Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27910 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Γκουχου, γκουχου, εκτος απο αναλωσιμα, δεν βλεπω και τιποτα μεμπτο, εφοσον δεν γνωριζουμε τις ταριφες. Αν χτυπανε 60 ευρω για εναν πυκνωτη κι 80 για ενα αισθητηριο, μπορει να ειναι ελληναρικων συμφεροντων το εργοστασιο :woohoo: . Απο την αλλη, αυτα που λενε οτι αλλαζουν αφορουν κυριως την ασφαλεια στη χρηση.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27920 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Grecu_ έγραψε:

Επισης, σαν να λειπουν μερικα ασφαλιστικα απο την λυση (ανακυκλοφορια στο λεβητα, ψυκτρα, κτλ)



Ναι, έβαλα στην περιγραφή μόνο τα βασικά εξαρτήματα του συστήματος, αυτά που κυρίως διαμορφώνουν την τιμή.

Ανακυκλοφορία δεν υπάρχει στο λέβητα, ο λέβητας έχει θερμοστάτη με εμβαπτιζόμενο αισθητήριο π.χ. στους 80 βαθμούς και από αυτό περνάει η εντολή του θερμοστάτη χώρου προς τον καυστήρα.

Ένας θερμοστάτης επαφής δίνει σήμα στον κυκλοφορητή π.χ. στους 50 βαθμούς και τέλος.

Grecu_ έγραψε:

Ο λεβητας τι επιπεδο αυτοματισμου εχει?



Μηδενικό επίπεδο αυτοματισμού, έλεγχος μόνο μέσω του θερμοστάτη χώρου.

Στο σενάριο με ηλεκτροβάνες, το κύκλωμα του πίνακα αυτονομίας με "την τελευταία ηλεκτροβάνα ΑΝΟΙΧΤΗ".


Grecu_ έγραψε:
Επισης, το δοχειο ΖΝΧ (να μην το πω boiler καθως δεν ειναι και πολυ ακριβης ο ορος) χωρις δικο του κυκλοφορητη? Τα 100 ευρω ενος Star RS θα σωσουν την κατασταση?



Δίκιο έχεις, το αναφέρω ως μπόιλερ όπως επεκράτησε να λέγεται στην Ελληνική αγορά.

Στο φθηνό σενάριο το μπόιλερ παράλληλα με τα σώματα, όλα μαζί ξεκινάνε, όλα μαζί σταματάνε.

Στο σενάριο με ηλεκτροβάνες, το μπόιλερ σε δική του ζώνη αυτονομίας με δική του ηλεκτροβάνα και έλεγχο από θερμοστάτη.

Επίσης μικρό δοχειάκι διαστολής πάνω στο μπόιλερ, δεν το βάζουν γιατί θα ανοίξει ελάχιστα η ασφάλεια υπερπίεσης αλλά καλύτερα να μπει, στοιχίζει ελάχιστα.

(Όπου μπόιλερ = Δοχείο Ζεστών Νερών Χρήσης, ή Δοχείο ΖΝΧ)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27925 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Grecu_ έγραψε:
Γκουχου, γκουχου, εκτος απο αναλωσιμα, δεν βλεπω και τιποτα μεμπτο, εφοσον δεν γνωριζουμε τις ταριφες. Αν χτυπανε 60 ευρω για εναν πυκνωτη κι 80 για ενα αισθητηριο, μπορει να ειναι ελληναρικων συμφεροντων το εργοστασιο :woohoo: . Απο την αλλη, αυτα που λενε οτι αλλαζουν αφορουν κυριως την ασφαλεια στη χρηση.



Θα πω την προσωπική μου άποψη, κάτι τέτοια θέλω να τα ξέρω ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΩ και όχι μετά.

Για μένα, το πακετάκι αυτό αποτελεί λόγο ακύρωσης αγοράς και κρίμα γιατί μου αρέσει πολύ αυτός ο λέβητας, αλλά καλύτερα να μου πούνε κάνει 1000 Ευρώ παραπάνω (που μάλλον τόσο κάνει) και πάρε μια καθαρή εγγύηση χωρίς πατέντες και επιθεωρήσεις και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ αλλαγές στο οτιδήποτε.

Απλά κατά τη γνώμη μου θέλουν να μπούνε δυνατά με χαμηλή τιμή και επειδή κοστολογικά δεν τους παίρνει σε τέτοιο υψηλής ποιότητας προϊόν, βρήκαν κάποια πλάγια έσοδα που θα τα καταλάβει ο πελάτης αργότερα.



Υπάρχει εξάλλου και το γνωστό προηγούμενο με τα σέρβις των αυτοκινήτων που έπρεπε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να γίνονται στους "εξουσιοδοτημένους" σε ότι τιμή θέλουν αυτοί.



Δεν λέω ότι κάποιος πρέπει να πάρει ή να μην πάρει αυτό το λέβητα με τα παρακολουθήματα που έχει, αλλά καλύτερα θα ήταν να είχαν π.χ. το βιβλίο οδηγιών που τα λέει όλα αυτά ελεύθερο να το κατεβάσει ο υποψήφιος πελάτης και μετά ας αποφασίσει όντας ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ.



(Και δεν ανέφερα καν τα περί κανονισμών της ΕΕ που αφορούν στον ελεύθερο ανταγωνισμό και ελεύθερη επιλογή στο ποιος θα σου κάνει τη συντήρηση αν δεν θέλεις να την κάνεις ο ίδιος... )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27929 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Για τον fuzzy δε λεμε? στο βιντεακι του κακου εχει κοτζαμ lcd με πληθος παραμετρων. Λογικα πρεπει να εχει καμποσα inputs/outputs.
Για το Δ.Δ. στο δοχειο ΖΝΧ 100% συμφωνοι, ειδικα αν ειναι σε ανεξαρτητο κυκλωμα (οπως και πρεπει).
Βασικα, σε τι νουμερα φτανουν αυτοι οι fuzzy και ειναι τοσο φτηνοι σε σχεση με αντιστοιχα ελληνικα προιοντα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27932 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Asteris έγραψε:
Πως δίνεται η εντολή για boiler? Είναι κοινή για όλους τους καυστήρες/λέβητες, ή κάθε μάρκα έχει τους δικούς της?

Έχω αυτονομία της Kiturami με 3 θερμοστάτες χώρου, όλοι με κουμπάκι για ZNX και αναρωτιέμαι από καιρό τι θα παιχτεί όταν θα χρειαστεί να συνδεθεί πελλετολέβητας...



Σε έναν πίνακα αυτονομίας όλες οι εντολές είτε για θέρμανση χώρου είτε για μπόιλερ είναι ίδιες, οδηγούν στο άνοιγμα μιας ηλεκτροβάνας που θα δώσει νερό στο κύκλωμα των σωμάτων ή στο μπόιλερ κτλ.

Αν έχουμε πολλούς θερμοστάτες με εντολή μπόιλερ, τότε όλα αυτά τα σήματα συνδέονται παράλληλα (λογικό "OR") και οδηγούνται στον πίνακα αυτονομίας στην είσοδο της αντίστοιχης εντολής που ελέγχει την ηλεκτροβάνα του μπόιλερ.

Όλα αυτά ισχύουν σε συστήματα αυτονομίας με ηλεκτροβάνες όπου το μπόιλερ είναι σε δικό του κύκλωμα αυτονομίας με δική του ηλεκτροβάνα.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27933 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

fisikos50 έγραψε:

Θα πω την προσωπική μου άποψη, κάτι τέτοια θέλω να τα ξέρω ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΩ και όχι μετά.

Για μένα, το πακετάκι αυτό αποτελεί λόγο ακύρωσης αγοράς και κρίμα γιατί μου αρέσει πολύ αυτός ο λέβητας, αλλά καλύτερα να μου πούνε κάνει 1000 Ευρώ παραπάνω (που μάλλον τόσο κάνει) και πάρε μια καθαρή εγγύηση χωρίς πατέντες και επιθεωρήσεις και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ αλλαγές στο οτιδήποτε.

Απλά κατά τη γνώμη μου θέλουν να μπούνε δυνατά με χαμηλή τιμή και επειδή κοστολογικά δεν τους παίρνει σε τέτοιο υψηλής ποιότητας προϊόν, βρήκαν κάποια πλάγια έσοδα που θα τα καταλάβει ο πελάτης αργότερα.



Υπάρχει εξάλλου και το γνωστό προηγούμενο με τα σέρβις των αυτοκινήτων που έπρεπε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να γίνονται στους "εξουσιοδοτημένους" σε ότι τιμή θέλουν αυτοί.



Δεν λέω ότι κάποιος πρέπει να πάρει ή να μην πάρει αυτό το λέβητα με τα παρακολουθήματα που έχει, αλλά καλύτερα θα ήταν να είχαν π.χ. το βιβλίο οδηγιών που τα λέει όλα αυτά ελεύθερο να το κατεβάσει ο υποψήφιος πελάτης και μετά ας αποφασίσει όντας ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ.



(Και δεν ανέφερα καν τα περί κανονισμών της ΕΕ που αφορούν στον ελεύθερο ανταγωνισμό και ελεύθερη επιλογή στο ποιος θα σου κάνει τη συντήρηση αν δεν θέλεις να την κάνεις ο ίδιος... )


Οσον αφορα την ενημερωση, σαφεστατα και εχεις δικιο, αν και μπορει να το βλεπεις με την καχυποψια που μας μαθει η ελληναριστικη νοοτροπια. Ενα site που εβλεπα απ´το γραφειο ειχε μεχρι και installation manual αλλα δεν προλαβα να τα μελετησω σημερα. Το οτι ο εν ελλαδι αντιπροσωπος δεν λεει τιποτα, δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι πολιτικη του εργοστασιου αυτη (υποθεσεις κανουμε, ετσι?). Οσο για την συντηρηση και επιδιορθωση, πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει μια καταρτιση πανω στο προιον απο τους τεχνικους, ειδικα αν μιλαμε για μεσα στην εγγυηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ