Βοήθεια για επιλογή λέβητα: Εffecta - Windhager - Froling

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100342 από mikaelo
Χαιρετω ολους τους συμφορουμιτες και ευχαριστω το σαιτ για την φιλοξενια.

Θα ηθελα τα φωτα σας για την τελικη επιλογη αναμεσα σε αυτους τους λεβητες

ΕFFECTA SOLID-EFFECTA KOMPLETT2

WINDHAGER EXCLUSIVE S

FROLING P4

η' και σε καποιον αλλον.

Η θερμανση ειναι για σπιτι 130 τετραγωνικων χωρις μονωσεις με απλα αλουμινια και αναγκες πετρελαιου στον 1,5 τονο με τον ηπιο χειμωνα και στους 3 τους προηγουμενους πιο κρυους χειμωνες.
Η επιλογη στα συγκεκριμενα κομματια εχει γινει με γνωμονα να μπει ενα συστημα που να μην χρειαζεται να επεμβαινω καθε τρεις και λιγο με ρυθμισεις και τετοια και γενικα να εχει αξιοπιστια και οικονομια.
Επισης ειναι μια καλη ευκαιρια αυτη την εποχη μιας και οι Ελληνες αντιπροσωποι προς τιμη τους εχουν αρκετα ανταγωνιστικες προσφορες με το να τον παρεις απευθειας απο το εξωτερικο.

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης.
Αξιζει μια αγορα τετοιου ειδους λεβητα?
Αν ναι ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη απο τα παραπανω η' καποιον αλλον?
θα καινε ολα τα πελλετ η' πρεπει να αγοραζω μονο εξαιρετικης ποιοτητας?
Χρειαζονται συχνη επεμβατικοτητα σε ρυθμισεις η' οντως τα μηχανηματα κανουν την δουλεια μονα τους?
Προκυπτει τελικα οικονομια λογω υψηλης αποδοσης,αντισταθμισης κτλ η' οπως αναφερεται τελικα στο τελος βλεπουμε και σε αυτα τα κομματια μεγαλη καταναλωση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100375 από parth
Πρώτα θα κοιτούσα εγώ την μόνωση (καινούρια ανοίγματα - μονωση δωματος/τοίχων). Η κατατάλωσή σου μπορεί να πέσει και στο μισό. κοιτα και το προγραμμα εξοικονομώ , όσο αυτό ακομα τρεχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100385 από χρηστος8
Και οι τρεις λεβητες ειναι κορυφαιας ποιοτητας...δεν ξερω αν καποιος μπορει να χαρακτηριστει καλυτερος...σοβαρο κριτηριο ομως, ειναι οι γνωσεις των ανθρωπων που τον αντιπροσωπευουν και η εμπειρια τους στο χωρο της θερμανσης η οχι ;)

Ρωτας αν αξιζει η αγορα ενος τετοιου μηχανηματος...αυτο θα το κρινει η τσεπη σου κυριως. Η ποιοτητα ενος λεβητα η αξιοπιστια αν θελεις, βλεπει σε βαθος χρονου οπως και να χει.
Θελω να πω αναγκαστικα αν δαπανησεις πχ 6,5 χιλιαρικα για αγορα λεβητα, αυτοματως θεωρεις δεδομενο οτι για τα επομενα 5 με 10 χρονια πρεπει να δουλευει ωστε να κανει καποια στιγμη και αποσβεση.
Η αποσβεση ευλογο ειναι οτι οσο ακριβοτερος ο λεβητας τοσο πιο αργα θα γινει.
Αντιθετα ενας φτηνος λεβητας, μπορει να αποσβεσει την αξια αγορας του αμεσα...με κινδυνο ομως και να σκορπισει αντιστοιχα γρηγορα.

Εχε υποψην οτι οσο εξελιγμενος - αυτοματοποιημενος - ακριβος ο λεβητας πελλετ, τοσο καλυτερο ποιοτικως και το καυσιμο που τον ταιζεις.

Συχνη επεμβατικοτητα σαφως και δεν χρειαζονται, δεδομενο αυτο. Οι αυτοματισμοι τους, επιτρεπουν στον αντιπροσωπο να επεμβει απο μακρια αν χρειαστει, επεμβαινοντας στο λογισμικο που αλλαζει τις ρυθμισεις...οι αντιπροσωποι θα σου πουν λεπτομερειες πανω σε αυτο.

Η οικονομια στην καταναλωση ειναι δεδομενη με ακριβο λεβητα... αν γινει σωστη διαστασιολογηση στην επιλογη του λεβητα θα ειναι ακομη μεγαλυτερη.

Για να εχεις ενα μεγεθος οικονομιας ενος ακριβου λεβητα, σε σχεση με εναν φτηνο... θα σου δωσω ενα παραδειγμα υποκειμενικο και οχι αντικειμενικο.

Εγω εχω στο σπιτι μου λεβητα καυστηρα ferroli 34kw σε 120μ2 σπιτι...δυο χιλιαρικα εχει ο δικος μου λεβητας... ο πεθερος μου εχει varmebaronen 20kw σε 120μ2...πεντε χιλιαρικα εχει ο λεβητας του πεθερου μου.
Η μονη διαφορα στα σπιτια ειναι η σκεπη που εχει ο πεθερος μου, ενω εγω εχω ταρατσα αρα περισσοτερες απωλειες.
Παντα η καταναλωση μας με πετρελαιο ειχε γυρω στα 500 λιτρα διαφορα με ιδιες εσωτερικες θερμοκρασιες.
Φετος το σπιτι μου για τριτο χειμωνα που καιω πελλετ, με την αναλογια πετρελαιου - πελλετ στο 1 προς 2,2 εκαψε 6 τονους πελλετ...αυτο μεταφραζεται σε 2730 λιτρα πετρελαιο.
Αρα ο πεθερος μου με πετρελαιο θα εκαιγε γυρω στα 2230 λιτρα πετρελαιο...με τον λεβητα πελλετ εκαψε φετος 4,5 τονους πελλετ.
Αρα ο ακριβος λεβητας την αναλογια του 1 προς 2,2 την δικη μου, την κατεβασε στο 1 προς 2 στον πεθερο μου.
Αυτη η διαφορα του ακριβου λεβητα σε σχεση με τον δικο μου ειναι 400 κιλα πελλετ...την αξια την βρισκεις ευκολα.
Ξαναλεω οτι τα παραπανω ειναι υποκειμενικα αλλα καπως ετσι ειναι τα πραγματα.
Υποψην οτι στο πιο πανω παραδειγμα, ο ακριβος λεβητας δεν εχει αντισταθμιση...αν λαβεις υποψη οτι οι λεβητες που σε ενδιαφερουν την εχουν, θα εχεις μια επιπλεον οικονομια η οποια μπορει να φτασει και 20% επιπλεον.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikaelo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100404 από mikaelo

parth έγραψε: Πρώτα θα κοιτούσα εγώ την μόνωση (καινούρια ανοίγματα - μονωση δωματος/τοίχων). Η κατατάλωσή σου μπορεί να πέσει και στο μισό. κοιτα και το προγραμμα εξοικονομώ , όσο αυτό ακομα τρεχει.



Θα κοιταξω και την μονωση γιατι οντως το να ριχνεις νερο σε εναν τρυπιο κουβα σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο μιας και οσο να τον γεμιζεις παλι αδειος θα μενει..
Απλα λογο μεγαλόυ σπιτιου το κοστος ειναι μεγαλο για τετοιες δουλειες και δεν περισσευουν για τα παντα!

Εγω εχω στο σπιτι μου λεβητα καυστηρα ferroli 34kw σε 120μ2 σπιτι...δυο χιλιαρικα εχει ο δικος μου λεβητας... ο πεθερος μου εχει varmebaronen 20kw σε 120μ2...πεντε χιλιαρικα εχει ο λεβητας του πεθερου μου.
Η μονη διαφορα στα σπιτια ειναι η σκεπη που εχει ο πεθερος μου, ενω εγω εχω ταρατσα αρα περισσοτερες απωλειες.
Παντα η καταναλωση μας με πετρελαιο ειχε γυρω στα 500 λιτρα διαφορα με ιδιες εσωτερικες θερμοκρασιες.
Φετος το σπιτι μου για τριτο χειμωνα που καιω πελλετ, με την αναλογια πετρελαιου - πελλετ στο 1 προς 2,2 εκαψε 6 τονους πελλετ...αυτο μεταφραζεται σε 2730 λιτρα πετρελαιο.
Αρα ο πεθερος μου με πετρελαιο θα εκαιγε γυρω στα 2230 λιτρα πετρελαιο...με τον λεβητα πελλετ εκαψε φετος 4,5 τονους πελλετ.
Αρα ο ακριβος λεβητας την αναλογια του 1 προς 2,2 την δικη μου, την κατεβασε στο 1 προς 2 στον πεθερο μου.
Αυτη η διαφορα του ακριβου λεβητα σε σχεση με τον δικο μου ειναι 400 κιλα πελλετ...την αξια την βρισκεις ευκολα.
Ξαναλεω οτι τα παραπανω ειναι υποκειμενικα αλλα καπως ετσι ειναι τα πραγματα.


Ευχαριστω για τα σχολια.
Παντως ετσι οπως το περιγραφεις και εσυ, μαλλον οι ακριβοι λεβητες απο αποψη οικονομιας δεν εχουν κατι να πουν γιατι τα 400 κιλα πελλετ δεν λενε τιποτα και απλα πονταρουμε στην αυτοματοποιημενη και απροσκοπτη λειτουργια...Αυτο οντως σηκωνει αρκετη σκεψη.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by mikaelo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100419 από egglezos

mikaelo έγραψε: Παντως ετσι οπως το περιγραφεις και εσυ, μαλλον οι ακριβοι λεβητες απο αποψη οικονομιας δεν εχουν κατι να πουν γιατι τα 400 κιλα πελλετ δεν λενε τιποτα και απλα πονταρουμε στην αυτοματοποιημενη και απροσκοπτη λειτουργια...Αυτο οντως σηκωνει αρκετη σκεψη.


Θεωρώ ότι αρκετοί χρήστες λεβήτων βιομάζας την φετινή σεζόν, με αυτά που τράβηξαν, ποντάρουν πλέον πάρα πολύ στην αυτοματοποιημένη και απρόσκοπτη λειτουργία...και ένας καλός λέβητας αυτό το εγγυάται.

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι εκτός από την οικονομία σε καύσιμο (πελάτες μου με Windhager έχουν ήδη αναλογία 1:1,8), η λιγότερη κατανάλωση σημαίνει και λιγότερο κουβάλημα, λιγότερη στάχτη, λιγότερο καθάρισμα, κτλ...

Σύμφωνα λοιπον με την επαγγελματική μου γνώμη, ή αγοράζεις λέβητα που να μπορεί να καίει φτηνά καύσιμα, ή αγοράζεις λέβητα που να καίει οικονομικότερα από όλα το έστω "ακριβό" πέλλετ...ακόμα και το ΕΜΠ, έβγαλε την πελλέτα ξύλου 2η στην οικονομία μετά την αντλία θερμότητας αλλά με βαθμό απόδοσης 75%. Αν βάλεις λοιπόν βαθμό απόδοσης 92% που έχει για παράδειγμα ένας BioWIN Exklusiv 26 και το οποίο λόγω αυτοκαθαρισμού διατηρεί σταθερό, καταλαβαίνεις ότι οικονομικά είναι η πιό συμφέρουσα επιλογή. Με μακρόχρονη λειτουργία, υποστήριξη, πιστότητα, ξενοιασιά χρήσης...

Με συγχωρείτε εγώ δεν μπορώ να πώ παραπάνω γιατί είμαι και ο αντιπρόσωπος της Windhager αλλά υπάρχουν αρκετοί πελάτες μας που μπορούν να τα επιβεβαιώσουν στην διάθεση σας...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100482 από mikaelo

egglezos έγραψε:

mikaelo έγραψε: Παντως ετσι οπως το περιγραφεις και εσυ, μαλλον οι ακριβοι λεβητες απο αποψη οικονομιας δεν εχουν κατι να πουν γιατι τα 400 κιλα πελλετ δεν λενε τιποτα και απλα πονταρουμε στην αυτοματοποιημενη και απροσκοπτη λειτουργια...Αυτο οντως σηκωνει αρκετη σκεψη.


Θεωρώ ότι αρκετοί χρήστες λεβήτων βιομάζας την φετινή σεζόν, με αυτά που τράβηξαν, ποντάρουν πλέον πάρα πολύ στην αυτοματοποιημένη και απρόσκοπτη λειτουργία...και ένας καλός λέβητας αυτό το εγγυάται.

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι εκτός από την οικονομία σε καύσιμο (πελάτες μου με Windhager έχουν ήδη αναλογία 1:1,8), η λιγότερη κατανάλωση σημαίνει και λιγότερο κουβάλημα, λιγότερη στάχτη, λιγότερο καθάρισμα, κτλ...

Σύμφωνα λοιπον με την επαγγελματική μου γνώμη, ή αγοράζεις λέβητα που να μπορεί να καίει φτηνά καύσιμα, ή αγοράζεις λέβητα που να καίει οικονομικότερα από όλα το έστω "ακριβό" πέλλετ...ακόμα και το ΕΜΠ, έβγαλε την πελλέτα ξύλου 2η στην οικονομία μετά την αντλία θερμότητας αλλά με βαθμό απόδοσης 75%. Αν βάλεις λοιπόν βαθμό απόδοσης 92% που έχει για παράδειγμα ένας BioWIN Exklusiv 26 και το οποίο λόγω αυτοκαθαρισμού διατηρεί σταθερό, καταλαβαίνεις ότι οικονομικά είναι η πιό συμφέρουσα επιλογή. Με μακρόχρονη λειτουργία, υποστήριξη, πιστότητα, ξενοιασιά χρήσης...

Με συγχωρείτε εγώ δεν μπορώ να πώ παραπάνω γιατί είμαι και ο αντιπρόσωπος της Windhager αλλά υπάρχουν αρκετοί πελάτες μας που μπορούν να τα επιβεβαιώσουν στην διάθεση σας...



Κυριε Σαμαρα εαν δεν μπορειτε να πειτε παραπανω απο εδω (λογο επαγγελματικης ιδιοτητας) θα επιθυμουσα να μου τα λεγατε κατ'ιδιαν.
Οποτε πως μπορει να επικοινωνησει καποιος μαζι σας μιας και στο σαιτ σας δεν βρηκα καποιο τηλεφωνο επικοινωνιας?
Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ