Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27578 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

aithio έγραψε:
Fisike πολύ θυμωμένο σε βρίσκω με τα μαστόρια τους εμπόρους και γενικά βγάζεις μία τσαντίλα....
Φαντάζομαι να συμμερίζεσαι και την άλλη μεριά που είναι θυμωμένοι με κάποιους φυσικούς που κάνουν ιδιαιτέρα και τα χρέωναν 50αρικά παλαιότερα 40 σήμερα την ώρα και κατάμαυρα.
Αυτα έχει η ελεύθερη αγορά και η ασυδοσία ταυτόχρονα....



Συμφωνώ σε όλα.

Πράγματι έτσι το βλέπω με τους μαστόρους, ίσως να είμαι παθών, ίσως να μου έτυχαν οι "μεμονωμένες περιπτώσεις" αλλά έτσι είναι τα πράγματα, και τους πλήρωσα και τρέλα μου πούλησαν και μόνος μου τα έφτιαξα στο τέλος αναγκαστικά.

Περί εμπόρων, αν ας πούμε δέχομαι να δώσω 2000 ευρώ σε αυτόν που κατασκευάζει κάτι, δεν δέχομαι να δώσω άλλα τόσα σε έναν καλοζωϊσμένο τυπάκο που κάθεται σε ένα γραφείο και δεν έχει καν το προϊόν να το δω πριν το αγοράσω, για την ακρίβεια δεν έχει κανένα απολύτως προϊόν, αλλά μόνο μερικά έντυπα, και γι αυτό το λόγο θα πρέπει να του δώσω 2000 Ευρώ; Ναι έχω ένα θέμα και με αυτούς, δεν με ενδιαφέρει καθόλου το πόσο καλομαθημένοι είναι, βρήσκαν και τα κάναν.

Για Φυσικούς, επίσης συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις, χαλαρά εκμετάλλευση γινόταν και γίνεται κυρίως από όποιους έχουν και τη δυνατότητα να "εκβιάσουν" τον υποψήφιο "πελάτη", π.χ. καθηγητές δημόσιων σχολείων, όποιος είναι παθών καταλαβαίνει.

Πάντως γενικότερα, οι αρχαίοι έλεγαν "μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια", επειδή π.χ. εδώ μέσα γράφουν ένας εγκαταστάτης που φτιάχνει λεβητοστάσια μπουτίκ και ένας καυστηρατζής επιστήμονας, που αυτοί οι δυο ανήκουν στο 1% (και πολύ λέω) του γενικού πληθυσμού του κλάδου, δεν βγαίνουν συμπεράσματα εξ αυτού για τους υπόλοιπους, το ακριβώς αντίθετο μάλιστα, κατά το "η εξαίρεση επιβεβαιώνει τον κανόνα".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27616 από Kerk
Απαντήθηκε από Kerk στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Γεια σας φιλοι pelletοπαλαιστες (κατα το βιοπαλαιστες :) ),
να σας ενημερωσω οτι μετα απο επικοινωνια που ειχα με τον εισαγωγεα στο Βολο εμαθα οτι η τετραοδη ειναι στα 200ευρω και οτι για την εγκατασταση/εναυση παιρνουν τουλαχιστον 100 κι αυτο ειναι κατι δεδομενο παντου (ανημερωτους σας βρισκω!).
Τωρα,επειδη κι εγω απεχω λιγο απο την αγορα αυτου(μεσω του "εξοικονομω")εχω μπερδευτει λιγο.
Ο φιλος kakos μου λει οτι δεν θα χρειαστω τετραοδη λογω λιγων τετραγωνικων(65+65 δυο οροφοι ανεξαρτητοι).Απ'την αλλη καταλαβαινω οτι χωρις αυτην δεν θα'χω αντισταθμιση.Οποτε βαζω η οχι;
Το ιδιο και με το μποιλερ για το οποιο ειπωθηκε οτι δεν χρειαζεται γι'αυτον τον λεβητα.Κι αν θελω να εχω ΖΝΧ απο τον λεβητα πως θα γινει;
Επειδη δεν ειχα ΚΣΘ και προκειται να κανω ολοκληρωμενη εγκατασταση(καλοριφερ κλπ) μαζι με ηλιακο,αν καποιος ξερει απο εμπειρια η ειναι γνωστης και μπορει να μου επισημανει τι πρεπει να προσεξω η/και να προσθεσω(για βασικα πραγματα,τα περιθωρια ειναι στενα)για να λειτουργησει το συστημα σωστοτερα ωστε να αποφυγω εκ των προτερων λαθη και παραλειψεις θα ηταν εξαιρετικα χρησιμο.
Δεν ξερω αν ετυχε αλλα στην επαφη μου με καποιους επαγγελματιες που κανουν εγκαταστασεις(Θεσσαλονικη) μου δοθηκε η εντυπωση οτι δεν εχουν τοσες ιδεες η δεν το ψαχνουν και πολυ οσο το κανουν αρκετοι θα'λεγα εδω στο forum(αντισταθμηση για το ανημερωτοι παραπανω :lol: ).Ειναι βεβαια και το τεραστιο θεμα της εμπιστοσυνης που θελω να πιστευω οτι ειναι μεγαλυτερη εδω μεσα σε αντιθεση με το εκει εξω.
Ευπροσδεκτη οποιαδηποτε προταση για ΚΣΘ και ΖΝΧ στη φαση που βρισκομαι.

Οταν ολα αποτυχουν,ανοιξε το βιβλιο των οδηγιων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27630 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Οταν λες τετραοδη... σκετη με χερουλι η με μοτερ;
200 ευρω λιγα μου φαινονται.
Η αντισταθιση ειναι ενσωματωμενη στο λεβητα;
Τα αισθητηρια σου τα δινουν και αυτα μαζι με το λεβητα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27639 από Kerk
Απαντήθηκε από Kerk στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Τετραοδη με μοτερ μου ειπε.Η αντισταθμηση ειναι ενσωματωμενη σ'αυτο τον λεβητα.Τα αισθητηρια;...Δεν σ'επιασα..τι εννοεις;

Οταν ολα αποτυχουν,ανοιξε το βιβλιο των οδηγιων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27643 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
μηπως ξερεις και τι μαρκα ειναι;

συνηθως ενα αισθητηριο μπαινει μετα τον κυκλοφορητη προς τα σωματα και ενα μπαινει εξω απο το σπιτι σε ενα βορεινο τοιχο ας πουμε.
Αντισταθμιση χωρις αισθητηρια δεν λεγεται αντισταθμιση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27646 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Kerk έγραψε: Τετραοδη με μοτερ μου ειπε.Η αντισταθμηση ειναι ενσωματωμενη σ'αυτο τον λεβητα.Τα αισθητηρια;...Δεν σ'επιασα..τι εννοεις;


Τα αισθητήρια τα δίνουν μαζί (δεν κοστίζουν και τίποτα), από ό,τι είδα σε έναν φίλο. Προφανώς το λογισμικό της αντιστάθμισης περιέχεται σε αυτό του λέβητα και πουλάνε χωριστά μόνο τη ρυθμιστική βάνα. Στη θέση σου θα την εγκαθιστούσα αβλεπεί (ή αβλεπτί). Στον δικό μου λέβητα υπάρχει σαν στάνταρ εξοπλισμός, αγνοώ αν είναι τρίοδη ή 4οδη. Σαφώς προσφέρει οικονομία.
Όσον αφορά στα ΖΝΧ δεν γνωρίζω αν ο λέβτας έχει ενσωματωμένο σχετικό μπόιλερ. Αν έχει, ρωτάς και σου λένε, προφανώς περισσεύει το εξωτερικό. Άλλως ;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ