Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95371 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

valsam έγραψε: Το τζακι του αδελφου μου Βουλγαρα τερας 350 κιλων με χωρητικοτητα νερου 90 λιτρα καμια σχεση με prity(και με δοχειο αδρανειας 500 λιτρα):



Ιδιας φιλοσοφιας με τον ξυλολεβητα μου(ο γνωστος burnit active wbs που σας εχω πρηξει!) με μονη διαφορα οτι δεν εχει τα τουμπο απο κατω και δεν περνανε καθολου νερα απο το κατω μερος της εστιας,στα χαρτια του το δινει 65,22% αποδοση και 306 βαθμους καυσαεριων(εβαλε εναλακτη καμιναδας με βεντυλατερ 600 κυβικον με πινακα ελεγχου και εκανε και θερμοθαλαμο οπως θα εκανε σε τζακι αερος με αλλες 2 περσιδες ψιλα και στο σαλονι 55τ.μ δεν καιει ουτε ενα σωμα και γινετε φουρνος)!
Απο καταναλωση σε ολοιδια σπιτια με περιπου ιδιες θερμοκρασιες εσωτερικες ο αδελφος μου εκαψε 2 τονους παραπανω απο μενα αλλα ζεσταινε ενα χωρο 20 τ.μ παραπανω απ'οτι εγω,απο θεμα ασφαλειας εχει βαλει τα παντα(κλειστο δοχειο για μενα λαθος και εδωσε και ενα καρο λεφτα παραπανω),ασφαλιστικο σερπαντινας(ερχετε με σερπαντινα το τζακι),2 βαλβιδες ασφαλειας εκτονωσης και ups,βεβαια λογο το οτι δεν υπαρχει βεντιλατερ οπως στο ξυλολεβητα μου που κοβει εντελος την παροχη του αερα με αποτελεσμα τον ελεγχο της υπερθερμανσης τρεις φορες φετος την ακουσαμε στην γειτονια απο υπερθερμανση του τζακιου και ανοιξαν τα ασφαλιστικα και γεμισε ατμο ο τοπος(την πρωτη φορα ειχε τον κυκλοφορητη στην πρωτη σκαλα και το τσιτοσε,την δευτερη του κολησε η τριοδι και την εβγαλε και την τριτη εκανε μ@λακια και ειχε κλειστο τον θερμοστατη χωρου και δεν προσεξε οτι το μπαφερ ειχε 80βαθμους και το αναψε το τζακι η γυναικα του),αν ειχε ανοιχτο δοχειο δεν θα το φοβομουν καθολου ενω τωρα εχω μια σχετικη ανυσηχια μηπως και δεν ανοιξει κανα ασφαλιστικο καμια μερα.
Τα υπερ και τα κακα λοιπον του τζακολεβητα σε σχεση με τον ξυλολεβητα μου:
Yπερ Τζακολεβητ:
Aλλο πραμα η αισθηση και η ακτινοβολια και γενικα η συντροφια ενος αναμενου τζακιου!
Κατα:
Η λιγο μεγαλυτερη καταναλωση.
Η σχετικη βρωμια μεσα στο σπιτι.
Το χαμαλικη στο να κουβαλαει τα ξυλα απ'εξω μεσα στο σπιτι καθε μερα,ενω εγω τα εχω διπλα στον χωρο του ξυλολεβητα ολα(εξω τον εχω τον ξυλολεβητα).
Και φυσικα το κοστος οπου παρολου που το τζακι το αγορασε οσο πηρα εγω τον ξυλολεβητα του εφυγαν 1500 ευρω παραπανω απο μενα σε γκρεμισματα, επενδυσεις, γυψοσανιδες,εναλακτες,βεντυλατερ,πινακες κ.τ.λ!
Το συπμερασμα μου ειναι και απ'οσα μου λενε και οι φιλοι επισκεπτες οτι και τα 2 αξιζουν και ειναι καθαρα στο γουστο του καθενος(απο θεμα ασφαλειας το ξεκαθαρισα οτι εαν ειχε ανοιχτο δοχειο ο αδελφος δεν θα το φοβομουν καθολου!),η αδελφη μου π.χ που και αυτη μενει σε ολοιδιο σπιτι διπλα μας και τα ζει και τα 2 καθε μερα θα βαλει ξυλολεβητα σαν τον δικο μου του χρονου,ο κουμπαρος του αδελφου μου θα βαλει τζακι γιατι οτι και να λεμε χαλαλη και ο λιγο παραπανω κοπος και η καταναλωση(στο συγκεκριμενο τζακι γιατι δεν ξερω ισος υπαρχει και τζακι που να εχει καλυτερη αποδοση απ τον ξυλολεβητα μου)μπροστα στην αισθηση του αναμενου τζακιου!


Μόνος σου το λες, του έφυγαν 1500€ παραπάνω. Βάζεις λέβητα σαν τον δικό σου και με τα 1500€ ένα απλό αερόθερμο foyer και τα έχεις ΟΛΑ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95379 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

χρηστος8 έγραψε: [quote="valsam"
Αυτο το θεωρεις υπερδιατασιολογηση,γιατι εμενα μου φαινετε αυτονομια και πρακτικοτητα!

Ναι ειναι υπερδιαστασιολογηση και ειναι λαθος.
Με το ιδιο σκεπτικο στο σπιτι σου εχεις σωματα που αποδιδουν πχ 20000kcal...εε τοτε αλλαξε τα και βαλε σωματα των 50000...θα ζεσταθεις σε χρονο dt και με αδρανεια για πολυ περισσοτερες ωρες...αρα αυτονομια και πρακτικοτητα...εχω κι αλλους τροπους πρακτικοτητας αν θελεις να σου προτεινω.[/quote]
Δεν καταλαβες,δεν μιλαω απαραιτητα για μεγαλυτερο λεβητα μιλαω για μεγαλυτερο θαλαμο καυσης π.χ οπως ο vitoloigno 30kw που εχει παραπανω απο την διπλασια χωρητικοτητα ξυλων απ'οτι ο δικος μου που παιρνει με το ζορι 30 κιλα ξυλο,παλι λαθος ειμαι?
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95382 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Μόνος σου το λες, του έφυγαν 1500€ παραπάνω. Βάζεις λέβητα σαν τον δικό σου και με τα 1500€ ένα απλό αερόθερμο foyer και τα έχεις ΟΛΑ.[/quote]
Ρε Αστερη ειναι καιρος για πολυτελειες?
Tι και τζακι και λεβητα μου λες!
Με κατι λιγο παραπανω απο τα 1500 που λες (κατω απο 2000 ευρω τα υπολογιζω και με μπαφερ 800 λιτρων παρακαλω )κανω εγκατασταση να ζεσταθει αλλο ενα παρομοιο σπιτι(δηλ. αυτο τις αδελφης μου)αλλα με τον απλο τον burnit!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95393 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

valsam έγραψε: Δεν καταλαβες,δεν μιλαω απαραιτητα για μεγαλυτερο λεβητα μιλαω για μεγαλυτερο θαλαμο καυσης π.χ οπως ο vitoloigno 30kw που εχει παραπανω απο την διπλασια χωρητικοτητα ξυλων απ'οτι ο δικος μου που παιρνει με το ζορι 30 κιλα ξυλο,παλι λαθος ειμαι?


άλλο η υπερδιαστασολόγηση, άλλο ο μικρότερος θάλαμος...

και μάλλον δεν έχει ο Vitoligno μεγάλο θάλαμο ...

η διαστασολόγηση του θαλάμου κάυσης γίνεται με βάση την ισχύ του λέβητα.

Επίσης, ο Vitoligno 30 άν δεν απατώμαι έχει τον ίδιο θάλαμο με τον 50άρι άρα ο 30άρης έχει μεγαλύτερη διάρκεια κάυσης με τα ίδια ξύλα. Επίσης, όπως και ο δικός μας ο LogWIN, είναι φτιαγμένος για ξύλα μέχρι 50 cm μήκος...άν τα συνυπολογίσεις όλα αυτά, η διαφορά στον θάλαμο γίνεται πολύ μεγάλη.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95404 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

valsam έγραψε: Μόνος σου το λες, του έφυγαν 1500€ παραπάνω. Βάζεις λέβητα σαν τον δικό σου και με τα 1500€ ένα απλό αερόθερμο foyer και τα έχεις ΟΛΑ.

Ρε Αστερη ειναι καιρος για πολυτελειες?
Tι και τζακι και λεβητα μου λες!
Με κατι λιγο παραπανω απο τα 1500 που λες (κατω απο 2000 ευρω τα υπολογιζω και με μπαφερ 800 λιτρων παρακαλω )κανω εγκατασταση να ζεσταθει αλλο ενα παρομοιο σπιτι(δηλ. αυτο τις αδελφης μου)αλλα με τον απλο τον burnit![/quote]





Εμένα μην μου τα λες, στον αδερφό σου πέστα. Τα 1500€ παραπάνω από σένα που έδωσε, θα τα έδινε για αερόθερμο foyer και θα είχε και λέβητα σαν τον δικό σου...
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95413 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

egglezos έγραψε:

valsam έγραψε: Δεν καταλαβες,δεν μιλαω απαραιτητα για μεγαλυτερο λεβητα μιλαω για μεγαλυτερο θαλαμο καυσης π.χ οπως ο vitoloigno 30kw που εχει παραπανω απο την διπλασια χωρητικοτητα ξυλων απ'οτι ο δικος μου που παιρνει με το ζορι 30 κιλα ξυλο,παλι λαθος ειμαι?


άλλο η υπερδιαστασολόγηση, άλλο ο μικρότερος θάλαμος...

και μάλλον δεν έχει ο Vitoligno μεγάλο θάλαμο ...

η διαστασολόγηση του θαλάμου κάυσης γίνεται με βάση την ισχύ του λέβητα.

Επίσης, ο Vitoligno 30 άν δεν απατώμαι έχει τον ίδιο θάλαμο με τον 50άρι άρα ο 30άρης έχει μεγαλύτερη διάρκεια κάυσης με τα ίδια ξύλα. Επίσης, όπως και ο δικός μας ο LogWIN, είναι φτιαγμένος για ξύλα μέχρι 50 cm μήκος...άν τα συνυπολογίσεις όλα αυτά, η διαφορά στον θάλαμο γίνεται πολύ μεγάλη.

Το ξαναλεω μιλαω οχι απαραιτητα για υπερδιαστασιολογιση (ο 40ρης που ανεφερα πριν ο Βουλγαρος δεν ειναι και υπερδιαστασιολογημενος για μενα με τις 27-28.000 θερμιδες ο 30ρης που πηρα ειναι οριακος)αλλα μεγαλο θαλαμο καυσης και απ'οτι διαβαζω λες egglezos οτι ειναι εφικτο!
Ο Vitoligno μια χαρα μεγάλο θάλαμο εχει γιατι στα 30kw εχει 160 λιτρα χωρητικοτητα ξυλου οπου ο δικος μου στα 30kw εχει 73!
Απ'οτι ξερω Vitoligno 50ρης 100s δεν υπαρχει μιας και ανεφερομαι σε αυτον,σε προσφορες που μου ειχαν κανει και απο τα προσπεκτ που εχω υπαρχουν 25,30,40,60 και 80kw, ο 25ρης εχει χωρητικοτητα θαλαμου 100 λιτρα ο 30ρης 160 λιτρα και ο 40ρης 190 ,ο 25ρης με τον 30ρη εχουν μονο 5kw διαφορα στην ισχη αλλα τεραστια διαφορα στον θαλαμο καυσης(60λιτρα!) ενω ο 30ρης με τον 40ρη εχουν 10kw διαφορα και μονο 30 λιτρα διαφορα στον θαλαμο!
Φιλε egglezos υπαρχει μια αντιφαση σε αυτα που λες η εγω δεν το καταλαβαινω ,απ'την μια λες οτι η διαστασολόγηση του θαλάμου κάυσης γίνεται με βάση την ισχύ του λέβητα (και ομως αναλογικα αυτο γιατι δεν συμβαινει στα Vitoligno),απ' την αλλη λες "ο Vitoligno 30 άν δεν απατώμαι έχει τον ίδιο θάλαμο με τον 50άρι άρα ο 30άρης έχει μεγαλύτερη διάρκεια κάυσης με τα ίδια ξύλα" αρα αναιρεις το πιο πανω " η διαστασολόγηση του θαλάμου κάυσης γίνεται με βάση την ισχύ του λέβητα".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ