Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108064 από stelios02
Απαντήθηκε από stelios02 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Διαβάζοντας το συγκεκριμένο ποστ μου θύμισες τον εαυτό μου πέρισυ τέτοια εποχή. Πέλλετ ή ξύλο; Τζάκι ή σόμπα? Τι θα γίνει με τις τιμές; Απόσβεση; Το μέλλον είναι στο ξύλο, το Πέλλετ ή κάτι άλλο;

Όλα αυτά βασάνιζαν επί μήνες το μυαλό μου μέχρι που έχασα και τον ύπνο μου, γιατί δεν είναι εύκολο να δώσεις ένα κάρο λεφτά για κάρο το οποίο δεν γνωρίζεις...

Μένω σε διαμέρισμα δεύτερου ορόφου σε πενταόροφη οικοδομή στην Βόρειο Ελλάδα. Αποθήκη ιδιόκτητη στο υπόγειο περίπου 10τμ. Χωράει και ξύλα να αποθηκεύουν και Πέλλετ. Από εκεί και πέρα; Κουβάλημα; Καθαριότητα; Βλάβες;

Έβλεπα τον κολλητό μου που είχε σε διαμέρισμα πρώτου ορόφου τοποθετήσει υδραυλική ξυλόσομπα και κάθε βδομάδα κουβαλούσε ξύλα από το χωριό. Και ανέβασε ξύλα... Και καθάρισε το αμάξι... Και καθάρισε το μπαλκόνι.. Και καθάρισε το σπίτι γιατί για να βγουν στο μπαλκόνι έπρεπε να περάσουν από το μισό σπίτι... Δεν το ήθελα αυτό.

Αποφάσισα να βάλω σόμπα Πέλλετ. Υδραυλική. Την αερόθερμη δεν την ήθελα. Δεν ήμουν σίγουρος για αυτό που πήγαινα να κάνω αλλά είχε πάει ήδη Οκτώβρης. Η σόμπα μπήκε αρχές Νοέμβρη.
Μετά από μια σεζόν, είναι απόλυτα ευχαριστημένος με την επιλογή μου. Σε διαμέρισμα αν δεν έχεις προεγκατεστημένο τζάκι, τότε νομίζω ότι το Πέλλετ είναι η καλύτερη λύση μεταξύ των δύο.

Το γνωρίζω ότι κάποια στιγμή η σόμπα θα θέλει επισκευή ή ακόμη και αλλαγή. Δεν μπορούμε όμως να τα έχουμε όλα.

Ελπίζω να κάνεις την σωστή επιλογή. Εξάλλου τις προσωπικές ανάγκες σου τις ξέρεις εσύ και μόνο εσύ. Εμείς το μόνο που μπορούμε είναι να καταθέσουμε τις εμπειρίες μας και τις απόψεις μας. Αλλά οι προσωπικές απαιτήσεις του καθενός είναι μοναδικές. Καλή επιτυχία!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108066 από kostas/88
Απαντήθηκε από kostas/88 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Όλα αυτά που προανέφερες σκέφτομαι και εγώ όχι τόσο έντονα βέβαια αλλά ναι γυρίζουν στο μυαλό μου γιαυτό ρωτάω και το ψάχνω αλώστε,
Με λίγα λόγια το τζάκι είναι μπελαλίδικο αλλά συνάμα εφετζιδικο με διάρκεια στον χρόνο,
Το πελλετ πάλι είναι ποιο απλώς αλλά με ημερομηνία λήξης,

Αρνητικά για τις σόμπες πελλετ έχει κανείς να αναφέρει οτιδήποτε ακόμα και ασήμαντα γιατί αυτό είναι το άγνωστο, το τζάκι είναι ποιο απλό και δεν με προβληματιζει τόσο πολύ.

Τη λέτε αξίζει να δώσεις αρκετά χρήματα παραπάνω για μπορεί να καίει και ξύλο ή καλύτερα να μην είναι τόσο πολύπλοκο;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108067 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Στο σπίτι της μητέρας μου εγκατέστησα υδραυλική σόμπα πέλλετ στον δευτερό όροφο η οποία συνδέθηκε στην υπάρχουσα εγκατάσταση καλοριφέρ με μηδαμινό μερεμέτι και σε ηλιακό τριπλής για ΖΝΧ (άλλο ένα προτέρημα της υδραυλικής σόμπάς). Αποκλείεται να χρειάζεσαι νέες σωληνώσεις για τα σώματα του καλοριφέρ. Με την σόμπα θα έχεις ομοιόμορφη ζέστη σε όλο το σπίτι.
Στον τέταρτο όροφο να ανεβάζεις ξύλα και να καθαρίζεις τζάκι κλπ κλπ κλπ,αεραγωγούς κλπ κλπ, νομίζω ότι θα πηδήξεις από το τέταρτο κάποια στιγμή...
Επίσης με το πέλλετ μπορείς να αγοράζεις 7-8 τσουβαλάκια την εβδομάδα (και να τα ανεβάζεις εύκολα) κάθε π.χ. Σάββατο. Μισή ώρα κάθε εβδομάδα θα διαθέτεις. Αν αγοράζεις π.χ. μικρή ποσότητα εβδομαδιαίως δεν θα ζορίζεσαι και οικονομικά πχ 7 τσουβάλια Χ 5€= 35ε εβδομαδιαίως. Αν έχεις χώρο να αποθηκεύσεις 500kg ή 1 τόννο ακόμα καλύτερα γιατί μπορεί να στα φέρνουν κιόλας..

Αν η σόμπα μπορεί να καίει πέλλετ και ξύλο ακόμα καλύτερα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108073 από THEOJJ
Απαντήθηκε από THEOJJ στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Το τζάκι μου αρέσει πολύ ,αν έμενα ομως στον τέταρτο όροφο δεν θα ηθελα με τιποτα να το χρησιμοποιώ για κύρια πηγή θέρμανσης.

Το τζάκι για μενα θελει τουλαχιστον 7-10 τονους αποθηκη με την προοπτικη να περισεύουν και λιγα για την νεα χρονια.
Δε μιλάω για κουβάλημα,η όρεξη θεωρήτε δεδομένη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108075 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Το πρώτο που θα πρότεινα να κάνεις είναι να πάρεις προσφορές για σόμπα και τζάκι, που καλύπτουν το χώρο σου.
Αυτό θα σε βοηθήσει να κάνεις πιο εύκολα την τελική επιλογή.
Γνώμη μου είναι να ξεχάσεις τα ξύλα (τουλάχιστον ως μοναδικό καύσιμο), με τις τιμές που ακούμε στην Αθήνα, αλλά και γιατί είσαι τελευταίο όροφο. Με 4.000 ευρώ που διαθέτεις, βάζεις τζάκι και εξασφαλίζεις τα καύσιμα (μπρικέτες) για τουλάχιστον δυο χρόνια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108093 από kostas/88
Απαντήθηκε από kostas/88 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;

tas έγραψε: Το πρώτο που θα πρότεινα να κάνεις είναι να πάρεις προσφορές για σόμπα και τζάκι, που καλύπτουν το χώρο σου.
Αυτό θα σε βοηθήσει να κάνεις πιο εύκολα την τελική επιλογή.
Γνώμη μου είναι να ξεχάσεις τα ξύλα (τουλάχιστον ως μοναδικό καύσιμο), με τις τιμές που ακούμε στην Αθήνα, αλλά και γιατί είσαι τελευταίο όροφο. Με 4.000 ευρώ που διαθέτεις, βάζεις τζάκι και εξασφαλίζεις τα καύσιμα (μπρικέτες) για τουλάχιστον δυο χρόνια.


Κοίτα έχω αρχίσει να κάνω τις κίνησης μου και για τα δυο απλά λόγο Αυγούστου είχα σταματήσει γιατί λάμβανα πολλές δικαιολογίες του τύπου λείπει ο υδραυλικός-μάστορας κλπ κλπ.
Τώρα που πέρασε και αυτό ο "νεκρός" μήνας ξεκινάμε δυναμικά...άντε να δούμε πόσους σωστούς επαγγελματίες θα βρούμε στην αθηνα.. :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ