Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103671 από Apost
Απαντήθηκε από Apost στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet
Σε πρώτη φάση να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
Τώρα πάμε στα επόμενα. Το σπίτι είναι στα 140 τ.μ. Οι πραγματικές ανάγκες των σωμάτων κλπ είναι στα 23 kw όπως μου είπε ο μηχανολόγος. Ωστόσο έρχεται ο αγαπημένος μου ΚΕΝΑΚ και αρχίζει τις προσαυξήσεις π.χ. λόγω απωλειών σε σώματα - σωληνώσεις (άσχετα που έχει ήδη προβλέψει να μπουν απίστευτες μονώσεις σε τοίχους, πατώματα, σωλήνες, κουφώματα κλπ). Φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο και η περιοχή του σπιτιού (βόρειος Έβρος που άμα χειμωνιάσει πρέπει να πάει Απρίλης για να κλείσουμε καλοριφέρ), το ότι είναι μονοκατοικία ακάλυπτη από γύρω και διάφορα άλλα. Έτσι φτάνουμε τα 29 και κάτι ψιλά kw. Γι'αυτό είπα πως ψάχνω κάτι πάνω από 30kw με 35 το ιδανικό. Και κάτι ακόμα, τα νούμερα (στα kw)τα βγάζει μόνο του το πρόγραμμα του ΚΕΝΑΚ όταν του δίνεις τα δεδομένα που ζητάει όπως καλυπτόμενες επιφάνειες, μέγεθος - τύπος κουφωμάτων, περιοχή σπιτιού και διάφορα άλλα οπότε ο μηχανολόγος και άσχετος να είναι το πρόγραμμα του επιβάλλει το τι θα επιλέξει.
Όσον αφορά τα αστέρια ψάχνοντας στα site βρήκα ότι η Mavil δίνει 2 αστέρια στους λέβητές της (mavil-sa.gr/company/) ενώ η Atmos σε κάποιο πιστοποιητικό αναφέρει: "class 3" (www.alphatech.com.gr/uploads/pages/pellet/CertificateD_P.pdf) ίσως να εννοεί 3 αστέρια στο ελληνικό σύστημα. Δε λέω κάποια πράγματα για καλό γίνονται σ'αυτόν τον ΚΕΝΑΚ (σου επιβάλλει, και καλά κάνει, κάποιες νέες τεχνολογίες σε μονώσεις, υλικά κλπ) αλλά όπως είπε και ο egglezos τα αστέρια ήταν ιστορία του 90. Από τότε πέρασαν 20 χρόνια αλλά αυτό έμεινε και με παιδεύει! Κι έτσι η αναζήτηση στ' αστέρια συνεχίζεται... :silly:
Το οικονομικό "ταβάνι" μου φυσικά δεν είναι, ειδικά τέτοιες εποχές, ανεξάντλητο. Όμως, καθαρά για λόγους που έχουν να κάνουν με το να μάθω τι επιλογές υπάρχουν στην αγορά, το αφήνω στο φλου. Πάντως φαντάζομαι πως το τάλιρο θα μου το φάει ο λέβητας στα σίγουρα. Τελευταία τριγυρίζει στο μυαλό μου η Atmos ενώ κάποιος μου πρότεινε και τον Starfire maxi 30 (ή αλλιώς Biodom 27) Τα χρήματα που μου ζητάν είναι ίδια περίπου. Κάτι λιγότερο από 4.800 ο Atmos d31p στα 30 kw και 4.600 ο starfire στα 33,2 kw. Άντε παιδιά ακολουθήστε το παράδειγμα του Διονύσιου και δώστε κι άλλες προτάσεις.
Κάτι τελευταίο: είναι καλή η εποχή να κάνω τώρα την αγορά του καυσίμου ή να περιμένω; Φοβάμαι ότι αν περιμένω μέχρι το Νοέμβριο - Δεκέμβριο που θα είναι να μπω στο σπίτι, πρώτα ο Θεός, θα με μαδήσουν για καλά! Μία παλέτα είναι ένας τόνος;
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Apost.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103674 από kosmidis80
Φιλε μου τα 29 και κατι που λες εφοσον σου εβγαλε ο Μελετητης, αυτα θα αναζητησεις ΚΑΙ ΜΟΝΟ!

ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ, μην πας για υπερδιαστασιολογηση γιατι θα την πληρωνεις σε παραπανω καυσιμα.

Ασε τον Mavil και τον atmos στην ακρη, με τα χρηματα που σου λενε υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα μηχανηματα.

Γνωμη μου ειναι εξ αρχης να δεις για λεβητα βιομαζας και οχι μονο πελλετ!

Δες λοιπον προς κ. Σαμαρα (που ειναι Ελληνας και παλια οικογενεια λεβητοποιων), δες για kostrzewa (fuzzy logic), δες για varmebaronen (μονο πελλετ), τον starfire (μονο πελλετ) κτλ

Η γνωμη μου για βιομαζας εχει να κανει στο οτι σημερα σε συμφερει ισως το πελλετ, αλλα αυριο και μιας και εισαι σε αγροτικη περιοχη να σε βολεψει κατι αλλο.

Σε οτι αφορα το καυσιμο, αν το παρεις απο τωρα θα εξασφαλισεις χαμηλοτερη τιμη αγορας. Το αν σε συμφερει να δεσμευσεις απο τωρα ενα ποσο Χ για να κερδισεις καποια Ε, ειναι θεμα το οποιο ειναι υποκειμενικο. Εγω ως συνηθως αγοραζω κατι παραπανω απο την μιση σεζον απο το καλοκαιρι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103700 από stergiosbik
ΚΕΝΑΚ κ τριχες κατσαρες!
Δηλ.ο νεος ΚΕΝΑΚ θεωρει οτι απαιτουνται 29kw για σπιτι 140τμ στον Εβρο.
Στην Σουηδια π.χ. ποσα kw θα ζητουσε;100;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103702 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet

stergiosbik έγραψε: ΚΕΝΑΚ κ τριχες κατσαρες!
Δηλ.ο νεος ΚΕΝΑΚ θεωρει οτι απαιτουνται 29kw για σπιτι 140τμ στον Εβρο.
Στην Σουηδια π.χ. ποσα kw θα ζητουσε;100;



Μέρος του μηνύματος είναι κρυμμένο για τους επισκέπτες. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να το δείτε.
:blush:

το hide το έκανα για να δώ πώς γίνεται...τα παίδία παίζει... :P

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103703 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βοήθεια: προτάσεις για λέβητα pellet

stergiosbik έγραψε: ΚΕΝΑΚ κ τριχες κατσαρες!
Δηλ.ο νεος ΚΕΝΑΚ θεωρει οτι απαιτουνται 29kw για σπιτι 140τμ στον Εβρο.
Στην Σουηδια π.χ. ποσα kw θα ζητουσε;100;


τα ιδια και περισσοτερα
αναλογα τα δεδομενα
το περιεργο ποιο ειναι ? οτι ακολουθει τα ευρωπαικα προτυπα κι οχι τα προτυπα του γειτονα ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103705 από stergiosbik
Αν θεωρειτε σωστο να ζηταει 29kw για 140τμ. εγω παω πασο!
Δεν εχει νοημα η αντιπαραθεση.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ