Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108033 από kostas/88
Καλησπέρα και από έμενα, τα τελευταία χρόνια λόγο ανεργίας, κρίσης και τα κλασικά που μαστίζουν την Ελλάδα τον τελευταίο καιρό, με έχουν αναγκάσει να κόψω το καλοριφέρ εδώ και 2 χρόνια.
τον δεύτερο δε χρόνο, με σκληρή οικονομία έχω καταφέρει να μαζέψω ένα σεβαστό ποσό, για να βάλω μια εναλλακτική πηγή θέρμανσης.

Μετά από πάρα πολύ ψάξιμο και μελέτη έχω καταλήξει σε δυο επιλογές οι οποίες είναι:

1) Σόμπα Pellet με το σύστημα που συνδέεται και με τα σώματα του καλοριφέρ.
Καύσιμο
Pellet και ξύλο* ή μπριγκέτα* (Με μερικά χρήματα παραπάνω φυσικά*)

2)Τζάκι με αεραγωγούς
Καύσιμο
Ξύλο και μπριγκέτα


Έχω ψάξει και έχω δει τα θετικά και τα αρνητικά στοιχεία που έχει η κάθε μια επιλογή και τις αναγράφω παρακάτω. (τουλάχιστο αυτές που θεωρώ εγώ ποιο σοβαρές)


Σόμπα Pellet

Αρνητικά
α) Αρκετά ηλεκτρονικά μέρη, με όχι και τόσο μεγάλη εγγύηση. (εντάξει θα μου πεις πόση εγγύηση θες να σου δώσει ο κατασκευαστής... αλλά εδώ μιλάμε για 2000++)
β) Περισσότερη ταλαιπωρία με για την εγκατάσταση καινούριων σωληνώσεων για τα σώματα του καλοριφέρ
γ) Βιομηχανικά κατασκευασμένο καύσιμο που μπορεί να το φορολογήσουν και να το ανεβάσουν οποιαδήποτε στιγμή

Θετικά
α) Δεν χρειάζεται μεγάλο χώρο αποθήκευσης καυσίμου.
β) Προγραμματιζόμενο να ανάβει και να σβήνει μόνο του.
γ) Δεν χρειάζεται μεγάλη καμινάδα απλά ένα μπουρί.


Τζάκι

Αρνητικά
α) Ταλαιπωρία στο άναψε σβήσε δώσε ελάττωσε αέρα καθάρισε κλπ κλπ
β) Μεγάλη καμινάδα (που κι ας είμαι και τελευταίο όροφο είναι ένα μπέρδεμα)
γ) Μεγάλο αποθηκευτικό χορό για καύσιμο

Θετικά
α) Το καύσιμο του και αυτό το ανεβάζουν όποτε θέλουν αλλά στην ανάγκη θα κάψει και ότι νάνε βρε αδερφέ. :)
(πετάς και καμία μπριζόλα μέσα άμα λάχει :P)
β) Μικρότερη ταλαιπωρία εγκατάστασης
γ) Πολύ μεγάλη εγγύηση αν και δεν πιστεύω ότι έχει και πολλά περιθώρια για να χαλάσει κάτι εφόσον έχει γίνει καλή δουλειά.


Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι θετικό ή αρνητικό, αν ναι, κάθε διόρθωση δεκτή γιαυτό έγραψα άλλωστε, για να μου πείτε τις εμπειρίες σας και να μου δώσετε τις γνώσης σας επί του θέματος.



Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kostas/88.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108036 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Πες μας και κάποια στοιχεία για το σπίτι σου, τετραγωνικά, διάταξη, περιοχή...
Καθώς και επίσης το ποσό που έχεις θα δαπανήσεις.
Εάν διαβάσεις την πρώτη σελίδα του νήματος "ενεργειακά τζάκια" θα δεις ότι ο Asteris με λίγα λεφτά έλυσε το πρόβλημα της θέρμανσης. Με τα ιδια χρήματα δεν νομίζω ότι μπορούσε να πετύχει τα ίδια αποτελέσματα με πελλετ. Εάν το σπίτι του όμως είχε άλλη διάταξη φαντάζομαι ότι δεν θα είχε τα ίδια αποτελέσματα με το τζάκι του... Ίσως η πελλετοσομπα + καλοριφέρ να ήταν καλύτερα...

Εν ολίγοις πρέπει να δεις ποια λύση ταιριάζει και στο σπίτι σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108037 από kostas/88
Απαντήθηκε από kostas/88 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Το σπίτι μου είναι είναι στην Αθήνα, περιστέρι μεριά είναι 100 τετραγωνικά, στον 4 όροφο ρετιρέ, το ποσό που σκοπεύω να δαπανήσω είναι max 4000.
Το σπίτι είναι σε διάταξη "Π" ένα πολύ μεγάλο σαλόνι κουζίνα με πάγκο και μια πόρτα χωρίζει τον διάδρομο με τα 3 υπνοδωμάτια + μπάνιο

Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kostas/88.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108039 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Σε παρόμοιο σπίτι στην Καλαμαριά με ένα τζάκι 14kW αερόθερμο και το A/C σε λειτουργία βεντυλατέρ να σπρώχνει τον θερμό αέρα από το σαλόνι προς τον διάδρομο έχουμε χορτάσει ζέστη και με πολύ χαμηλό κόστος. Όλα όμως είναι σχετικά και εξαρτώνται από το πόσο σου αρέσει η αίσθηση της φλόγας από το τζάκι (αισθητικά οι πελετόσομπες με όλα αυτά τα λαμπάκια-οθόνες και τον συνεχή θόρυβο από τα μοτεράκια δεν φτάνουν την θαλπωρή και την ηρεμία που σου προσφέρει ένα τζάκι). Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα σωστό τζάκι και με σωστή εγκατάσταση προσφέρει περισσότερα από μια πελλετόσομπα. Όμως, ως γνωστόν, περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα... :lol: :lol: :lol:

Edit Την κάτοψη την είδα εκ των υστέρων.
Στο σπίτι σου δεν είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα. Χωρίς κανάλι για να στέλνεις θερμό αέρα προς τον διάδρομο είναι πολύ δύσκολο να καταφέρεις από το σαλόνι να το ζεστάνεις όλο ικανοποιητικά.
Ο βορράς σε ποιο σημείο του σχήματος είναι?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108042 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
1)αν εχεις χωρο να στοιβαζεις 5-6 τονους ξυλα με μιας τη χρονια 2) η τιμη(Αθηνα) του ξυλου σε ερχεται φθηνοτερη απο πετρελαιο 3) δεν υπαρχει προβλημα να βγαλεις καμιναδα 4) εχεις στον οροφο σου τα κολεκτερ τοτε και γω ψηφιζω ΤΖΑΚΙ και μαλιστα υδραυλικο αν κρινω απο το σχεδιο του σπιτιου σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108045 από kostas/88
Απαντήθηκε από kostas/88 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
ναι, έχεις δίκιο, είναι λίγο περίεργο, έχω φωνάξει κάποιον τεχνικό για να κάνει μια μελέτη για τζάκι και έχει βγάλει ένα πολύ έξυπνο τρόπο να περάσουμε τα κανάλια,πάνω από το μπάνιο έχουμε ένα πατάρι λέμε αν θα βάλουμε τελικά τζάκι, να μπει στον τοίχο που είναι από την πάνω από το τζάκι και να περάσουν τα κανάλια μέσα από το πατάρι όπως στο πρόχειρο σχέδιο που έκανα :D
(τι να φρουρήσει και ο Πικάσο δηλαδή) :P :P

τώρα για την αίσθηση τις φλόγας και αυτά, να σου πω την αλήθεια δεν με νοιάζει καθόλου αυτό που θέλω είναι να ζεσταθεί το σπίτι, τα υπόλοιπα για μένα είναι πολυτέλειες.

κοίτα να σου πω την αλήθεια δεν το πολύ θέλω το τζάκι (δεν είμαι αρνητικός,είπαμε ότι θέλω να ζεσταθεί το σπίτι) γιατί είναι μπελαλίδικο αλλά τώρα που έχω αρχίσει και το ψάχνω λίγο παραπάνω η σόμπες pellet ακούω κάτι περίεργα είναι λίγο επικίνδυνες-επίφοβες γιατί παίζουν πολλά με πιέσεις θερμοκρασίες κλπ κλπ και αυτά τα ηλεκτρονικά μέρη είναι ένα θέμα...

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ