Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8761 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

frakyd έγραψε:

kakos έγραψε: Σήμερα Κυριακή ( η ημέρα που ασχολούμαι με τον καυστήρα)τα αποτελέσματα κατανάλωσης.Μετά απο την αλλαγή που έκανα στον τρόπο με τον οποίο διαχειριζόμουν τον λέβητα έκαψα 14,5 τσουβάλια πέλλετ σε 7 ημέρες 14,5Χ15/7=31κιλά κάθε μέρα. Σταθερή θερμοκρασία σπιτιού 21-22 βαθμούς ζεστό νερό απο το μπόιλερ συνέχεια όλη μέρα κάθε μέρα. στο καθάρισμα διαπίστωσα στρώματα πίσσας στα τοιχώματα του χώρου καύσης. Αυτό μάλλον οφείλεται στα συνεχή αναβοσβήματα (stand by) αλλα και στην ποιότητα του πελλετ.

καλησπερα,
Με τι ρυθμισεις δουλευεις τωρα τον λεβητα για να εχεις τετοιες καταναλωσεις?
Απ οτι εχω καταλαβει,εχεις μεινει αρκετα ευχαριστημενος με το μηχανημα ε?


Ρυθμίσεις; Δεν έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση. Εχω την κατανάλωση στο ελάχιστο 30% και τις τυπικές ρυθμίσεις που έβαλε ο αντ/πος με απο την αρχή (καμπύλες θερμότητας, ρύθμιση οξυγόνου και αρχικό σετάρισμα) . Απο εκεί και ύστερα αύξησα λίγο τον αέρα στο θάλαμο καύσης και παίζεις με το βήμα ταίσματος ανάλογα με την ημερήσια ζήτηση. Αν δηλαδή δώ ότι το πελλετ δεν καίγεται και ξεχειλίζει απο το πιάτο άκαυστο μειώνω το τάϊσμα αν πάλι η στάθμη είναι χαμηλά τότε το αυξάνω. Τεσπα κάποια στιγμή βρίσκεις τον ΜΟ και τέλος. Τώρα απο εκεί και ύστερα βασικό ρόλο παίζει σίγουρα όπως όλοι το λένε, η ποιότητα του πέλλετ. Ο θερμοστάτης βρίσκετε στο σπίτι συνέχεια στους 21,5. Μin - Max στο σπίτι έχει όλη μέρα 21,3 με 21,7. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την αγορά. Δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα εκτός του γεγονότος ότι ο λέβητας δεν λειτουργεί με την φιλοσοφία του λέβητα πετρελαίου που είχα παλιά. Αυτός δεν σταματάει ποτέ για πολλές ώρες. Λειτουργεί με ενδιάμεσες παύσεις των 10-20 λεπτών. Δεν χρησιμοποιεί αντίσταση για να ξαναπάρει μπροστά αφού ακόμη και για 1 ώρα σταματημένος να είναι υπάρχει θράκα και ξαναπαίρνει μπροστά μόλις αρχίσουν τα βεντιλατέρ να δίνουν αέρα.


ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8778 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Πήρα απάντηση από Ελλάδα και μου είπαν ότι έχει 8 χιλιοστά σαν πολλά μου φαίνεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8786 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

γιαννης έγραψε: Πήρα απάντηση από Ελλάδα και μου είπαν ότι έχει 8 χιλιοστά σαν πολλά μου φαίνεται


Δεν ξέρω βρε Γιάννη τι να σου πώ. Αύριο θα μετρήσω με παχύμετρο την λαμαρίνα στα σημεία βέβαια που μπορώ και θα σου πώ

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9007 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Επιβεβαιώνω το άρθρο μου περί κατανάλωσης. Τελικά η ποσότητα των 30 κιλών ημερησίως είναι πραγματικότητα για άλλη μια φορά. Αναμένω τις ποιο θερμές ημέρες του Μάρτη για να δω πόσο θα κατέβει η κατανάλωση μιας και αυτές για τις οποίες αναφέρθηκα αφορούν τις βαρύτερες ημέρες του χειμώνα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9747 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Επιτέλους εβδομάδα ανάπαυλας απο το δριμύ ψύχος που έπιασε την χώρα μας τις τελευταίες εβδομάδες και χαμόγελα στα χείλι μου απο την κατανάλωση. Μόλις 10 έγιναν τα σακιά την εβδομάδα που μας πέρασε και τώρα μπορώ να πώ ότι έχω σύγκριση με το πετρέλαιο αφού δεν είχα συγκριτικό στα βαριά κρύα. Μπορώ λοιπόν πλέον με σιγουριά να πώ ότι με τον λέβητα πετρελαίου σε αντίστοιχες θερμοκρασίες εβδομάδας που μας πέρασε (5-14)ο λέβητας πετρελαίου λειτουργούσε 3 φορές την ημέρα και οι θερμοκρασίες στο σπίτι ήταν απο 19 μέχρι και 21 και η κατανάλωση περίπου 250-280λτ / μήνα (65-68λτ εβδομάδα). Αντίστοιχα με τον Fuzzy 10x15=150κιλά / εβδομάδα.
Κόστος πετρελαίου σήμερα 1€/λτ Χ 67=67€
Κόστος πέλλετ σήμερα(σακί) 4,24 Χ 10=42,4€

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10170 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
κΩΣΤΑ
συνολικα φετος ποσα εχεις καψει φιλε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ