Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108073 από THEOJJ
Απαντήθηκε από THEOJJ στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Το τζάκι μου αρέσει πολύ ,αν έμενα ομως στον τέταρτο όροφο δεν θα ηθελα με τιποτα να το χρησιμοποιώ για κύρια πηγή θέρμανσης.

Το τζάκι για μενα θελει τουλαχιστον 7-10 τονους αποθηκη με την προοπτικη να περισεύουν και λιγα για την νεα χρονια.
Δε μιλάω για κουβάλημα,η όρεξη θεωρήτε δεδομένη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108075 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Το πρώτο που θα πρότεινα να κάνεις είναι να πάρεις προσφορές για σόμπα και τζάκι, που καλύπτουν το χώρο σου.
Αυτό θα σε βοηθήσει να κάνεις πιο εύκολα την τελική επιλογή.
Γνώμη μου είναι να ξεχάσεις τα ξύλα (τουλάχιστον ως μοναδικό καύσιμο), με τις τιμές που ακούμε στην Αθήνα, αλλά και γιατί είσαι τελευταίο όροφο. Με 4.000 ευρώ που διαθέτεις, βάζεις τζάκι και εξασφαλίζεις τα καύσιμα (μπρικέτες) για τουλάχιστον δυο χρόνια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108093 από kostas/88
Απαντήθηκε από kostas/88 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;

tas έγραψε: Το πρώτο που θα πρότεινα να κάνεις είναι να πάρεις προσφορές για σόμπα και τζάκι, που καλύπτουν το χώρο σου.
Αυτό θα σε βοηθήσει να κάνεις πιο εύκολα την τελική επιλογή.
Γνώμη μου είναι να ξεχάσεις τα ξύλα (τουλάχιστον ως μοναδικό καύσιμο), με τις τιμές που ακούμε στην Αθήνα, αλλά και γιατί είσαι τελευταίο όροφο. Με 4.000 ευρώ που διαθέτεις, βάζεις τζάκι και εξασφαλίζεις τα καύσιμα (μπρικέτες) για τουλάχιστον δυο χρόνια.


Κοίτα έχω αρχίσει να κάνω τις κίνησης μου και για τα δυο απλά λόγο Αυγούστου είχα σταματήσει γιατί λάμβανα πολλές δικαιολογίες του τύπου λείπει ο υδραυλικός-μάστορας κλπ κλπ.
Τώρα που πέρασε και αυτό ο "νεκρός" μήνας ξεκινάμε δυναμικά...άντε να δούμε πόσους σωστούς επαγγελματίες θα βρούμε στην αθηνα.. :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108096 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Α! Και μην ξεχνας οτι αργησες πλεον να παρεις ξυλα! Αν θα παρεις τωρα, καλυτερα να τα καψεις στην επομενη σεζον και οχι φετος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108099 από aggelost
Απαντήθηκε από aggelost στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Στην θεση σου μια μονο πελετ πολυ κουβαλιμα τα ξυλα .Απο οσο ξερω ειναι και ακριβα στην αθηνα και το ενεργειακο θελει ξερω ξυλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108110 από kostas/88
Απαντήθηκε από kostas/88 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Ωραία λοιπόν, αφού το τζάκι το αποκλεισαμε λόγο μπελά, κουβαληματος και προβλήματα αποθηκευσης του ξύλου μας έμεινε το πελλετ, που είναι ποιο βολικό για την περίπτωση μου και ποιο ξεκούραστο από όλες τις απόψεις.

Πάμε τώρα στο πελλετ τη θα πρέπει να προσέξω πριν την αγορά; τη είναι καλύτερα σομπα ή λέβητας; τη προβλήματα βγάζει τη ελαττώματα παρουσιάζει γενικά τη μειονεκτηματα και τη πλεονεκτηματα έχει;;

Και τέλος μερικές τελευταίες απορίες έχω μόνο για το τζάκι, η μπρικετα δεν αξίζει;; δεν κάνει την ίδια δουλειά με το ξύλο;; συμφέρει οικονομικά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ