Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108046 από kostas/88
Απαντήθηκε από kostas/88 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;

panos79 έγραψε: 1)αν εχεις χωρο να στοιβαζεις 5-6 τονους ξυλα με μιας τη χρονια 2) η τιμη(Αθηνα) του ξυλου σε ερχεται φθηνοτερη απο πετρελαιο 3) δεν υπαρχει προβλημα να βγαλεις καμιναδα 4) εχεις στον οροφο σου τα κολεκτερ τοτε και γω ψηφιζω ΤΖΑΚΙ και μαλιστα υδραυλικο αν κρινω απο το σχεδιο του σπιτιου σου


Όχι δεν έχω χορό αν θα βάλω τζάκι θα πρέπει να τα στοιβάξω σε μπαλκόνια και ταράτσες και άλλους κοινοχρηστους χορούς με την ελπίδα ότι δεν θα φωνάξει κανείς (που δεν νομίζω να με νοιάζει κι αν το κάνουν κιόλας)

δεν ξέρω καθόλου από τιμές

όχι δεν υπάρχει πρόβλημα θα την ανεβάσω αρκετά ψιλά από πάνω έτσι κι αλλιώς από επάνω έχω ταράτσα

κολεκτερ δεν έχω το σπίτι έχει μονοσολινιο σύστημα και θα πρέπει να περάσω νέες γραμμές για σώματα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108047 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Εφόσον είναι ο βορράς στο σαλόνι δεν χρειάζονται τόσα κανάλια. Αν μπει το τζάκι στην μεσοτοιχία σαλόνι-WC τότε με έναν αγωγό που θα στέλνει τον θερμό αέρα στον διάδρομο θα έχεις ισορροπία στις θερμοκρασίες σε όλο το σπίτι. Έτσι κι αλλιώς και με βεβιασμένη ροή να στέλνεις τον θερμό στα δωμάτια, για να ζεσταθούν θα πρέπει να έχεις ανοιχτές τις πόρτες.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108049 από kostas/88
Απαντήθηκε από kostas/88 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
για Pellet κανεις καμια γνώμη :D

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108056 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω το γιατι να διαλεξεις τζακι για αποκλειστικη θερμανση του σπιτιου, ειδικα εσυ φιλε μου που εισαι σε ρετιρε και δεν εχεις καθολου χωρο αποθηκευσης!
Αναρωτιεσαι οι 5-6 τονοι ξυλο που πιθανα θα χρειαστεις την σεζον πως θα ανεβουν στο μπαλκονι, στην ταρατσα? Αντιλαμβανεσαι οτι στο μπαλκονι δεν μπορεις να αφησεις τοσα ξυλα και υπαρχει θεμα στατικοτητας? Το ιδιο φυσικα και στην ταρατσα?

Εγω λοιπον ειμαι υπερ του πελλετ στην περιπτωση σου και ποσο μαλιστα οταν μιλας για υδραυλικη σομπα που θα ζεσταινει ομοιομορφα το σπιτι! Τα πλεονεκτηματα που εθεσες ειναι πολυ σωστα, ομως μια παρατηρηση απο τα μειονεκτηματα που βαζεις : Το να βαλεις την σομπα ΔΕΝ σημαινει οτι θα αλλαξεις ολες τις σωληνωσεις καλοριφερ στο σπιτι! Αν βολευει κι ολας ο κολεκτορας και ειναι κοντα,η συνδεση γινεται πολυ γρηγορα και πολυ απλα χωρις ιδιαιτερα μερεμετια στο σπιτι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108058 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;
Κάτοχος και εγώ ενεργειακού τζακιού από πέρσι θα σου προτείνω σόμπα πελλετ υδραυλική η αν κάπου υπήρχε χώρος ένα μικρο λέβητα πελλετ και θα είσαι μια χαρά.

Το τζάκι έχει αρκετή λάτρα και ειδικά στον τέταρτο όροφο ακόμα περισσότερη ειδικά αν προορίζεται για κύρια θέρμανση.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108062 από kostas/88
Απαντήθηκε από kostas/88 στο θέμα Δίλημμα: σόμπα pellet ή τζάκι;

kosmidis80 έγραψε: Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω το γιατι να διαλεξεις τζακι για αποκλειστικη θερμανση του σπιτιου, ειδικα εσυ φιλε μου που εισαι σε ρετιρε και δεν εχεις καθολου χωρο αποθηκευσης!
Αναρωτιεσαι οι 5-6 τονοι ξυλο που πιθανα θα χρειαστεις την σεζον πως θα ανεβουν στο μπαλκονι, στην ταρατσα? Αντιλαμβανεσαι οτι στο μπαλκονι δεν μπορεις να αφησεις τοσα ξυλα και υπαρχει θεμα στατικοτητας? Το ιδιο φυσικα και στην ταρατσα?

Εγω λοιπον ειμαι υπερ του πελλετ στην περιπτωση σου και ποσο μαλιστα οταν μιλας για υδραυλικη σομπα που θα ζεσταινει ομοιομορφα το σπιτι! Τα πλεονεκτηματα που εθεσες ειναι πολυ σωστα, ομως μια παρατηρηση απο τα μειονεκτηματα που βαζεις : Το να βαλεις την σομπα ΔΕΝ σημαινει οτι θα αλλαξεις ολες τις σωληνωσεις καλοριφερ στο σπιτι! Αν βολευει κι ολας ο κολεκτορας και ειναι κοντα,η συνδεση γινεται πολυ γρηγορα και πολυ απλα χωρις ιδιαιτερα μερεμετια στο σπιτι!


Φίλε μου και εγώ το ίδιο σκεπτικό έχω αλλά γενικά το ψάχνω όπως βλέπεις γιατί οι προβληματισμοι είναι πολύ και για τις δύο λύσης.
Τώρα το θέμα με το κολεκτερ είναι λίγο περίεργο γιατί η πολυκατοικία έχει μονοσολινιο σύστημα οπότε δεν νομίζω να γίνεται κάτι με τις υπάρχουσες σωληνωσεις, αλλά αυτό θα το επιβεβαιώσω όταν φώναξω κάποιο μάστορα για μελέτη.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by kostas/88.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ