Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10619 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Να εισαι καλα ρε κωστα απλα φιλε επειδη εχω μικρα παδια το ψαχνω παρα πολυ για να δω τι θα κανω του χρονου αλλα μετα απο πολυ μελετη βλεπω οτι δεν αξιζει οπως ειπες και συ αξιζει να ασχοληθεις με πυρηνα και οτι αλλο εκτος απο πελλετ.
Οποτε τωρα θα ψαξω να δω εδω θεσσαλονικη για αγορα πυρηνα-κουκουτσι ποσο βγαινει.
Να σαι καλα φιλε σε ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10625 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι συγκρίνετε ανόμοια πράγματα??

Η κατανάλωση ενός σπιτιού δεν μπορεί να είναι μέτρο σύγκρισης. Είναι πολλοί οι παράγοντες που διαμορφώνουν την τελική κατανάλωση.

Η σύγκριση θα μπορούσε να γίνει με ίδιο σπίτι (του kakos) σε αντίστοιχη περίοδο τι κατανάλωνε σε ποσότητα πετρελαίου.

2 κιλά πέλλετ ισοδυναμούν με 1 κιλό πετρέλαιο. Ακόμα και 300€ τον τόνο να γοράζει κάποιος το πέλλετ σημαίνει ότι το ίδιο έργο παράγεται με 0,60€ αντί 1.10€. Ούτε λίγο ούτε πολύ 45% κάτω. Λίγο είναι??

Άμα πάει το πετρέλαιο και στο 1,40 το Lt τότε η διαφορά θα είναι ακόμα μεγαλύτερη, ακόμα και αν αυξηθεί η τιμή του πέλλετ.

Άσε που σε λίγο, προσωπικά πιστεύω, ότι θα φανούν και συνεταιρισμοί πελλετοπαραγωγών για ιδιόχρηση.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10627 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
3000 ευρω δεν ειναι λιγα για αλλαγη λεβητα και με την τιμη του πελλετ στα ουρανια για χαλια ποιοτητες .αμα σταθεροποιηθει η αγορα τοτε αβλεπει θα κανω αλλαγη και αμα παει το πετρελαιο 1,4 δεν διαφωνω αλλα τωρα τι κανεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10633 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

erimitis έγραψε: 3000 ευρω δεν ειναι λιγα για αλλαγη λεβητα και με την τιμη του πελλετ στα ουρανια για χαλια ποιοτητες .αμα σταθεροποιηθει η αγορα τοτε αβλεπει θα κανω αλλαγη και αμα παει το πετρελαιο 1,4 δεν διαφωνω αλλα τωρα τι κανεις?


Αυτή η ερώτηση μας βασανίζει όλους. Εγώ επέλεξα αντλία θερμότητας για προσωπικούς λόγους. Η περίοδος 2012-2013 θα είναι πολύ δύσκολη. Σε ένα άλλο φόρουμ διάβασα τον προβληματισμό κάποιου αν η τρόϊκα αποφασίσει να καταργήσει το νυκτερινό ρεύμα. Πράγματι είναι ένα μεγάλο θέμα που ούτε καν θέλω να σκέφτομαι.

Πάντως είχα πάρει προσφορά από Πολωνία για αυτόν το λέβητα, 3050£ μαζί με τα μεταφορικά αλλά τελικά δεν το τόλμησα, λόγω ηλικίας.

Αν ήμουν νεότερος θα το τολμούσα και μέχρι και πέλλετ θα έφτιαχνα :) .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10634 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

dmtr έγραψε: Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι συγκρίνετε ανόμοια πράγματα??

Η κατανάλωση ενός σπιτιού δεν μπορεί να είναι μέτρο σύγκρισης. Είναι πολλοί οι παράγοντες που διαμορφώνουν την τελική κατανάλωση.

Η σύγκριση θα μπορούσε να γίνει με ίδιο σπίτι (του kakos) σε αντίστοιχη περίοδο τι κατανάλωνε σε ποσότητα πετρελαίου.

2 κιλά πέλλετ ισοδυναμούν με 1 κιλό πετρέλαιο. Ακόμα και 300€ τον τόνο να γοράζει κάποιος το πέλλετ σημαίνει ότι το ίδιο έργο παράγεται με 0,60€ αντί 1.10€. Ούτε λίγο ούτε πολύ 45% κάτω. Λίγο είναι??

Άμα πάει το πετρέλαιο και στο 1,40 το Lt τότε η διαφορά θα είναι ακόμα μεγαλύτερη, ακόμα και αν αυξηθεί η τιμή του πέλλετ.

Άσε που σε λίγο, προσωπικά πιστεύω, ότι θα φανούν και συνεταιρισμοί πελλετοπαραγωγών για ιδιόχρηση.



Εγώ είπα απλά ότι δεν αξίζει να μπείς στην διαδηκασία λόγο του ότι η απόσβεση θα αργήσει να γίνει. Το ότι είναι ποιο οικονομικός είναι. Οχι 45% το θεωρώ υπερβολή. Άλλωστε έχω μέτρο σύγκρισης. Πρέπει να λάβουμε και άλλους παράγοντες υπ΄όψιν όπως την φορτοεκφόρτωση, το κουβάλημα, το καθάρισμα κοκ. Τέλος για να το κλείσω κάπου εδώ αν το πέλλετ παραμείνει σε ανταγωνιστικές τιμές περσινού επιπέδου τότε σίγουρα μιλάμε για οικονομία. Αν καβαλήσει τα 350 τότε απλά δεν συμφέρει. Ξαναλέω και πάλι, υπάρχουν και άλλες καύσιμες ύλες βιομάζας (αυτός είναι και ο λόγος που επέλεξα τέτοιο καυστήρα).
Φίλε Εριμίτη αν δεν βρεις πυρήνα πάρε μου τηλ να σου πώ για αγορά απο εδώ Καβάλα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10642 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
καλημερα κωστα το σπιτη σου ειναι 70 τμ? και εβαλες 25kw ?γιατι αφου ο 15 kw ειναι για 50-200 τμ και 0 25kw για 100-300 αν εσυ εβαλες τον 25 kw εγω που το σπιτη μου ειναι 180 τμ ποιον πρεπει να βαλω ?, βαλε καμια φωτο το λεβητα σου την εστια μεσα αν μπορεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ