Ξυλολέβητας Finotherm - γνώμες

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108282 από argyrw
Ξυλολέβητας Finotherm - γνώμες δημιουργήθηκε από argyrw
Να λάβω υπόψη μου αυτόν τον λέβητα; www.finotherm.gr/boiler-wood
Θα ήθελα τις απόψεις των ειδικών! Ή αν κάποιος τον έχει. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108283 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Finotherm - γνώμες
Θα το πω οσο πιο κομψα μπορω...Δεν παρουσιαζει κανενα ενδιαφερον ο συγκεκριμενο λεβητας, μα κανενα ομως! Ποσο τον πουλανε, αληθεια?

Πες μας το χρηματικο οριο σου και τι kw λεβητα χρειαζεσαι για να σου πουμε αντιστοιχα αξιολογα μηχανηματα.

Παντως το συγκεκριμενο που εβαλες και χωρις να φαινονται οι διαδρομες του, απλο βαρελι θυμιζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108291 από argyrw
Απαντήθηκε από argyrw στο θέμα Ξυλολέβητας Finotherm - γνώμες
Δεν γνωρίζω πόσο κοστίζει. Εκ πρώτης όψης μου φάνηκε να χωράει πολλά ξύλα και ήταν δελεαστικό που διαφημίζει ότι ελέγχεται από θερμοστάτη. Για ξυλολέβητα δεν θα ήθελα να ξοδέψω πάνω από 1200 ευρώ, διότι ξέρω ότι έχει και παρελκόμενα που κοστίζουν κι αυτά κάμποσο. Γενικά, υπάρχει μεγάλη στενότητα οικονομική -τι πρωτότυπο- και όσο λιγότερα τόσο καλύτερα. Όσο για τα kw, δεν είμαι σίγουρη, έχω μια μελέτη για εγκατάσταση σωμάτων 20.000 θερμίδων, το σπίτι είναι περίπου 110 τμ. παλιό με μόνωση μόνο στην ταράτσα, παραθαλάσσιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108292 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Finotherm - γνώμες
Σε ποια περιοχη της Ελλαδας βρισκεσαι? Ξυλα υπάρχουν ή θα αγορασεις τωρα ή αργοτερα? τα καυσοξυλα ποσο τα αγοραζετε στην περιοχη σας?

Οι 20.000 Θερμιδες ειναι τα σωματα σου στο συνολο, λογικα η μελετη απωλειων θα εδειχνε κατι παραπανω αν εισαι Βορεια πχ και με την μονωση που λες. Αν προσθεσεις και το μποιλερ για ζεστα νερα αλλα 4-5 kw, εγω θα ελεγα να κοιταξεις για 30Kw ή 40 kw λεβητα. Κατα προσεγγιση βεβαια στα λεω, χωρις να ειναι 100% σωστα.

Παντως με ταβανι αυτα τα χρηματα θα μπορουσες να δεις και τον Burnit το μοντελο active Που ελεγχεται απο κοντρολερ και εχει βεντιλατερ. Τα παιδια που τον δοκιμασαν εδω μεσα εμειναν πολυ ευχαριστημενοι και ειχαν μικρες καταναλωσεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108297 από argyrw
Απαντήθηκε από argyrw στο θέμα Ξυλολέβητας Finotherm - γνώμες
Είμαι νότια. Δεν έχω κάνει έρευνα για ξύλα. Ξέρω πως πρέπει να είναι ξερά γι΄αυτό θα προσπαθήσω ν' αγοράσω τώρα. Υπάρχει και μια δυνατότητα να μαζεύω κλαδέματα ελιάς ή από το βουνό κλπ. Λύση ανάγκης ή απελπισίας, αν θέλετε, το βλέπω το ξύλο. Ήθελα πελετολέβητα αλλά με αποθάρρυνε κυρίως το αυξημένο κόστος. Παρόλ' αυτά με ενδιαφέρει να βρω ένα μοντέλο που να παίρνει μετατροπή σε πέλετ.

Πού μπορώ να μάθω χωρητικότητα θαλάμου και συχνότητα τροφοδοσίας για το Burnit? Είναι η μοναδική λύση που προτείνετε στα λεφτά αυτά; Για τα SIME έχετε κάποια άποψη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108300 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Ξυλολέβητας Finotherm - γνώμες
έχω καιρό να γράψω αλλά δεν άντεξα...πειράσμός μέγάλος...

συγνώμη αγαπητή Αργυρώ, αλλά δεν σου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι οι λέβητες αυτοί που λές, είναι" ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ και ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ λέβητες που ελέγχουν αυτόματα την καύση του ξύλου, σύμφωνα με τη θερμοκρασία του σπιτιού" ( πηγή ώς : 2/09/2013, www.finotherm.gr/boiler-wood). Δηλαδή όλος ο υπόλοιπος κόσμος που φτιάχνει λέβητες ξύλου, μερικοί (λίγοι) και κάποιες δεκαετίες πρίν τον κατασκευαστή αυτόν, τρώει κουτόχορτο?

Δεν μπορώ να σου απαντήσω ευθέως λόγω ιδιότητας αλλά με το ποσό που διαθέτεις δυστυχώς δεν κάνεις τίποτα. Και μακριά και από τα δύο μηχανήματα που κοιτάς: Θα απογοητευτείς και εσύ όπως και τόσος άλλος κόσμος που τα έβαλε και μετά θα κατηγορείς τους λέβητες ξύλου...και λόγω αυτού πλέον δικαιολογούμαι να υποστηρίζω τον κλάδο μου γιατί δεν είναι όλα τα μηχανήματα τόσο χάλια σαν αυτά που προτείνεις.

Δες πολύ καλύτερα τον burnit που προτείνει ο Kosmidis80...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ