Ερώτημα για καμινάδα ξυλολέβητα

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104879 από tasos
Ο ξυλολέβητας μου είναι συνδεμένος στην υπάρχουσα καμινάδα αμιάντου που χρησιμοποιεί και ο λέβητας πετρελαίου.Το καπέλο είναι κολημένο με κάποιο υλικό(τσιμέντο έβαζαν?),ξέρετε τι μπορεί να είναι και αν μπορώ να το βγάλω, για να καθαριστεί?Προσπάθησα αλλά μου φαινόταν πως θα το έσπαγα.
Επειδή έχω τον Burnit active 40kw και ο κατασκευαστής ζητα 200/250 ινοξ διπλού και η υπάρχουσα είναι η κλασική τετράγωνη αμιάντου γύρω στα 150. Έχει κάνει κάποιος έρευνα αγοράς για το που μπορώ να βρω φθηνή και ποιοτική καμινάδα ινοξ διπλού?
Γύρω στα 7 μέτρα σκέφτομαι ο ελκυσμός θα είναι καλός(δεν έχω ιδέα μην με παρεξηγείτε)?
Επίσης επειδή είναι συνδεμένος με σπιράλ (τύπου αποροφητήρα λίγο πιο ενισχυμένος) μέχρι την καμινάδα, με τι θα πρέπει να τον αντικαταστήσω ώστε να είμαι πιο ασφαλής(αν και μετά από μια σεζόν έδειξε να αντέχει και με υγρά ξύλα)?Μπαίνει ινοξ διπλού και ταυτόχρονα να εφαρμόζει καλά στην εξαγωγή για καμινάδα?
Κάτι τελευταίο υπάρχει συνδετήρας σε στυλ του γράμματος Π ώστε να συνδέσω και τον λέβητα πετρελαίου αλλά με μικρότερη έξοδο η θα πρέπει να αφήσω την άλλη καμινάδα?
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104884 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ερώτημα για καμινάδα ξυλολέβητα
Γ@μώ το καινούριο forum. Μια ώρα έγραφα αναλυτική απάντηση και όταν πάτησα «Υποβολή» μου έβγαλε «Λήξη συνεδρίας» και χάθηκαν!

Συνοπτικά:
1) Η καμινάδα σου είναι επικίνδυνη για κάθε εργασία (ειδικά του ξυσίματος). Η χρήση και εμπορία αμιάντου έχει απαγορευτεί από 1/1/2005 στην Ελλάδα. Οι ίνες αμιάντου είναι καρκινογόνες και προκαλούν αμιάντωση . Συμβουλέψου ειδικό για την αφαίρεση ή τη σφράγιση της καμινάδας.
2) Συμβουλέψου μηχανολόγο μηχανικό για την καινούρια καμινάδα. Σπιράλ είναι no-no για λέβητες βιομάζας. Πρέπει να μπουν μεταλλικοί σωλήνες με τις απαραίτητες γωνίες αν χρειάζεται. Ο ελκυσμός και κατ'επέκταση η διατομή και το μήκος πρέπει να ακολουθούν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104888 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ερώτημα για καμινάδα ξυλολέβητα

DOOM_NX έγραψε: Μια ώρα έγραφα αναλυτική απάντηση και όταν πάτησα «Υποβολή» μου έβγαλε «Λήξη συνεδρίας» και χάθηκαν!


Αν σου ξανασυμβεί κανε back και θα τα βρείς...
Από κεί και περα ζήτησα να τον αυξήσουμε.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104889 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ερώτημα για καμινάδα ξυλολέβητα
τασο καλημερα
αφησε την καμιναδα σου οπως ειναι για τον πετρελαιολεβητα
και φτιαξε καινουρια για τον ξυλολεβητα ολη απο ισια ανοξειδωτη
οπωσδηποτε την αμιαντου θα πρεπει να την καθαρισεις αφου την χρησιμοποιησες για τον ξυλολεβητα
το καπακι ειναι πιασμενο με τσιμεντο πιθανοτατα, με προσοχη μπορεις να το αφαιρεσεις μ ενα κατσαβιδι κι ενα σφυρακι
εχει δικιο ο παναγιωτης για τον αμιαντο αλλα ... τετοιες ωρες τετοια λογια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104892 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ερώτημα για καμινάδα ξυλολέβητα

jnet έγραψε: Αν σου ξανασυμβεί κανε back και θα τα βρείς...
Από κεί και περα ζήτησα να τον αυξήσουμε.

Έγραφα στη «Γρήγορη απάντηση» και όταν πάτησα back φόρτωσαν απλά οι υπάρχουσες απαντήσεις...

dimlyk έγραψε: οπωσδηποτε την αμιαντου θα πρεπει να την καθαρισεις αφου την χρησιμοποιησες για τον ξυλολεβητα

Αν την καθαρίσεις, καλύτερα προσέλαβε επαγγελματία. Aλλιώς, πρέπει να αγοράσεις μάσκα μιας χρήσεως κατηγορίας FFP3 ή επαναχρησιμοποιούμενη μάσκα με φίλτρα P3 και καλό είναι να φορέσεις μια φόρμα προστασίας μιας χρήσεως πάνω από τα ρούχα σου, την οποία και θα πετάξεις αμέσως μετά τo καθάρισμα.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104910 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Ερώτημα για καμινάδα ξυλολέβητα

tasos έγραψε: Ο ξυλολέβητας μου είναι συνδεμένος στην υπάρχουσα καμινάδα αμιάντου που χρησιμοποιεί και ο λέβητας πετρελαίου.Το καπέλο είναι κολημένο με κάποιο υλικό(τσιμέντο έβαζαν?),ξέρετε τι μπορεί να είναι και αν μπορώ να το βγάλω, για να καθαριστεί?Προσπάθησα αλλά μου φαινόταν πως θα το έσπαγα.
Επειδή έχω τον Burnit active 40kw και ο κατασκευαστής ζητα 200/250 ινοξ διπλού και η υπάρχουσα είναι η κλασική τετράγωνη αμιάντου γύρω στα 150. Έχει κάνει κάποιος έρευνα αγοράς για το που μπορώ να βρω φθηνή και ποιοτική καμινάδα ινοξ διπλού?
Γύρω στα 7 μέτρα σκέφτομαι ο ελκυσμός θα είναι καλός(δεν έχω ιδέα μην με παρεξηγείτε)?
Επίσης επειδή είναι συνδεμένος με σπιράλ (τύπου αποροφητήρα λίγο πιο ενισχυμένος) μέχρι την καμινάδα, με τι θα πρέπει να τον αντικαταστήσω ώστε να είμαι πιο ασφαλής(αν και μετά από μια σεζόν έδειξε να αντέχει και με υγρά ξύλα)?Μπαίνει ινοξ διπλού και ταυτόχρονα να εφαρμόζει καλά στην εξαγωγή για καμινάδα?
Κάτι τελευταίο υπάρχει συνδετήρας σε στυλ του γράμματος Π ώστε να συνδέσω και τον λέβητα πετρελαίου αλλά με μικρότερη έξοδο η θα πρέπει να αφήσω την άλλη καμινάδα?


τα συγχαρητήρια μας σε αυτόν που σου συνέδεσε τον λέβητα αυτόν σε αυτή την καμινάδα. Σου έδωσε και φύλλο ελέγχου ? :lol:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ