Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10667 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

kakos έγραψε: Ετσι είναι όπως το λές τελικά μπορεί να έρχεται και η μία η άλλη. Το έγραψα και εγώ κάπου ότι τελικά δεν θα συνιστούσα σε κάποιον να δώσει 6000€ για να έχει πελλετ. Η απόσβεση θα αργήσει να έρθει. Εκτός και αν αλλάξουν τα πράγματα ή στραφεί σε άλλου είδους βιοκαύσιμο όπως πυρινόξυλο ή ξύλο.


παίδες μήν συγκρίνετε ανόμια πράγματα...άλλος ο βαθμός απόδοσης ενός λέβητα των 6000 € και άλλος ενός λέβητα 3000 € ... και η μεγαλύτερη διαφορά ξέρετε ποιά είναι? Ο λέβητας των 6000 € συνήθως είναι αυτοκαθαριζόμενος, πράγμα που σημαίνει ότι ο βαθμός απόδοσης του δεν πέφτει σχεδόν καθόλου κατά την διαρκεια λειτουργίας του, άρα ο βαθμός απόδοσης του είναι σταθερός σε αντίθεση με τον φτηνό που όσο δουλεύει τόσο πέφτει...

και των δικών μου μή-αυτοκαθαριζόμενων λεβήτων πελλέτας συμπεριλαμβανομένων, άν επιλέξεις πελλέτα για σύστημα θέρμανσης, μόνο πλήρως αυτοκαθαριζόμενος λέβητας. Εκεί τα λεφτά σου πιάνουν τόπο πραγματικά και οι αποσβέσεις σου είναι σταθερές, ακόμα και με τα σημερινά νούμερα πελλέτας και πετρελαίου...

εγώ αγοράζω πελλέτα 310 € τον τόνο και παρόλα αυτά έχω πάνω από 50% εξοικονόμηση σε σχέση με το πετρέλαιο. Δεν το λέω για σκοπούς διαφήμισης, είναι γεγονός και σας το έχω αποδείξει με νούμερα. Πόλλά πράγματα δεν είναι τυχαία, όπως το ότι στην Ευρώπη δεν χρησιμοποιούν εξωτερικούς καυστήρες παρά μόνο ενσωματομένους με αυτόματο καθαρισμό (πραγματικό, όχι με αέρα και κουραφέξαλα...γιατί το άκουσα και αυτό ότι επειδή φυσάει αέρα κατά το burn-out κάνει και καθαρισμό)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10750 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

γιαννης έγραψε: καλημερα κωστα το σπιτη σου ειναι 70 τμ? και εβαλες 25kw ?γιατι αφου ο 15 kw ειναι για 50-200 τμ και 0 25kw για 100-300 αν εσυ εβαλες τον 25 kw εγω που το σπιτη μου ειναι 180 τμ ποιον πρεπει να βαλω ?, βαλε καμια φωτο το λεβητα σου την εστια μεσα αν μπορεις


Γιάννη αν δεις την αρχή του θέματος αναφέρω ότι πρόκειται για οικοδομή με 3χ70τμ διαμερίσματα. Για αυτό τον χειμώνα λειτουργούν μόνο για τον 2ο όροφο. Τα υπόλοιπα είναι κλειστά

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10754 από panagiotispanagiotis
Εχω βαλει ενα f.l.25 kw σε νεα μονοκατοικια 150 τμ πανω κατω. Ειμαι ευχαριστημενος ,εχω καψει απο 13 νοεμβρη εως και σημερα που το γυρισα σε ξυλο γιατι δεν υπαρχει πελλετ ετοιμοπαραδωτο , 3,400 κιλα alfa wood με 270 ευρω τον τονο. Συνεχης λειτουργια σε θερμοκρασια θερμοστατη 20-22 βαθμους.
Δεν ειχα προβλημα με τη λειτουργια του λεβητα οταν επιανε την επιθυμητη θερμοκρασια νερου σβηνει και μενει stand by μεχρι τα νερα να πεσουν κατω απο τη ρυθμισμενη θερμοκρασια ή να ανοιξει ο θερμοστατης. Σημειωτεον οτι εχω και ηλιακο με μποιλερ τριπλης.Το μονο που επαθα 2 φορες ηταν να σπασει η ασφαλεια του κοχλια που την αντικατεστησα σε 10 λεπτα, λογω τησ υγρασιας που ειχε το πελλετ και γι'αυτο προσανατολιζομαι να φερω μονοσ μου ή μισο μισο με ενα γνωστο.Καθε προταση για καλο πελλετ δεκτη.Το κοστος 3500 και 1200 ο υδραυλικοσ γιατι λεει ηταν νεα εγκατασταση και ειχε πολλα υλικα.τελος σε οτι αφορα το κοστοσ προς λειτουργεια ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απλη συντηρηση τη σταχτη την εβγαζα καθε τρεισ ημερες.Οσον αφορα τους αυτοκαθαριζομενουσ το βλεπω λιγο μουφα για να αυξησουν το κοστος.Θα επανερθω και με νεα στοιχεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10768 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

panagiotispanagiotis έγραψε: Οσον αφορα τους αυτοκαθαριζομενουσ το βλεπω λιγο μουφα για να αυξησουν το κοστος.


κερνάω τσίπουρο για να δείς πώς δουλεύει... :)

(και εγώ έλεγα ότι οι Porsche είναι μούφες...ώσπου οδήγησα μία 911 ... και δεν σου λέω τα αποτελέσματα... :P )

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10785 από panagiotispanagiotis
Αγαπητε φιλε (egglezos)επειδη εχω δει πολλα μοντελα λεβητα πελλετ πιστευω πως αν δεν βαλεις χερι και γενικα αν δεν εχεις ορεξη να ασχοληθεις (οπως ειπε καποιος ''απο τον καναπε'') δουλεια δεν γινεται.
Το λεω γιατι μερικοι πιστευουν οτι με τον αυτοκαθαριζομενο θα πατησουν ενα κουμπι και ολες οι βρωμιες θα εξαφανιστουν . Εδω του πετρελαιου οι λεβητες που αφηνουν ελαχιστα καταλοιπα και παλι μια συντηρηση τη θελουν. Ειμαι κερκυρα και ειναι δυσκολο να βρεθουμε αλλα γενικα θα ηθελα να εχω επαφες με μελη γιατι ενδιαφερομαι να ασχοληθω και επαγγελματικα καποια στιγμη, αν και δημ υπαλληλος(της πεινας)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10798 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

panagiotispanagiotis έγραψε: Αγαπητε φιλε (egglezos)επειδη εχω δει πολλα μοντελα λεβητα πελλετ πιστευω πως αν δεν βαλεις χερι και γενικα αν δεν εχεις ορεξη να ασχοληθεις (οπως ειπε καποιος ''απο τον καναπε'') δουλεια δεν γινεται.
Το λεω γιατι μερικοι πιστευουν οτι με τον αυτοκαθαριζομενο θα πατησουν ενα κουμπι και ολες οι βρωμιες θα εξαφανιστουν . Εδω του πετρελαιου οι λεβητες που αφηνουν ελαχιστα καταλοιπα και παλι μια συντηρηση τη θελουν. Ειμαι κερκυρα και ειναι δυσκολο να βρεθουμε αλλα γενικα θα ηθελα να εχω επαφες με μελη γιατι ενδιαφερομαι να ασχοληθω και επαγγελματικα καποια στιγμη, αν και δημ υπαλληλος(της πεινας)


το ότι πρέπει να βάλεις "χέρι" (όπως και στη γυναίκα και στο ψάρι...) δεν αναιρεί το γεγονός ότι ο λέβητας είναι αυτοκαθαριζόμενος. Και αυτοκαθαριζόμενος λέβητας σημαίνει ότι το χέρι που θα βάλεις θα είναι περίπου 3 φορές τον χρόνο (ανάλογα τις καταναλώσεις και την ποιότητα της πελλέτας) το οποίο και είναι ανεκτό (νομίζω...), ακόμα και από κάποιον "του καναπέ" μιας και αφορά μόνο πέταγμα της στάχτης από το κουτί του λέβητα. Οι βρώμες δεν θα εξαφανιστούν, σαφώς, αλλά είναι ένα ελάχιστο τίμημα που πληρώνουμε για να μήν εξαφανιστούν όλα μας τα λεφτά από την τσέπη λόγω πετρελαίου...και με αυτοκαθαριζόμενο λέβητα είναι πράγματι ελάχιστο. ;)

θα χαρώ να έχουμε επαφή και να δείς και τους λέβητες αυτούς από κοντά...θα αλλάξεις γνώμη τελείως για ότι ξέρεις για λέβητες πελλέτας. :)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by egglezos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ