Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26568 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Kerk έγραψε: Γεια σε ολους τους φιλους του forum.Μετα απο αρκετο χρονικο διαστημα παρακολουθησης των θεματων του forum (μια και ειναι αρκετα ενδιαφεροντα)αποφασισα να γινω κι εγω μελος.Κι επειδη τυχαινει να βρισκομαι μαλλον ενα βημα πριν την αγορα ενος τετοιου λεβητα (το'ψαξα κι εγω οσο μπορουσα),θα μ'ενδιεφερε η γνωμη του kakos για τα συγκριτικα πλεονεκτηματα που ειχε ο συγκεκριμενος στην κατηγορια του και τον επελεξε και τα τυχον μειονεκτηματα που διαπιστωσε μετα την εγκατασταση (τωρα εχει και την εμπειρια :) ).Οπως επισης αν το καθαρισμα του ειναι γενικως δυσκολο η/και χρονοβορο.
(Αν η απαντηση πρηγηθει της αγορας μπορει να εχει καθοριστικη σημασια)
Καθε συμβουλη για να προσεξω η να ζητησω οτιδηποτε επιπλεον κατα την αγορα,δεκτη.



Ευχαριστω εκ των προτερων.


Φίλε Kerk καλησπέρα και καλώς ήλθες στο Forum. Καταρχάς πέρνα απο εδώ να μας συσταθείς και να πεις και μια καλησπέρα και στον υπόλοιπο κόσμο.
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...d=25&id=27&Itemid=53

Οσο αφορά τον λέβητα...νομίζω ότι έχω καλύψει αρκετά το θέμα. Είπαμε ότι είναι ένας πολύ καλός λέβητας με αρκετή τεχνολογία και ιδιαιτέρα χαρακτηριστικά. Καλό θα ήταν να τοποθετήσεις και την τερεάοδη Βάνα η οποία παρέχετε έχτρα. Δεν έχω να σου πώ και πολλά τα αρνητικά είναι λίγα. Το καθάρισμα είναι πολύ εύκολο και γίνεται σε αραιά χρονικά διαστήματα εφόσον χρησιμοποιούμε καλό υλικό καύσης. ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις (πάντα κατα την γνώμη μου) πυρήνα ελιάς για καύση εκτός και άν είσαι αποφασισμένος να καθαρίζεις κάθε εβδομάδα τον λέβητα σου. Πάρε ένα καλό πελετάκι και θα τον καταευχαριστηθεις. Έχει πολλές ρυθμίσεις (δεν ξέρω αν αυτό είναι αρνητικό ή θετικό για σένα) και ο αντ/πος απ΄ότι γνωρίζω φαίνεται να έχει μπόλικη παρακαταθήκη απο αντ/κα σε περίπτωση οποιασδήποτε βλάβης, αν και δεν βλέπω να χρειάζονται. Κάποια μειονεκτήματα που διαπίστωσα είναι η πίσσα που δημιουργήματα στον χώρο καύσης (βλέπε φώτο ποιο επάνω) η οποία οφείλεται καθαρά στην ποιότητα της καύσιμης ύλης και ότι απουσιάζει ένα σύστημα αυτοκαθαρισμού που ίσως (δεν ξέρω αν μπορεί με αυτή του είδους την διάταξη των πλακών) να μπορούσε να υπάρχει. Η οικονομία πάντως είναι στα θετικά του εφόσον η αντιστάθμιση που προσφέρει με την τετράοδη βάνα, ο αισθητήρα Λ, αλλά και γενικότερα η κατασκευή του λέβητα τον κάνουν ιδιαιτέρα οικονομικό. Στην περίπτωσή μου τα 225κιλά της εβδομάδα ήταν το μέγιστο που έκαψα στα δυνατά κρύα του Φλεβάρη που μας πέρασε (δες προηγούμενα ποστ) όταν ο γείτονας μου με άλλον λέβητα ποιο απλό και φτηνό (αποφεύγουμε τις μάρκες για να μην υπάρχει παρεξήγηση) έκαψε ακριβώς τα διπλάσια (μπορεί και παραπάνω) έχοντας τις ίδιες συνθήκες περιβάλλοντος, δομικών υλικών κτηρίου και τμ. Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kerk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26633 από Kerk
Απαντήθηκε από Kerk στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Σιγουρα βοηθησες και σ'ευχαριστω πολυ kakos και για την αμεσοτητα.Παρ'ολα αυτα εκτος απο την τετραοδη που λες (κι επειδη εχω διαβασει ολες τις αναρτησεις σου)αλλα κι επειδη θα εγκαταστησω εξ'αρχης ΚΣΘ ειδα οτι εβαλες και θερμοστατες χωρου γιατι δεν σε βοηθησαν οι ηλεκτροβανες των σωματων.Με ολα αυτα που εχω διαβασει και καθοτι ειμαι ασχετος με το αντικειμενο καταλαβα οτι κατα την εγκατασταση χρειαζονται επιπλεον μηχανισμοι/αυτοματισμοι(ισως και ενα μποιλερ σε συνδεση με ηλιακο,που επισης θα βαλω) για να λειτουργησει το συστημα αποδοτικοτερα πιο οικονομικα και με λιγοτερες φθορες και συντηρηση.Το ιδανικο βεβαια θα'ταν να'βρισκα εναν καλο γνωστη για να μου κανει αυτη την εργασια συνολικα.Που να τον βρω ομως οταν θελω να συνεργαζεται και με το "εξοικονομω";(εκτος αν γινω εγω αν συνεχισω ετσι :lol: )
Παρατηρω δε οτι δινεται βαρυτητα στο συστημα αυτοκαθαρισμου στους καλους λεβητες κι αυτο οχι τοσο για την διαδικασια αλλα και για την απολεσματικοτητα εναντι των αλλων.
Επειδη θεωρω οτι εχεις διαπιστωσει απο την εμπειρια και τις γνωσεις σου τι επιπλεον χρειαζεται αν μπορεις να κανεις μια λιστα με αυτα που θα πρεπει να ζητησω εξτρα απο την αντιπροσωπεια μαζι με τον λεβητα η απο το εμποριο(σαν αυτα που ανεφερα παραπανω)και δεν σου κανει κοπο :unsure:,θα ειναι πολυτιμη για να στηθει σωστα αλλα και γιατι ισως ειναι θεμα ημερων η παραγγελια αυτου του λεβητα(25kw).
Να συμπληρωσω οτι το σπιτι ειναι διορωφο (65+65)δεν ακουμπαει πουθενα και θα μονωθει περιμετρικα και απο πανω.
Παρεπιπτοντως ο αντιπροσωπος στο Βολο βρισκω οτι ειναι πολυ συνεργασιμος.Στην ΔΕΘ τον γνωρισα.Για τους εδω(Θεσσαλονικη)δεν ξερω τι γινεται και τι υποστηριξη υπαρχει.

ΥΓ.Επειδη οι αμφιβολιες/αποριες γι'αυτους τους λεβητες,για το καυσιμο,το after sale και τον χρονο ενασχολησης με κανουν να λοξοκοιταω και το αεριο(που δεν θα'θελα να δεθω με το δικτυο)μια και σχεδον ολοι οι φιλοι που εχουν αεριο μου λεν οτι ειναι ικανοποιημενοι κι εγω θα μπλεξω με το pellet!!ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΠΑΙΔΙΑ!! :)

Οταν ολα αποτυχουν,ανοιξε το βιβλιο των οδηγιων.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Kerk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26775 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Kerk έγραψε: Σιγουρα βοηθησες και σ'ευχαριστω πολυ kakos και για την αμεσοτητα.Παρ'ολα αυτα εκτος απο την τετραοδη που λες (κι επειδη εχω διαβασει ολες τις αναρτησεις σου)αλλα κι επειδη θα εγκαταστησω εξ'αρχης ΚΣΘ ειδα οτι εβαλες και θερμοστατες χωρου γιατι δεν σε βοηθησαν οι ηλεκτροβανες των σωματων.Με ολα αυτα που εχω διαβασει και καθοτι ειμαι ασχετος με το αντικειμενο καταλαβα οτι κατα την εγκατασταση χρειαζονται επιπλεον μηχανισμοι/αυτοματισμοι(ισως και ενα μποιλερ σε συνδεση με ηλιακο,που επισης θα βαλω) για να λειτουργησει το συστημα αποδοτικοτερα πιο οικονομικα και με λιγοτερες φθορες και συντηρηση.Το ιδανικο βεβαια θα'ταν να'βρισκα εναν καλο γνωστη για να μου κανει αυτη την εργασια συνολικα.Που να τον βρω ομως οταν θελω να συνεργαζεται και με το "εξοικονομω";(εκτος αν γινω εγω αν συνεχισω ετσι :lol: )
Παρατηρω δε οτι δινεται βαρυτητα στο συστημα αυτοκαθαρισμου στους καλους λεβητες κι αυτο οχι τοσο για την διαδικασια αλλα και για την απολεσματικοτητα εναντι των αλλων.
Επειδη θεωρω οτι εχεις διαπιστωσει απο την εμπειρια και τις γνωσεις σου τι επιπλεον χρειαζεται αν μπορεις να κανεις μια λιστα με αυτα που θα πρεπει να ζητησω εξτρα απο την αντιπροσωπεια μαζι με τον λεβητα η απο το εμποριο(σαν αυτα που ανεφερα παραπανω)και δεν σου κανει κοπο :unsure:,θα ειναι πολυτιμη για να στηθει σωστα αλλα και γιατι ισως ειναι θεμα ημερων η παραγγελια αυτου του λεβητα(25kw).
Να συμπληρωσω οτι το σπιτι ειναι διορωφο (65+65)δεν ακουμπαει πουθενα και θα μονωθει περιμετρικα και απο πανω.
Παρεπιπτοντως ο αντιπροσωπος στο Βολο βρισκω οτι ειναι πολυ συνεργασιμος.Στην ΔΕΘ τον γνωρισα.Για τους εδω(Θεσσαλονικη)δεν ξερω τι γινεται και τι υποστηριξη υπαρχει.

ΥΓ.Επειδη οι αμφιβολιες/αποριες γι'αυτους τους λεβητες,για το καυσιμο,το after sale και τον χρονο ενασχολησης με κανουν να λοξοκοιταω και το αεριο(που δεν θα'θελα να δεθω με το δικτυο)μια και σχεδον ολοι οι φιλοι που εχουν αεριο μου λεν οτι ειναι ικανοποιημενοι κι εγω θα μπλεξω με το pellet!!ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΠΑΙΔΙΑ!! :)


Φίλε Kerk εγώ αν είχα αέριο θα έβαζα αέριο (γνώμη μου πάντα). Οσο αφορά το παραπάνω σου μήνυμα ο λέβητας θα ζεσταίνει ικανοποιητικά και τα δύο διαμερίσματα. Περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες δεν ξέρω να σου πώ μιας και δεν είμαι ούτε υδραυλικός ούτε και καυστηρατζής. Αν τον στήνει απο την αρχη όπως κατάλαβα σίγουρα θα χρειαστείς δοχείο διαστολής - κυκλοφορητής (βάλε έναν καλό)- θερμοστατικές κεφαλές στα καλοριφέρ (βάλτο όπως και δήποτε δεν θα το μετανοιώσει). Ολα αυτά θα τα αγοράσεις προφανώς απο το εμπόριο και δεν παρέχονται απ΄ότι γνωρίζω με τον λέβητα. Για την τετράοδη βάνα καλύτερα να ρωτήσεις τον αντ/πο απο τον Βόλο (έχουν ένα πολύ καλό παιδί που γνωρίζει τα τεχνητά θέματα) για το αν χρειάζεται να τοποθετηθεί διότι τα τμ είναι λίγα που μου αναφέρεις.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26998 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
καλησπέρα και απο μένα. Μόλις αγόρασα και εγώ τον fuzzy logic μου και θα τα λέμε πλεον συχνά. Βέβαια ο kakos είναι επιστήμων στο είδος και πιστεύω ότι θα βοηθήσει. Πήρα και την τετράοδη μου βάνα για αντιστάθμηση και ελπίζω να έχω οικονομία, μια και λεφτά δεν υπάρχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27003 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
και το ονομα αυτου?(ποσο σου κοστισε δηλαδη)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27185 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

erimitis έγραψε: και το ονομα αυτου?(ποσο σου κοστισε δηλαδη)


4.500 με την τετράοδη βάνα, κυκλοφορητή, ταφ στην καμινάδα, σωληνώσεις, ασφαλιστικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ