Βοήθεια για καμινάδα λέβητα πυρόλησης

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107989 από sootos
λοιπον βοηθεια.Εχω ενα 2οροφο το οποιο στον 1ο οροφο εχει ενα διαμερισμα 90 τετραγωνικα στο 2ο εχει ενα διαμερισμα μεζονετα 90+50 τετραγωνικα. Η μελετη εγινε για να μπουν λεβιτες πετρελεου τωρα μου ηρθε στο μυαλο να βαλω λεβιτα πετρελεου στον 1ο οροφο αλλα στον 2ο οροφο(στην μεζαονετα) να βαλω λεβιτα πυρολυσης κατεβηκα ακτω στο λεβιτοστασιο το οποιο βρισκεται στην πυλωτη και ειδα οτι η διαμετρος της καμιναδας που εχουν αφησει ειναι 15Χ15 . Θα μπορεσει να με καλυψει αυτη η διαμετρος ωστε εκει να κουμπωσει η εξοδος και απο τους δυο λεβιτες?(πετρελαιου και πυρολυσης) υπολογιζω οτι ο λεβιτας πυρολυσης θα ειναι γυρω στα 30 kw. Εχετε να μου προτινεται καποιον πολυ καλο λεβιτα με οσο το δυνατον μικροτερη εξοδο καυσαεριων?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107994 από lefteris
Έχω μια αντίστοιχη εγκατάσταση.

1. Η υπάρχουσα καμινάδα δύσκολα θα σε καλύψει. Θα απαιτεί συχνό καθάρισμα και δεν θα έχει τον απαραίτητο εφελκισμό :pinch: . Υποθέτω ότι δεν είναι και μονωμένη. :sick:
2. Η συνδεσμολογία θα πρέπει να είναι με ανάποδο Υ για να μην επιβραδύνονται τα υψηλης θερμοκρασίας καυσαέρια και αν στην ίδια αναγκαστικά πρέπει να βάλεις και άλλο λέβητα (πυρόλυσης), η σύνδεση του με την υπάρχουσα καμινάδα να είναι ψηλότερα από την υπάρχουσα του πετρελαίου με Υ που σου είπα.
3. Να αποφύγεις το σπιράλ - καθόλου αν μπορείς.
4. Μόνωση της καμινάδας.
5. Θυρίδες καθαρισμού - ή αν όχι δες αν καθαρίζεται εύκολα από πάνω
6. Για την επιλογή του λέβητα που θα καταλήξεις να τοποθετήσεις, δες στις προδιαγραφές, την απαραίτητη διατομή της καμινάδας και τον εφελκυσμό που πρέπει αυτη να έχει.
7. Η καλύτερη επιλογή καμινάδας είναι διπλου τοιχώματος - μονωμένη.
8. Επειδή όμως η υπάρχουσα καμινάδα θα χρησιμοποιηθεί ενδεχομένως ταυτόχρονα και από τους 2 λέβητες, η συμβουλή μου είναι να περάσεις καινούργια, παράλληλα με την υπάρχουσα. ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sootos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108012 από sootos
ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση .Θα ρωτησω τον εγρολαβο να δω αν μπορω να βαλω εξωτερικη ινοχ καμιναδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108013 από lefteris
Δες πρώτα τα οφέλη - συνολικό κόστος - απόσβεση στην επιλογή σου για το είδος θέρμανσης που επέλεξες.

Αν και είδα σε άλλο θέμα για εστία τα ποστ σου - εσύ στο τέλος θα επιλέξεις.

Καλό πάντως ανεξαρτήτως της επιλογής σου να δεις απο κοντά αυτό που θα επιλέξεις - εγκατεστημένο και εν λειτουργία.

Ρωτόντας τον χρήστη θα μάθεις και θα δείς τα πιο πολλά.

Καλή δύναμη και καλή επιλογή. :)

Αν πάντως είσαι σε φάση κατασκευής θα σου πρότεινα πάντως αν δεν έχεις τελειώσει τα εξωτερικά επιχρύσματα (σοβάτισμα) να τοποθετήσεις μονης ραφής (ανοξείδωτη) και όχι ελικοειδής μορφής - να την επενδύσεις με πετροβάμβακα και μεταλικό πλέγμα για να πιάσει ο σοβάς, και στη συνέχεια να γίνουν τα επιχρύσματα.

Έτσι μειώνεται σημαντικά και το κόστος. ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ