Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107331 από avato-pantou
Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic δημιουργήθηκε από avato-pantou
Θελω βοηθεια στα παρακατω.Εχω την εγκριση για το εξοικονομηση κ οικον και εχω αποφασιση κατα 90% να βαλω τον fuzzy logic 40kw για δυο σπιτια απο 120 το ενα.Δεν ειναι προτερεοτητα μου το πελλετ ουτε το ξυλο,θελω οσο γινετε κουκουτσι ροδακινο και καλαμποκι.Επειδη εχω ειδη εναν λεβητα πετρελεου λεω να τα συνδεσω παραληλα 1)χρειαζομαι δοχειο αδρανειας?2)το ενα σπιτι δεν χρειαζεται θερμανση για την ωρα.3)τα κουκουτσια τα βρηκα 170Ε ο τονος στο σπιτι μου ειναι καλη τιμη?4)το ποσο που θα διαθεσω ειναι σχετικα μεγαλο...

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107411 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic
Τιποτα :(

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107412 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic

avato-pantou έγραψε: Τιποτα :(


Κανε λίγο υπομονή και θα βρεθούν αρκετοί να σου απάντησουν μετα τον 15αυγουστο.
Αυτα που γνωρίζω εγώ είναι οτι δεν χρειάζεσαι δοχείο αδράνειας απαραίτητα είναι μια επιλογή απλά. Καλά κάνεις και το συνδέεις παράλληλα αφού υπάρχει ο χώρος θα μπορέσεις να λειτουργήσεις το πετρελαιο σε καποια περίπτωση βλάβης. Τα υπολοιπα οι ειδικοί και αυτοί που γνωρίζουν από τιμές κουκουτσιών. :)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107610 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic
Το αλλο 10% ειναι αντλια θερμοτητας 16KW υψηλης θερμακρασιας.Επειδη ειναι διαφορετικοι χωροι με προβληματιζει λιγο η αυτονομια.Μπορει να βοηθήσει καποιος στο διλημα;

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107662 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic
το καλαμπόκι δεν προκειτε να το κάψεις μονο του θέλεις και πελλετ . Δλδ θα κάνεις μιγμα με αναλογία 30% καλαμπόκι και 70% πελλετ . Αυτο μετά από πολλα πειραματα . το πρόβλημα ειναι η εναυση . Για Κουκουτσι από ροδακινα ρώτα κάποιον που καιει . θα φας πολές ώρες στο λεβητοστάσιο και πρεπει να ξέρεις καλα το μηχάνημα που θα πάρεις για να μπορείς να πειραματιστης. Ειναι πολυ αυτοι που αγοράζουν λέβητες που να καίνε και αλλα καυσιμα αλλα στην τελικη μονο με πελλετ ειναι ευχαριστιμένη. το καλαπόκι εχει μεγαλύτερη θερμογονο δύναμη οταν εχει υγρασία 8% και κάτω. Τα μηχανήματα που το καίνε κάνουν εναυση με αυτόματα απο ξεχωριστή δεξαμενη με πελλετ και μετά σινεχίζουν με αναλογία που φθάνει μεχρι και 70% καλαμπόκι. με το καλαμπόκι αν δεν είναι ο χώρος κάυσης ανοξείδωτος πολύ πιθανόν να σου ραγίση και μέτα τρεχαγιρευόπουλος. Ασε που τα ποντίκια κάνουν παρέλαση. Αν πάρεις αντλία σίγουρα θέλεις μεγαλύτερη από 16kw. Οσο μεγαλύτερη ειναι η θερμοκρασία το νέρο που στέλενεις στο δίκτυο τοσο λιγότερο COP (και μεγαλύτερη κατανάλωση ). δες και καμία 55-65 βαθμών χωρίς αντίσταση. μην ξεχνάς πως το δοχείο αδρανείας ειναι καλό και στην αντλία θερμότητας (και πάντα με μια σερμπαντίνα για ηλιοθερμία στο μελλον).
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by mikel.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": avato-pantou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107664 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic
Δεν με ενδιαφερει να καιω μονο πελλετ.Απο αντλιες θερμοτητας αν ειναι 60C θα χρειαστει και αλλαγη στα σωματα με φαν κο'ι'λ οποτε ανεβενει κιαλλο το κοστολογιο.Αν ξερεις προτεινε κανα μοντελο αντλιας.
Ευχαριστω.

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ