Επιλογή λέβητα ξύλου (Viessman vs Vigas)

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108839 από sootos
παιδια σε μεζονετα μετρια μονομενη στην καστορια 140 τμ οι επιλογες μου ειναι Viessmann 3o kw orlingo 200 24 kw ή VIGAS 25LC 31 ΚW με ενσοματομενο εσθητιρα Λ ολα ειναι πανω κατω στην ιδια τιμη .Ποιον προτεινεται?
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112311 από sootos
Απαντήθηκε από sootos στο θέμα Επιλογή λέβητα ξύλου (Viessman vs Vigas)
παιδια γνωμες(εντυπωσεις)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112447 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Επιλογή λέβητα ξύλου (Viessman vs Vigas)
Εγώ φίλε μου έχω τον viessmann (vitoligno) 30 kw και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Δύο γεμίσματα για 24ωρη θέρμανση στα βαριά κρύα, ζεσταίνω μεζονέτα 150 τμ + μπόιλερ 160λτ, με προοπτική για άλλα 75 τμ. Πριν λίγες μέρες έβαλα και 1000ρι δοχείο αδράνειας, ακόμη βέβαια δεν έχει δοκιμαστεί, σίγουρα όμως η αυτονομία θα αυξηθεί. Για τους άλλους ξυλολέβητες δεν έχω ιδία άποψη,έχω διαβάσει όμως πολύ καλά λόγια, αρκετές πληροφορίες από κατόχους και μη θα βρεις εδώ μέσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112477 από apidopoulos
Απαντήθηκε από apidopoulos στο θέμα Επιλογή λέβητα ξύλου (Viessman vs Vigas)
γεια χαρα παιδια.Σοτο ειμαι και εγω στην ιδια φαση με σενα αλλα εγω εχω κι αλλους στα υποψην(atmos ds 32 s στα 2000 χωρις αισθητηρα,buderus s121-2 38 kw στα 2300,attack dpx lambda30,35 που δεν ξερω ακομη τιμη)για ποιο λογο ξεχωριζεις τον viessman?μιλαμε ανοιχτα...δεν εχω αγορασει λεβητα ακομη,μονο ξυλα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112485 από sootos
Απαντήθηκε από sootos στο θέμα Επιλογή λέβητα ξύλου (Viessman vs Vigas)

apidopoulos έγραψε: γεια χαρα παιδια.Σοτο ειμαι και εγω στην ιδια φαση με σενα αλλα εγω εχω κι αλλους στα υποψην(atmos ds 32 s στα 2000 χωρις αισθητηρα,buderus s121-2 38 kw στα 2300,attack dpx lambda30,35 που δεν ξερω ακομη τιμη)για ποιο λογο ξεχωριζεις τον viessman?μιλαμε ανοιχτα...δεν εχω αγορασει λεβητα ακομη,μονο ξυλα!

φιλε μου τον viessman μου τον συνεστησε ο υδραυλικος μου σαν σοβαρο (γερμανικο,παχος μαντεμιων,βαρος,)εργαλειο.Απο εκει και περα με το λιγι ψαξιμο που εκανα,βρηκα οτι και o orlogno εχει σχεδον τα ιδια χαρακτιρηστικα και επιπλεων δεν χρειαζετε να λυνεις καπακια και βουρτσες καθως εχει μοχλο που καθαριζει ευκολα την σταχτη στο εσωτερικο του.Απο την αλλη και vigas παιζει παρα πολυ στη αποφαση μου ,καθως δεν εχει μαντεμια αλλα ειναι ανοξειδοτος και μαζ με αισθητηρα λ ειναι πολυ κοντα στην τιμη με τους αλλους δυο(ο λογος που δεν ειναι η πρωτη μου επιλογη ειναι το καθαρισμα που γινετε με λυσιμο καπακιων και βουτσςες ) οποτε βασικα ειμαι πιο κοντα σε vigas και orligno(τον viessman τον αποριπτω γιατι κσπου μεσα στο φορουμ διαβασα οτι κατα την τροφοδοσια του αμα δεν προσεξεις βγαινει καπνος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112759 από apidopoulos
Απαντήθηκε από apidopoulos στο θέμα Επιλογή λέβητα ξύλου (Viessman vs Vigas)
εγω παλι σοτο μετα απο ωρες μελετης και συζητησεων εχω καταληξει στα εξησ συμπερασματα:1)viessman 30kw
2)attack dpx lambda 35
3)atmos ds 32 s
4)vigas 25-31kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ