Χρήση UPS σε λέβητες

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104050 από giannis37
Απαντήθηκε από giannis37 στο θέμα Χρήση UPS σε λέβητες
καλησπερα σε ολους.Ειδα το θεμα και θελω να σας πω εχω βαλει σε ξυλολεβητα ups με κυκλοφορητη laddomat 21/60ετσι ωστε να περνει ολο το συστημα του λεβητα απο το ups και να εχει φυσικα την αυτονομια που χρειαζεται.ο τυπος του ups εινε turbo x line interactive 1500va και απο αυτονομια κραταει 4 ωρες.Μπορω να πω οτι με εσωσε αρκετες φορες και δουλεψε αψογα για δυο ωρες με ανεμιστηρα κονσολα λειτουργιας λεβητα και κυκλοφορητη.Τωρα για την αγορα του κοστισε 250 ευρο μπορει να ακουγεται καπως αλλα τουλαχιστον εχουμε ασφαλεια γιατι με την ΔΕΗ ποτε δεν ξερεις ελπιζω να σας βοηθησα ευχαριστω!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104051 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Χρήση UPS σε λέβητες
Με φαγες ρε Παναγιωτη, με ματιαξες, δεν αντεξες! :lol:

Παει τζαμπα το UPS μου, δεν αντεχει το φορτιο πλεον του καυστηρα pellet! :lol:

θα το βγαλω και θα το βαλω στον κυκλοφορητη του δοχειου αδρανειας μαλλον ή αλλιως θα βαλω ρελεδακι και θα παραμεινει στην θεση του αλλα μονο για τον κυκλοφορητη του λεβητα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104055 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Χρήση UPS σε λέβητες

PRIMUS 45 έγραψε: Τι να δοκιμασει εαν δεν βρει δεν βαλει κατι να μετρησει ποσο τραβαει ο κοχλιας
ο ανεμιστηρας κ.τ.λ.π. θα τα παρει στο χερι
Το ups εαν αρπαξει το πετας.


550w είναι οι καταναλωσεις και απο αυτά το μοτέρ κοχλια λειτουργεί διακεκομενα !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104058 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Χρήση UPS σε λέβητες

kosmidis80 έγραψε: Με φαγες ρε Παναγιωτη, με ματιαξες, δεν αντεξες! :lol:

Παει τζαμπα το UPS μου, δεν αντεχει το φορτιο πλεον του καυστηρα pellet! :lol:

θα το βγαλω και θα το βαλω στον κυκλοφορητη του δοχειου αδρανειας μαλλον ή αλλιως θα βαλω ρελεδακι και θα παραμεινει στην θεση του αλλα μονο για τον κυκλοφορητη του λεβητα!

LMAO! :lol:

Δεν πειράζει, στα πέλλετ δεν είναι τόσο σημαντικό... :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104230 από Apost
Απαντήθηκε από Apost στο θέμα Χρήση UPS σε λέβητες
Lefterika μπορείς να ξανα-ανεβάσεις το αρχείο; Δε μου το ανοίγει (εκτός κι αν εγώ έχω κάποιο πρόβλημα).

lefterikas έγραψε: Ωχ !!! παλι μπερδευτηκα γκάις .
Η ερωτηση μου για την χρηση ups αφορα 2 μονο αντικείμενα .
α) Αν δεν υπαρχει κανένα συστημα υποστήριξης ( πχ. γενητρια - ups ) τοτε σε περιπτωση διακοπης ρευματος πρεπει να κάνουμε καποιες συγκεκριμένες ενεργειες ?
β) Για την προστασία και μονο των ηλεκτρικών κυκλωμάτων του λεβητα ( οχι για να συνεχισει να δουλευει ο λεβητας ) ειναι καλό να υπαρχει το ups ? ή ειναι αχρηστο ?

Σε περιπτωση που η απαντηση στο β ειναι οτι ειναι χρήσιμο και οτι μπορει να συνδεθει ups , τοτε τι πρεπει να προσεχτει στην αγορα του ups .

Υ.Γ Προσθέτω ενα αρχείο , χρήσιμο πιστευω για τους κατοχους του maxi30 . ( Εξειγουνται οι ενδειξεις στον πινακα του λέβητα οι οποιες δυστηχώς δεν υπαρχουν στο εγχειρίδιο . )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ