Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95628 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Εγώ νομίζω ότι προέρχεται από την ατελή καύση και την χαμηλότερη θερμοκρασία της φωτιάς. Αυτό φαίνεται και από την στάχτη που αφήνουν τα υγρά ξύλα, καθώς είναι πολλαπλάσια της στάχτης που αφήνουν τα ξερά.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95645 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Gdevil έγραψε: Θεωρητικά....
20% παραπάνω κατανάλωση δικαιολογείται από το επιπλέον νερό.
0,5% παραπάνω κατανάλωση διακιολογείται από το ότι 200 γραμ νερό θέλουν 16 χιλιοθερμίδες για να γίνουν ατμός. (16 kcal = 0.018 kwh που είναι περίπου το 0,5 της εκατό του 4,2 kwh που είναι η ενέργεια του ενός κιλού ξερού ξύλου)
Σύνολο 20,5% παραπάνω κατανάλωση δικαιολογείται.
Εως το 50% παραπάνω μένουν άλλα 30%.
Από προέρχεται αυτό το επιπλέον 30%


Έχεις δίκιο, τον περυσινό Φεβρουάριο είχαμε -10 εδώ στην Λητή για 10-15 μέρες, οπότε ένα μέρος της αυξημένης κατανάλωσης ήταν και από το ψοφόκρυο. Τώρα που το σκέφτομαι μετά από αυτές τις κρύες μέρες που η θερμοκρασία ήρθε τριγύρω από το μηδέν, είχα τόσο που λες, ούτε 30% παραπάνω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95664 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Καλα τοτε θελω να δω τι θα καψω του χρονου γιατι αν εκαψα φετος 4 τονους και μου περισεψαν 4 τονοι ξυλα(βαση κυβισμου!) ετσι πως τα λετε του χρονου τα υπολογιζω τα ξυλα να εχουν μεινει μεχρι και με μικρα μονοψηφια νουμερα υγρασιας αφου μετα την φετινη ηλιοθεραπεια ειχαν 13-15% υγρασια στην καρδια οταν τα εσχιζα και τα μετρουσα,δηλ. παιζει του χρονου να εχουν 3-5% υγρασια(θερμ. δυν. τυφλα να'χει το πελλετ δηλ.!)?
Απαραιτητα λοιπον αγορα και καβαντζα καμια 15ρια κυβικα ξυλο φετος και αντε γεια,και καθε χρονο καμια 10ρια κυβικα για συντηρηση της καβας για τον μεθεπομενο χειμωνα!
Σεπτεμβριος η Οκτομβριος φωτο τα ξυλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95667 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Gdevil έγραψε: Θεωρητικά....
20% παραπάνω κατανάλωση δικαιολογείται από το επιπλέον νερό.
0,5% παραπάνω κατανάλωση διακιολογείται από το ότι 200 γραμ νερό θέλουν 16 χιλιοθερμίδες για να γίνουν ατμός. (16 kcal = 0.018 kwh που είναι περίπου το 0,5 της εκατό του 4,2 kwh που είναι η ενέργεια του ενός κιλού ξερού ξύλου)
Σύνολο 20,5% παραπάνω κατανάλωση δικαιολογείται.
Εως το 50% παραπάνω μένουν άλλα 30%.
Από προέρχεται αυτό το επιπλέον 30%

Gdevil να ρωτησω κατι ασχετο αλλα και καπως σχετικο με το θεμα της υγρασιας των ξυλων μιας και καιρο ηθελα να το ρωτησω αλλα δεν ηξερα σε ποιο ακριβος θεμα(οχι οτι αυτο με εμποδισε να βγαινω συνεχεια εκτος θεματος παντου και παντα!).
Μηπως λεω μηπως δεν συμφερουν παντα και για ολους τους τυπους θερμανσης τα θεοστεγνα ξυλα?
Το ρωταω αυτο γιατι περυσι εκαιγα ξυλα σε ανοιχτου τυπου τζακι με ιδιοκτασκευη αεροθερμο τζακιου και τα ξυλα μου εκτος του ενος απο τους 4,5 τονους που αγορασα ηταν μουσκεμα,αυτο που παρατηρησα ηταν οτι με τα βρεγμενα ξυλα το αεροθερμο ειχε πιο οικομικη καταναλωση πολυ λιγοτερα γεμισματα και αποδοση απ'οτι με τα στεγνα ξυλα ,με τα στεγνα αναβα το τζακι και στο πιτς φυτιλη καιγοντουσαν δηλ.σε μια ωρα καιγοταν τα ξυλα δηλ. ολη αυτη η θερμ. δυν. του στεγνου μου ξυλου εφευγε ανεκμεταλευτη απο την καμιναδα του ασυμφωρου μου ανοιχτου τζακιου και τα το αεροθερμο τζακιου μου δεν προλαβαινε να εκμεταλευτει αυτη την ζεστη,μετα δοκιμασα και αναβα με λιγα στεγνα γινοταν καρβουνια και μετα πανω στην καρβουνια εβαζα απο τα βρεγμενα και κρατουσαν ωρες ολοκληρες (τσιτσιριζοντας),βεβαια η φλογα που εβγαζαν τα βρεγμενα ξυλα ηταν πολυ μικρη αλλα ηταν αρκετη ωστε να συντηρει μια χαρα την καρβουνια και τα κατω σιδερα του αεροθερμου κοκινισμενα για να δουλευει το αεροθερμο ωρες ολοκληρες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #95885 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Valsam αν και οι διαδρομες του τζακιου ειναι για τα
πανηγυρια θα πρεπει να εχεις προσβαση για να τις καθαριζεις,
στον λεβητα σου γιατι εχεις προσβαση αν δεν ηταν αναγκαιο δεν
θα ειχες και θα εβγαινε φτηνοτερος ο λεβητας σου επειτα με
4 τονους ξυλα που εκαψες φυσικο ειναι να μην γεμισει τοσο καψε
καμια 30 τονους και θα δεις τι θα μαζεψει.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #95901 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

LEONAS έγραψε: Valsam αν και οι διαδρομες του τζακιου ειναι για τα
πανηγυρια θα πρεπει να εχεις προσβαση για να τις καθαριζεις,
στον λεβητα σου γιατι εχεις προσβαση αν δεν ηταν αναγκαιο δεν
θα ειχες και θα εβγαινε φτηνοτερος ο λεβητας σου επειτα με
4 τονους ξυλα που εκαψες φυσικο ειναι να μην γεμισει τοσο καψε
καμια 30 τονους και θα δεις τι θα μαζεψει.

Γιατι ρε LEONA ειναι για τα πανηγυρια τρεις οριζοντιες διαδρομες?
Εχεις δει τομες αλλων υδραυλικων τζακιων να δεις τι διαδρομες εχουν,3 σωληνες οριζοντιοι πανω απο την φλωγα διαδρομη λεγετε?
Οσο για την πισσα που λες και 30 τονους ξυλα να εκαιγα παλι δε θα ειχα γιατι οπως το εχω ξαναπει η πισσα δημιουργειτε στον λεβητα μου απο την ημητελη καυση των ξυλων οταν σβηνει το βεντιλατερ και οταν τον καψω στο φουλ ξανα γινετε πατατακι και πεφτει και γινετε λαμπικος ξανα ο λεβητας,στου αδελφου μου το τζακι ειχε πολυ πιο λιγη πισσα γιατι δεν εχει βεντιλατερ και δεν σβηνουν τα ξυλα και που και που ριχνει και καμια κουταλια απο μια σκονη που πηρε για καθαρισμα και μια χαρα ειναι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ