Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103597 από Apost
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Παιδιά έχω εδώ και αρκετό καιρό που ψάχνω να αγοράσω ένα λέβητα πέλλετ και όσα περισσότερα μου λένε οι πωλητές - μηχανολόγοι - άλλοι περισσότερο (ή λιγότερο!!!) ειδικοί τόσο χάνομαι. Έτσι ήρθα στην παρέα σας που λόγω πείρας είστε σίγουρα πιο άμεσοι γνώστες του θέματος. Λοιπόν τα δεδομένα μου είναι τα εξής: Το σπίτι χτίζεται τώρα πράγμα που σημαίνει ότι ακολουθεί υποχρεωτικά ό,τι επιβάλλει ο κανονισμός του ΚΕΝΑΚ (εξτρά μονώσεις, υψηλών προδιαγραφών υλικά κλπ κλπ). Καλά όλα αυτά αλλά όταν επιβάλλει κάποια πράγματα μου λιγοστεύει τις επιλογές. Δηλαδή μου επιβάλλει να αγοράσω λέβητα που να "παίζει" στα 30 - 40 kw όχι παραπάνω, όχι παρακάτω γιατί αλλάζει η ενεργειακή κλάση του σπιτιού. (Βασικά τα 30 είναι οριακά και άρα λίγα, τα 35 ιδανικά ενώ τα 40 περισσεύουν...) Εκείνο που αποδεικνύεται βάσανο στην ιστορία είναι 1. το κεφάλαιο πιστοποιήσεις και 2. (σύμφωνα πάλι με τον ΚΕΝΑΚ) το ότι ο λέβητας πρέπει να είναι "3 αστέρων" (αυτό ειδικά είναι ΤΟ αίνιγμα!!!).
Για να μη σας κουράζω άλλο θέλω (κυρίως από τους ήδη κατόχους) να μου προτείνετε κάποιους λέβητες που:
1. να κινούνται στα 30+ έως τα 40 kw
2. να έχουν πιστοποιήσεις και
3. να είναι 3 αστέρων.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103600 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet
Αστέρια σε λέβητα πέλλετ; Δε μας παρατάνε λέω εγώ!

Εδώ κάνουμε αμάν να βρούμε λέβητα που να πληροί το EN 303.5!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103605 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet
καλως ηρθες apost
απο περιεργεια αν θες πες μας και τα μ2 του κτιριου :)
αφου ειναι καινουριο υποθετω οτι υπαρχει κι ενας μελετητης και υπευθυνος και για την εφαρμογη της μελετης του
υποθετω επισης οτι η μελετη αυτη ειναι μελετη εφαρμογης κι οχι πολεοδομιας

μετα απ αυτες τις υποθεσεις νομιζω καλο θ ηταν να απευθυνθεις σ αυτον κι οχι στους εμπορους
να σου εξηγησει τι ειναι τ αστερια που υποθετω οτι εχουν καταργηθει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103623 από kosmidis80
Αφου απαντησεις σε οτι αφορα το κτιριο, πες μας και τι χρηματικο οριο εχεις για τον λεβητα πελλετ.

Περιεργο παντως οτι σου βγαζουν 30-35 Kcal για σημερινη κατοικια, εκτος φυσικα και αν ξεφευγει κατα πολυ στα m2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103626 από Διονύσιος
Για τον apostol

Αδερφέ τύπωνε: Windhager , Hargassner , froeling , KWK , logica , τις Ιταλικές να τις αποφύγεις μόνο οι κεντρική & βόρεια Ευρώπη ξέρει από λέβητε pellet high efficiency. Τώρα τα λεφτά? Ότι πληρώνεις πέρνεις και στο λέβητα και στο Pellet μη πάρεις κανένα καλό λέβητα και ρίξεις παλιοpellet, αλλά ένας παλιόλέβητας και με το καλύτερο Pellet θα σου κάνει τα ίδια! Ο Γερμανός δεν είνα χαζός! Αν μπορούσε αυτό τον ακριβό λέβητα να τον πουλήσει φτηνά θα το έκαμνε για να αυξήσει πωλήσεις αλλά δεν μπορεί, γιατί ΤΟΣΟ ΚΑΝΕΙ!
Αυτά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103639 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet

DOOM_NX έγραψε: Αστέρια σε λέβητα πέλλετ; Δε μας παρατάνε λέω εγώ!

Εδώ κάνουμε αμάν να βρούμε λέβητα που να πληροί το EN 303.5!


Doom δίκιο έχεις αλλά στο ελληνικό μπάχαλο υπάρχει μία εταιρεία η οποία ακόμα πουλάει με αστέρια γιατί μέχρι πέρυσι έφτιαχνε πετρελαίου και τους είχε πιστοποιήσει με τους κανονισμούς του 90 που προέβλεπαν αστέρια...τώρα εισάγει κάτι τούρκικα και λέει ότι έχουν όλες τις πιστοποιήσεις χωρίς να έχουν ούτε μία...στα αστέρια θα κόλλαγε...??? :P

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ