Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95323 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Χρηστο γιατι το υπολογιζεται ετσι? Ειλικρινα το βλεπω απο πολλους και δεν το καταλαβαινω?!

Εφοσον ανεβασει την θερμοκρασια των νερων την πρωτη ωρα, μετα δεν ζηταει την μεγιστη ισχυ αρα και την μεγιστη καταναλωση!
Και αν και εφοσον ρυθμιζει σωστα η εισαγωγη αερα όπως πχ ενας λεβητας, ειναι λογικο να ριχνει και την ενεργεια που μας δινει το τζακι και να σιγοκαιει συντηρωντας την φωτια!

Δηλαδη αν το ειχε στο μεγιστο φορτιο με τερμα ανοιχτους αεριδες και κλαπε και εκαιγε τα λιγα ξυλα που λες ναι τα Kw του δεν θα ηταν αυτα που γραφει, αλλα αν ενα σπιτι ζητουσε καθε ωρα του 24ωρου και 40.000 θερμιδες τοτε ας το γκρεμιζε να παρει τροχοσπιτο ο ανθρωπος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95324 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Καποιον ενοχλουν αυτα που γραφουμε και με βαζει αρνητικο
καρμα αλλα να ξερει οτι θα γραψω και αλλα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95325 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Gdevil έγραψε: Εχμ.. μήπως δεν το δούλευε 12 ώρες τη μέρα αλλά μόνο τις κρύες μέρες τόσο?
Επίσης μήπως δεν το είχε συνέχεια στο τέρμα της δυνατότητάς του?
Εννοώ μπορεί η συγκεκριμένη εστία να έχει τόση απόδοση αλλά ο συγκεκριμένος χρήστης το υπολειτουργούσε ουσιαστικά μιας και δεν χρειαζόταν 39 (ή 35) kw (ή τα σώματά του δε μπορούσαν να αποροφήσουν και να αποδόσουν τόση ισχύ) επί 12 ώρες τη μέρα



Mε προλαβες στο λεπτο!

Βασικα το ζητουμενο ειναι να καλυπτεις τις απωλειες σε ενα σπιτι - οσες και αν ειναι αυτες και οχι να το αφηνεις να παγωνει και να το ξαναζεσταινεις απο την αρχη.

Αν θα δεις λοιπον οταν αφησω και παγωσουν τα νερα και το σπιτι αντιστοιχα τι τραβαει απο ξυλα ο λεβητας θα παθεις πλακα! Το γεμισμα θα παει 2 ωρες ισως δυομιση και μιλαμε για 25 ισως και 30 κιλα ξυλου.

Αν τον δουλευα ετσι τον λεβητα, τοτε :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95331 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

LEONAS έγραψε: Καποιον ενοχλουν αυτα που γραφουμε και με βαζει αρνητικο
καρμα αλλα να ξερει οτι θα γραψω και αλλα.


επειδή σίγουρα αναφέρεστε σε εμένα κύριε leona συνεχίστε να γράφετε ότι θέλετε δε με πειράζετε πλέον τα συμπεράσματα οι αναγνώστες τα έβγαλαν μαζί και εγώ .επίσης να σας πει και ένας διαχειριστής αμα μπορεί πότε μπήκα εγώ και πότε σας πάτησαν το -1 για να δείτε ότι δεν ήμουν εγώ .όπως και εγώ αναρωτήθηκα αν εχθές μου το πατούσατε εσείς .μην ξεχνάτε ότι αυτή η κόντρα που είχαμε εχθές σε ενα άσχετο θέμα μπορεί να ενόχλησε και λογικό θα είναι πολλούς .πάρτε λοιπόν ενα +1 απο εμένα (αν σας είχα πατήσει -1 δε θα μπορούσα τώρα να σας το βάλω )(αν δε μου πατήσατε εσείς -1 πατήστε μου ενα +1 να είμαστε σίγουροι οτι δεν μου το πατάτε εσείς) γιατί δε δείχνει ωραία το αρνητικό πρόσημο.
Συγνώμη που σχολίασα στο ποστ σας μιας και σας υποσχέθηκα οτι δε θα το ξανά κάνω αλλά θεωρώ ότι σίγουρα το γράψατε για εμένα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95334 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

χρηστος8 έγραψε:

valsam έγραψε: Εκαψε 6 τονους και κατι ψιλα(με αδικο μετρημα γιατι τα κυβισαμε αυτα που του εμειναν και τα υπολογιζουμε με 450 κιλα ανα κυβικο τωρα ενω τα ειχε αγορασει με τον τονο,υπολογισμενα οπως τα στιβιαξε εξω οταν τα πηρε αυτος λεει οτι εκαψε 5 τονους και κατι ψιλα!)το δουλευει αβερτα απο τον Νοεμβριο βεβαια οχι ολο το 24ωρο αλλα τουλαχιστον ενα 12-14ωρο την ημερα στις κρυες μερες και οπως δουλευω και'γω τον ξυλολεβητα τις ηπιες ημερες αναβε κατα τις 4-5-6 το απογευμα και αργα το βραδυ το μισογεμιζε ξανα η το συντηρουσε με λιγα ξυλα μεχρι να πανε για υπνο,στο σπιτι υπαρχουν 2 μικρα μωρα ολο το 24ωρο και ηθελε ζεστη ολο το 24ωρο!



Δηλαδη απο 1 Νοεμβριου εως σημερα 22 Μαρτιου δουλευει περιπου 140 μερες με καταναλωση 6000 κιλα.
6000 / 140 = 42,85 κιλα την ημερα.
Καιγοντας το τζακι 12 ωρες μεσο ορο την ημερα εχουμε 42,85 / 12 = 3,57 κιλα την ωρα καταναλωση.

Ποσα kw ειπαμε οτι ειναι το τζακι;;;

Εγω λεω παντως οτι δεν ειναι 39...εσυ;;;

Πρωτα απ'ολα να ζητησω συγνωμη γιατι εβαλα κατα λαθος στην φωτογραφια την δευτερη τα στοιχεια απο το 39-40ρη(αυτην βρηκα αποθηκευμενη στον υπολογιστη τζακι) ο αδελφος μου πηρε τον 33-35kw που ειναι ολοιδιος με μονη διαφορα 5 λιτρα περιπου λιγοτερη χωρητικοτητα νερων ελαχιστα μικροτερο θαλαμο καυσης και ειναι 310-320 κιλα βαρος(πραγματικα ασηκοτο γιατι την ακουσαμε 6 ατομα να τον βαλουμε στην θεση του).
Χρηστο με ρωτησες ποτε τον αναψε, και σου λεω τον Νοεμβριο και ενοω απο τον Νοεμβριο προτοαναψε γιατι αν θυμασαι καλα ο Νοεμβριος φετος ηταν καλοκαιρινος www.accuweather.com/en/gr/thessaloniki/1...405?monyr=11/01/2012
ελαχιστες μερες εκαψε τον Νοεμβριο οπως και'γω το ιδιο,δηλ. μετρημενες στα δαχτυλα.
Αρα κοντα στα 50 κιλα ξυλα την ημερα ειναι περιπου!
Απο τις διαστασεις του τις θερμαινομενες επιφανειες του τζακιου το βαρος και την χωρητικοτητα του θαλαμου (χωραει περισσοτερα ξυλα απο τον burnit μου)εαν ειναι 30kw ο δικος μου τοτε πιστευω οτι ειναι και αυτος κοντα στα 30kw ισος και παραπανω εαν ειναι υπερδιαστασιολογημενος ο ξυλολεβητας μου τοτε μαλλον και το τζακι θα ειναι,βλεπωντας τωρα τις διαστασεις ενος kratki amelia 30kw εαν ειναι το kratki 30kw τοτε και η Βουλγαρα εκει γυρο παιζει και παραπανω γιατι το kratki amelia 30kw εχει 50 ποντους βαθος(περιπου χωρις χερουλια γιατι και η Βουλγαρα στην μετρηση δεν εχει)75 ποντους φατσα και 96 ποντους υψος (εως και το ταμπερ)www.kratki.eu/static-files/fireplace/000...ezownicy_wymiary.jpg η Βουλγαρα του αδελφου εχει 70 ποντους βαθος 75 ποντους φατσα και υψος (αφου δινουν τον 40ρη οι Βουλγαροι 1,72 του αδελφου να'ταν το πολυ κανα 5ποντο πιο κοντος αρα κοντα στο 1,67 ,χονδρικα εαν αφαιρεσουμε τα ποδαρικα που μαλλον μετρανε στο 1,72 του 40kw και στα 1,67 του 35kw και τον μηχανισμο της συρομενης πορτας) το καθαρο υψος πρεπει ν'ναι κοντα στο 1 μετρο δηλ. μεγαλυτερες οι διαστασεις της Βουλγαρας απο το kratki amelia 30kw (επισης φαινετε και απο την περισσοτερη χωρητικοτητα των νερων της Βουλγαρας αλλα και απο το βαρος που ειναι 100 κιλα πιο βαρια,καλα εαν το συγκρινουμε με ενα τζακολεβητα prity το οποιο λεει οτι ειναι 40kw τοτε το τζακι του αδελφου μου πρεπει να΄ναι καμια 60ρια kw γιατι τα ειχε τα prity στο μαγαζι που το πηραμε το τζακι και ηταν σαν τον μικρο φτωχο ξαδελφο!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95337 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Gdevil έγραψε: Εχμ.. μήπως δεν το δούλευε 12 ώρες τη μέρα αλλά μόνο τις κρύες μέρες τόσο?
Επίσης μήπως δεν το είχε συνέχεια στο τέρμα της δυνατότητάς του?
Εννοώ μπορεί η συγκεκριμένη εστία να έχει τόση απόδοση αλλά ο συγκεκριμένος χρήστης το υπολειτουργούσε ουσιαστικά μιας και δεν χρειαζόταν 39 (ή 35) kw (ή τα σώματά του δε μπορούσαν να αποροφήσουν και να αποδόσουν τόση ισχύ) επί 12 ώρες τη μέρα

Μην τα υπολογιζετε ετσι ρε παιδια, τα σπιτια μας το δικο μου και του αδελφου μου με πετρελαιο στα πολλα τα κρυα τους προηγουμενους χειμωνες ηταν φουρνος με 150-180kw την ημερα,φετος μπηκε και μονωση στην σκεπη μπηκαν στον επανω οροφο καινουργια κουφωματα ενεργειακα με τριπλα τζαμια και αργκον και μπηκαν και πατεντα πολυκαρβουνικο φυλο στα πλαισια που υπαρχαν οι σιτες στις μπρος και πισω πορτες δημιουργοντας ουσιαστικα διπλες εξωπορτες,δεν θερμανθηκαν και τα υμηυπογεια αλλα 40 μετρα και ετσι πιστευω απο εκει που χρειαζομασταν παλια με τα κρυα τα μαξ. 180kw σημερα θα ηταν 120-130kw αν αναλογιστουμε και τον φετινο ηπιο χειμωνα με 100kw φουρνος θα ηταν το σπιτι,γιαυτο και εγω εκαψα ολο κι'ολο φετος 4 τονους ξυλα και βγαλαμε την μπεμπελη!
Αρα και με τα 50 κιλα (ξερα)ξυλα που εκαιγε ο αδελφος μου των 180-200kw θερμ. δυναμης και 50% να εχει το τζακι του αποδοση καλυπτετε ανετα και δεν γινετε να κανει πανω απο 1-2 γεμισματα την ημερα μιας και ο θαλαμος του χωραει ανετα πανω απο 30 κιλα ξυλα,απλα γεμιζει μια φορα και μετα ισα-ισα κανει συντηριση της φωτιας!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ