet
ριξε μια ματια στο φορουμ,,,υπαρχουν αρκετες αναφορες στις συγκεκριμενες εταιρειες
τους συλλεκτες κενου παντως ξανασκεψου τους γιατι μαλλον δεν αξιζουν τα λεφτα τους :)
και μια και θα κανεις μελετη καντε απο την αρχη ολοκληρωμενη ωστε αργοτερα να μην εχεις πολλα μερεμετια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mamep

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110091 από mamep
Απαντήθηκε από mamep στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου / pellet
Μετά από μέρες και ατελείωτες νύχτες αναζήτησης κατέληξα σε αυτά τα συμπεράσματα.

Κ τελικά κατάλαβα ότι ένα ακριβό μηχάνημα είτε ξύλου π.χ. effecta με lambda είτε pellet windhager θα αργήσουν αρκετά για να γίνει απόσβεση αρχικού κεφαλαίου..

Οπότε προτιμώ κάποια λύση value for money και πάντα με την αρχή keep it simple..

Με αποτέλεσμα σε περίπτωση προβλήματος ή αποτυχίας να μην επηρεαστεί ολόκληρη η εγκατάσταση!

Για τα σώματα πάνελ τι προτείνεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110101 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου / pellet
Ενδιαφερον παρουσιαζει και η διαφημιση πανω δεξια με ενα δανεζικο που εχει πολλα καλουδια σαν τον windhager που αναφερεις και μιση τιμή. Ριξε μια ματια.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ