Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27745 από Kerk
Απαντήθηκε από Kerk στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Παιδια σας ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δινεται,αν και μερικα κανω προσπαθεια για να τα κατανοησω(ασχετος γαρ).Περιμενω το κοστος εγκαταστασης απο εναν υδραυλικο αλλα κατι μου λεει οτι θα αναγκαστω (οικονομικως) να περιοριστω στα τελειως απαραιτητα.Το θεμα ειναι οτι λογω αγνοιας δεν μπορω να κρινω ποια ειναι τα τελειως απαραιτητα και ποια μπορουν να παραλειφθουν με την πιθανοτητα να μπουν αργοτερα η και καθολου.Δυστυχως και οι εγκαταστατες που μιλησα οπως προανεφερα δεν μου εδωσαν την αισθηση οτι εχουν εξυπνες λυσεις η εστω καποιες διαφορετικες προτασεις προς επιλογη.
Τι θα προτεινατε σαν βασικο στην εγκατασταση αυτου του λεβητα,των σωματων και του ΖΝΧ;
Μηπως η εγκατασταση αεριου απαιτει λιγοτερα και ειναι πιο οικονομικη;

Οταν ολα αποτυχουν,ανοιξε το βιβλιο των οδηγιων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27756 από Kerk
Απαντήθηκε από Kerk στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

fisikos50 έγραψε: Αυτό που γίνεται στα συστήματα με μπόιλερ είναι ότι το μπόιλερ θεωρείται ΠΑΝΤΑ σε λειτουργία, και ελέγχεται από θερμοστάτη, φαίνεται και στο σχέδιο παραπάνω.

Ο λέβητας ανάβει μόλις πέσει η θερμοκρασία του νερού στο μπόιλερ, αυτό συμβαίνει 24 ώρες το 24ωρο (και τη νύχτα, και όταν λείπουμε από το σπίτι κτλ), εκτός αν σβήσεις το λέβητα εντελώς.

Το σύστημα που περιγράφω είναι διαφορετικό, το μπόιλερ θα δώσει εντολή (μέσω του πίνακα αυτονομίας) μόνο όταν θέλουμε εμείς, και πάλι θα ελέγχεται από θερμοστάτη, αλλά όταν κόψουμε την εντολή, τότε δεν υπάρχει το μπόιλερ στο κύκλωμα (π.χ. τη νύχτα, όταν λείπουμε από το σπίτι κτλ).

Η πρώτη λύση, με το μπόιλερ να δίνει πάντα εντολή στον λέβητα είναι απλούστατη στην υλοποίηση και πιο πολυτελής, αφού έχεις ζεστό νερό πάντα, μέρα νύχτα κτλ, αλλά το πληρώνεις αυτό, δεν είναι τζάμπα, το μπόιλερ έχει απώλειες και ο λέβητας θα ξανα ανάψει μετά από κάποια ώρα γιατί το νερό κρύωσε λίγο, είτε το χρησιμοποιήσεις είτε όχι.

Η δεύτερη λύση είναι χειροκίνητη, όπως ανάβουμε τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, πατάμε το κουμπί της εντολής για μπόιλερ και ανάβει το μπόιλερ, όταν τελειώσουμε με το ζεστό νερό ξαναπατάμε το κουμπί και σβήνει το μπόιλερ και τέλος. Είναι πιο φθηνό (ασύγκριτα) στη χρήση αλλά χειροκίνητο.

Για υλοποίηση θέλει ΕΝΑΝ κυκλοφορητή, ηλεκτροβάνες (όσες οι ζώνες αυτονομίας), θερμοστάτες χώρου, ενδεχομένως κάποιοι με εντολή για μπόιλερ, πίνακα αυτονομίας χωρίς ωρομετρητές και το σύστημα λέβητα / καυστήρα, τίποτε άλλο, λέμε φθηνό και απλό, ούτε τρίοδες ούτε τετράοδες ούτε τίποτε άλλο.


Απορω αυτα γιατι δεν μας τα λενε/προτεινουν αυτοι που κανουν εγκαταστασεις;Βαριουντε η δεν τα ξερουν;Η...κατι αλλο;;Μηπως φταιει η κριση;

Οταν ολα αποτυχουν,ανοιξε το βιβλιο των οδηγιων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27764 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Το αέριο είναι πολύ φθηνότερο στην εγκατάσταση αλλά πιο ακριβό στη χρήση.

Αν π.χ. υπάρχει λέβητας / καυστήρας πετρελαίου, εκεί αγοράζεις έναν καυστήρα αερίου και τέλος, δεν αλλάζεις τίποτε άλλο.

Όσον αφορά τα απολύτως απαραίτητα σε φθηνή εγκατάσταση, έχουμε:

1. Λέβητας χαλύβδινος (όχι μαντεμένιος)
2. Καυστήρας του καυσίμου που θέλουμε
3. Αποθήκη / δεξαμενή καυσίμου
4. Κυκλοφορητής
5. Δοχείο διαστολής
6. Σωληνώσεις
7. Σώματα
8. Θερμοστάτης χώρου
9. Μπόιλερ (προαιρετικό)


Με αυτά έχεις ένα βασικό σύστημα, ανάβουν όλα μαζί, σβήνουν όλα μαζί.


Για πιο οικονομική χρήση (και πιο ακριβή εγκατάσταση) θέλουμε ζώνες αυτονομίας μέσα στο σπίτι / ορόφους και χωριστή ζώνη αυτονομίας για το μπόιλερ.

Επιπλέον έχουμε:

10. Πίνακας αυτονομίας
11. Ηλεκτροβάνες (όσες οι ζώνες αυτονομίας)
12. Θερμοστάτες χώρου, ένας τουλάχιστον με εντολή για μπόιλερ


Μετά από αυτά τα βασικά, πάμε σε διάφορες πολυτέλειες, π.χ. τρίοδες για να έχουμε συνεχώς το λέβητα σε σταθερή θερμοκρασία (πολυτέλεια για χαλύβδινους λέβητες), τετράοδες για να φτιάξουμε αντιστάθμιση (σούπερ πολυτέλεια) με μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας κτλ.

Μέχρι δεύτερο μικρότερο σύστημα λέβητα / καυστήρα βάζουν για να φτιάχνει μόνο ΖΝΧ και να μην αναγκάζεται να λειτουργεί συνεχώς το μεγάλο κεντρικό σύστημα και καίει παραπάνω (λες και τον δεύτερο λέβητα / καυστήρα θα τους τον κάνουν δώρο), ότι θέλει ο πελάτης πάντως...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27766 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Kerk έγραψε:
Απορω αυτα γιατι δεν μας τα λενε/προτεινουν αυτοι που κανουν εγκαταστασεις;Βαριουντε η δεν τα ξερουν;Η...κατι αλλο;;Μηπως φταιει η κριση;




Όταν πριν καμιά δεκαετία έφτιαχνα το δικό μου σύστημα έφερα αρκετούς υποψήφιους εγκαταστάτες οι οποίοι (εκτός από έναν) δεν καταλάβαιναν καν τι θέλω να φτιάξω και άλλος έλεγε "μα τι τα θες αυτά;" άλλος έλεγε "εγώ έχω βάλει 100 ατομικές μονάδες και είναι μια χαρά πολύ ευχαριστημένοι οι πελάτες, να σου βάλω κι εσένα" και διάφορα άλλα, οπότε ας μην επεκταθώ καλύτερα...

Τελικά το έφτιαξε αυτός ο ένας που κατάλαβε τι έπρεπε να φτιάξει, αυτός που τελικά μου σύνδεσε και τα σωληνάκια του καυστήρα ανάποδα, οπωσδήποτε καλύτερα να μην επεκταθώ (πάλι) σε αυτό το θέμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27861 από Kerk
Απαντήθηκε από Kerk στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

fisikos50 έγραψε: Το αέριο είναι πολύ φθηνότερο στην εγκατάσταση αλλά πιο ακριβό στη χρήση.

Αν π.χ. υπάρχει λέβητας / καυστήρας πετρελαίου, εκεί αγοράζεις έναν καυστήρα αερίου και τέλος, δεν αλλάζεις τίποτε άλλο.

Όσον αφορά τα απολύτως απαραίτητα σε φθηνή εγκατάσταση, έχουμε:

1. Λέβητας χαλύβδινος (όχι μαντεμένιος)
2. Καυστήρας του καυσίμου που θέλουμε
3. Αποθήκη / δεξαμενή καυσίμου
4. Κυκλοφορητής
5. Δοχείο διαστολής
6. Σωληνώσεις
7. Σώματα
8. Θερμοστάτης χώρου
9. Μπόιλερ (προαιρετικό)


Με αυτά έχεις ένα βασικό σύστημα, ανάβουν όλα μαζί, σβήνουν όλα μαζί.


Για πιο οικονομική χρήση (και πιο ακριβή εγκατάσταση) θέλουμε ζώνες αυτονομίας μέσα στο σπίτι / ορόφους και χωριστή ζώνη αυτονομίας για το μπόιλερ.

Επιπλέον έχουμε:

10. Πίνακας αυτονομίας
11. Ηλεκτροβάνες (όσες οι ζώνες αυτονομίας)
12. Θερμοστάτες χώρου, ένας τουλάχιστον με εντολή για μπόιλερ


Μετά από αυτά τα βασικά, πάμε σε διάφορες πολυτέλειες, π.χ. τρίοδες για να έχουμε συνεχώς το λέβητα σε σταθερή θερμοκρασία (πολυτέλεια για χαλύβδινους λέβητες), τετράοδες για να φτιάξουμε αντιστάθμιση (σούπερ πολυτέλεια) με μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας κτλ.

Μέχρι δεύτερο μικρότερο σύστημα λέβητα / καυστήρα βάζουν για να φτιάχνει μόνο ΖΝΧ και να μην αναγκάζεται να λειτουργεί συνεχώς το μεγάλο κεντρικό σύστημα και καίει παραπάνω (λες και τον δεύτερο λέβητα / καυστήρα θα τους τον κάνουν δώρο), ότι θέλει ο πελάτης πάντως...


Μπραβο fisikos μου εδωσες την απαντηση που μαλλον χρειαζομαι!!
Οποτε αν υποθεσουμε οτι τον λεβητα/καυστηρα με την δεξαμενη τα εχω επιλεξει χρειαζομαι τα υπολοιπα μεχρι το 9.Η ελλειψη του μποιλερ τι θα μου στερησει;
Τις υπολοιπες πολυτελειες θα μπορεσω να τις προσθεσω ευκολα αργοτερα αν εχω την δυνατοτητα;

Οταν ολα αποτυχουν,ανοιξε το βιβλιο των οδηγιων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27863 από Kerk
Απαντήθηκε από Kerk στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Κατι παρομοιο αντιμετωπιζω κι εγω.

Οταν ολα αποτυχουν,ανοιξε το βιβλιο των οδηγιων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ