Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103713 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet
Σε μελέτη θερμανσης πριν μερικές ημέρες, νέας διώροφης κατοικίας στα Καλύβια Αττικής με προδιαγραφές ΚΕΝΑΚ εμβαδού 170 τ.μ οι θερμικές απώλειες βγήκαν 14500 W ήτοι 14,5 kw συμπεριλαμβανομένων των προσαυξήσεων.. Άλλαξα τα δεδομένα για την ίδια κατοικία σε Αλεξανδρούπολη σύμφωνα με τις προδιαγραφές του ΚΕΝΑΚ και μου βγήκαν οι θερμικές απώλειες 18200 W ήτοι 18,2 KW μαζί με τις προσαυξήσεις..Αν έχει υπολογίσει και ένα μποιλερ ζνχ 160 lt ίσως φτάνει τα 25-26 kw στα 170 τ.μ.

Τώρα ετοιμάζω την πρώτη μελέτη θέρμανσης-ψύξης με γεωθερμική αντλία θερμότητας & fan coil για νέα κατοικία λόγω απαίτησης του πελάτη.. Είμαι πολύ χαρούμενος.. :) :)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103717 από stergiosbik
Για να ξαναγινω "κακος".

ΣΕΝΑΡΙΟ (ελπιζω να μην ισχυει στην περιπτωση του φιλου μας)
Κ αν λεω εγω ο μελετητης ειναι κ ο κατασκευαστης κ χρησιμοποιησε αλλα μονωτικα απο οτι λεει η μελετη
(μικροτερου παχους η υποδεεστερης ποιοτητας) για να κερδισει "φραγκα",γιατι να μην του λεει να βαλει λεβητα 29kw για να εχει το κεφαλι του ησυχο;
Κ αλλα σεναρια μπορω να πω που ΟΛΑ τα εχω δει στην πραξη αλλα βαριεμαι τωρα να γραφω! B)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103719 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet
δεν υπαρχει λογος να γινομαστε καχυποπτοι

ακομα κι ενα λαθος νοουμε στην πλητρολογηση μπορει να γινει

απο την στιγμη ομως που δεν ξερουμε τα δεδομενα μια μελετης δεν μπορουμε να την κρινουμε

θα σου πω το πιο απλο

ενας λεβητας σε 24 ωρη λειτουργια θερμαινει ενα χωρο
αν τον ιδιο χωρο θελω να θερμανω δουλευοντας τον λεβητα 1 ωρα την μερα
μου αρκει ο ιδιος λεβητας ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103720 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet

dimlyk έγραψε: δεν υπαρχει λογος να γινομαστε καχυποπτοι

ακομα κι ενα λαθος νοουμε στην πλητρολογηση μπορει να γινει

απο την στιγμη ομως που δεν ξερουμε τα δεδομενα μια μελετης δεν μπορουμε να την κρινουμε

θα σου πω το πιο απλο

ενας λεβητας σε 24 ωρη λειτουργια θερμαινει ενα χωρο
αν τον ιδιο χωρο θελω να θερμανω δουλευοντας τον λεβητα 1 ωρα την μερα
μου αρκει ο ιδιος λεβητας ?


ΟΧΙΙΙΙΙ :cheer: Μπορεί όμως ο μελετητής να θέλει να νιώθει μια ασφάλεια λόγω των ιδιαίτεροτήτων του Βόρειου Έβρου. Άλλο Ορεστιάδα και άλλο Αλεξανδρούπολη..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103746 από Apost
Απαντήθηκε από Apost στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet
1. stergiosbik: Όχι ο μηχανολόγος δεν έχει καμία σχέση με τον κατασκευαστή. 2. Είμαι από τους εκνευριστικούς εκείνους ιδιοκτήτες που κάθονται, όσο μπορούν περισσότερο, πάνω απ' το κεφάλι του κατασκευαστή και ρωτάν σαν παιδάκια "αυτό γιατί το κάνεις έτσι κι αυτό γιατί αλλιώς..." οπότε θέλω να πιστεύω ότι όπου έπρεπε να μπει 8αρι φελιζόλ μπήκε, όπου 5άρι το ίδιο κλπ στην κατασκευή. Το ίδιο και με την μελέτη.

3. vag1234: Το πιο ενδιαφέρον ίσως θα ήταν αν μετέφερες το ΔΙΚΟ μου σπίτι στην Αλεξανδρούπολη ή τα Καλύβια. 4. Ναι μια ανασφάλεια στον μελετητή υπάρχει αλλά όσον αφορά τις πραγματικές αποδόσεις των λεβήτων. Οι περισσότεροι ΛΕΝΕ ότι "πιάνουν" 30kw και όταν ζητάς πιστοποιητικά ή δεν έχουν ή έχουν απόδοση μπορεί και κάτω του 85% άρα πραγματικά βγάζουν 25,5kw.

5. dimlyk και vag1234: Είμαι σχεδόν (το τονίζω αυτό: σχεδόν) σίγουρος πως προβλέπει και το ΖΝΧ και γι'αυτό ανεβαίνει το νούμερο.

6. stergiosbik (και πάλι): ΝΑΙ ο Γιώργος(Jnet) κάνει λάθος!!! Δε ζεσταινόταν!!! Κρύωνε και μάλιστα πολύ!!! Τώρα όμως ήρθε ο super-KENAK για να μας σώσει όλους από την πλάνη!!! Θα πάει να πάρει κι αυτός σαν κι εμένα ένα λέβητα με 500kw και θα ζεσταθεί κι αυτός!!!

Όπως και να' χει παιδιά. Δεν υπάρχει λόγος ούτε για αντιπαραθέσεις ούτε για διαφωνίες. Παρέα είμαστε και κάνουμε κουβέντα. Ζήτησα αν μπορείτε να μου κάνετε προτάσεις για λέβητες όχι χαλάσουμε τις καρδιές μας ή να βγάλουμε σκάρτο το μηχανολόγο μου (τον οποίο και δεν έχω λόγο να μην εμπιστεύομαι) ή τέλος να ρίξουμε τη Βουλή επειδή έβγαλε (άλλον) ένα νόμο χωρίς επαφή με την πραγματικότητα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103752 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet
Δεν έβγαλε κανένας σκαρτο τον μηχανολογο σου .. Ισα- ίσα επαληθευτηκαν πάνω- κάτω τα νούμερα και στην θέση του τα ίδια νούμερα πιθανόν να σου έδινα ..

Τώρα αν θέλεις γνώμη για λεβητα σου προτείνω τον παμφαγο fuzzi logik ..

Υ.Γ. Πιθανόν ένα μηχάνημα με 30 kw να είναι υπέρ-αρκετό ...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ