Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103792 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet

egglezos έγραψε:

vag1234 έγραψε: ..Αν έχει υπολογίσει και ένα μποιλερ ζνχ 160 lt ίσως φτάνει τα 25-26 kw στα 170 τ.μ.
Τώρα ετοιμάζω την πρώτη μελέτη θέρμανσης-ψύξης με γεωθερμική αντλία θερμότητας & fan coil για νέα κατοικία λόγω απαίτησης του πελάτη.. Είμαι πολύ χαρούμενος.. :) :)


Συγχαρητήρια για τον ενθουσιασμό σου και πάντα τέτοια αλλά πές μου κάτι, γιατί κάνεις προσαύξηση ισχύος για το ΖΝΧ? Ξενοδοχείο είναι?


Μόνο τα ξενοδοχεία έχουν θερμό δοχεία ΖΝΧ;;

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103818 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet

vag1234 έγραψε: γιατί κάνεις προσαύξηση ισχύος για το ΖΝΧ? Ξενοδοχείο είναι?


Μόνο τα ξενοδοχεία έχουν θερμό δοχεία ΖΝΧ;;[/quote]

όχι...αλλά προσάυξηση ισχύος για ΖΝΧ κάνουμε μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις μεγάλης κατανάλωσης ισχύος, συνήθως όχι σε σπίτια...στα σπίτια το ΖΝΧ δουλεύει πάντα με προτεραιότητα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103822 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet
Πόσες θερμίδες πιστεύεις ότι χρειάζεται ένα boiler ZNX 160 λτ??? Εδω θα μου επιτρέψεις να έχω την γνώμη ότι πρέπει να συνυπολογίσει κάποιος και το ΖΝΧ ακόμα και στις κατοικίες..
Τα λεγομένα μου στηρίζονται στον τρόπο μετάδοσης θερμότητας κι όπως έχουμε διδαχθεί στην θερμοδυναμική, στο boiler έχουμε μετάδοση θερμότητας με μεταφορά σε αντίθεση με ένα κοινό σώμα το οποίο ακτινοβολεί την θερμότητά του.
Συνεπώς εαν λάβουμε υπόψη και την θερμοχωρητικότητα του νερού, θα πρέπει για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα να έχουμε την θέρμανση της ολικής ποσότητας του νερού που περιέχεται στο boiler από τους 20°C στους 60°C (δηλ. Δt=40°C).
Λοιπόν το φορτίο αυτό υπολογίζεται από την εξής σχέση :
Qb = c * Δt * h (kcal/h)
όπου,
c : Η χωρητικότητα του boiler σε λίτρα
Δt : Η διαφορά θερμοκρασίας επιθυμητής θερμοκρασίας νερού με θερμοκρασία νερού παροχής δικτύου.
h : Το χρονικό διάστημα που επιθυμούμε να επιτευχθεί αυτή η ανύψωση θερμοκρασίας.
π.χ.
Για boiler 160 lt και 1h θα έχουμε : Qb = 160 * 40 * 1 = 6400 kcal/h (!) ήτοι 7500 W περίπου.
Τώρα, η παροχή θερμού νερού από τον λέβητα θα υπολογισθεί για Δt=20°C επομένως 6400/20 = 320 lit/h
Το θερμικό φορτίο (ισχύς) του boiler προστίθεται στην ισχύ του λέβητα.
Κι επειδή το νούμερο ίσως να φαίνεται λίγο τραβηγμένο, σας παραπέμπω στο βιβλίο "ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΘΕΡΜΑΝΣΕΙΣ με ΜΟΝΟΣΩΛΗΝΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ" των Γ. ΜΑΛΑΧΙΑ και Π. ΜΙΧΑΛΗ, εκδόσεις "ΙΩΝ" στην σελίδα 244, στην οποία υπάρχει κι ένα σχετικό παράδειγμα...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103824 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet
ξεκινατε με λαθος βαση
η μελετη που υπογραφει ο μελετητης βγαινει με βαση συγκεκριμενα προτυπα
και ακολουθαει συγκεκριμενη μεθοδολογια αρα υπολογιζει ολες τις απωλειες και προσθετει ολα τα φορτια .

ανεπισημα πλεον σε συνενοηση με τον χρηστη μπορει να γινει αρκετη οικονομια αναλογα τις συμφωνημενες παραδοχες ... το πιο απλο ... η κατωτερη θερμοκρασια του τοπου η αφαιρεσεις φορτιων σαν αυτη που ανεφερε ο Νικος .

προσωπικα ομως θα διαφωνουσα με οποιο μηχανικο υπεγραφε τετοια μελετη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103825 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet

dimlyk έγραψε: ξεκινατε με λαθος βαση
η μελετη που υπογραφει ο μελετητης βγαινει με βαση συγκεκριμενα προτυπα
και ακολουθαει συγκεκριμενη μεθοδολογια αρα υπολογιζει ολες τις απωλειες και προσθετει ολα τα φορτια .

ανεπισημα πλεον σε συνενοηση με τον χρηστη μπορει να γινει αρκετη οικονομια αναλογα τις συμφωνημενες παραδοχες ... το πιο απλο ... η κατωτερη θερμοκρασια του τοπου η αφαιρεσεις φορτιων σαν αυτη που ανεφερε ο Νικος .

προσωπικα ομως θα διαφωνουσα με οποιο μηχανικο υπεγραφε τετοια μελετη


Τι εννοείς με την διαφωνία διότι δεν το κατάλαβα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103827 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet
από την στιγμή που θα δουλέψει με πρωπορία, γιατί να συμπεριλάβουμε τα 7 αυτά KW? ο λέβητας κόβει για λίγο την παροχή ισχύος πρός το σπίτι, ζεσταίνει το μπόιλερ και συνεχίζει μετά να δίνει στο σπίτι.

Διαφορετικά, ναί μέν είσαι σωστός ώς προς την απαιτούμενη ισχύ, αλλά από την στιγμή που δεν θα έχεις ταυτοχρονισμό ποτέ, θα λειτουργείς πάντα έναν λέβητα 7 kw μεγαλύτερο από την πραγματική απαίτηση του σπιτιού (εκτός από την μία αυτή ώρα που ζεσταίνεις το μπόιλερ).

Και σκέψου τον συλλογισμό μου αυτό: ας πούμε ότι έχεις έναν λέβητα 21 kw στην κατοικία αυτή με το μποιλερ που θέλει 7 kw, τότε θα το ζεστάνεις σε 20 λεπτά μόνο...δεν είναι κρίμα να έχεις τα μειονεκτήματα της πλεονάζουσας ισχύος κατά +30% για μόνο 20 λεπτά απαίτηση την ημέρα?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ