Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95263 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Μεταφερετε οτι θελετε εδω.
Την πλατη μου την γυρισα γιατι το εργαλειο που με
ζεστενει εχει 50 - 50 % αποδωση. :lol:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95272 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Δεν ξερω τι τρεχει μεταξυ σας με τις παρεξηγησεις αλλα απο πρωτο χερι μπορω να σας πω (τα εχω πει ηδη δηλ.)τα υπερ και τα κατα αν ισχυει βεβαια το θεμα Τζακι νερου vs ξυλολεβητας γιατι φετος σε ολοιδια σπιτια εβαλα εγω ξυλολεβητα και ο αδελφος μου τζακι νερου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95273 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Δημητρη εγω θα σου απαντησω απο εδω που δεν μας την λενε πια.
Τα δυο κλαπετα που λες δεν ειναι περισσοτερη διαδρομη και το μονο
που κανουν ειναι να κραταν λιγο τα καυσαερια φυσικα νομιζω αφου
αναψει καλα το τζακι γιατι αλλιως το ντουμανι θα παει συννεφο.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95274 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

valsam έγραψε: Δεν ξερω τι τρεχει μεταξυ σας με τις παρεξηγησεις αλλα απο πρωτο χερι μπορω να σας πω (τα εχω πει ηδη δηλ.)τα υπερ και τα κατα αν ισχυει βεβαια το θεμα Τζακι νερου vs ξυλολεβητας γιατι φετος σε ολοιδια σπιτια εβαλα εγω ξυλολεβητα και ο αδελφος μου τζακι νερου.





Για πες μας και εμας Valsam αν και θα σε κατηγορησουν οτι εχεις ξυλολεβητα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95299 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
μην μπερδέυετε τον βαθμό απόδοσης που σας λένε οι αναλυτές καυσαερίων με τον συνολικό βαθμό απόδοσης ο οποίος και συνήθως είναι μικρότερος στα υδραυλικά συστήματα.

Ενας λέβητας μπορεί να βγάλει 96% βαθμό απόδοσης καύσης αλλά συνολικό βαθμό απόδοσης στο νερό κάτω από 80%, αν π.χ. δεν έχει σωστές διαδρομές, κακό εναλλάκτη, αμόνωτος, κτλ.

Τώρα, ένα υδραυλικό τζάκι, άν εκμεταλλέυεται συνολικά και το νερό, και τα καυσαέρια, και την φούσκα και δεν ξέρω τί άλλο, τότε ο βαθμός απόδοσης του, θεωρώ ότι μπορεί να πάει σε πολύ καλά επίπεδα, με την προϋπόθεση βέβαια ότι έχει γίνει τόσο σωστή τοποθέτηση που αξιοποιείς πλήρως όλη την παραγόμενη θερμότητα!

...το ποιός μπορεί να μετρήσει τέτοιο βαθμό απόδοσης, θεωρώ στην Ελλάδα κανείς μέχρι στιγμής.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by egglezos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80, χρηστος8, LEONAS, Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95303 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Το τζακι του αδελφου μου Βουλγαρα τερας 350 κιλων με χωρητικοτητα νερου 90 λιτρα καμια σχεση με prity(και με δοχειο αδρανειας 500 λιτρα):


Ιδιας φιλοσοφιας με τον ξυλολεβητα μου(ο γνωστος burnit active wbs που σας εχω πρηξει!) με μονη διαφορα οτι δεν εχει τα τουμπο απο κατω και δεν περνανε καθολου νερα απο το κατω μερος της εστιας,στα χαρτια του το δινει 65,22% αποδοση και 306 βαθμους καυσαεριων(εβαλε εναλακτη καμιναδας με βεντυλατερ 600 κυβικον με πινακα ελεγχου και εκανε και θερμοθαλαμο οπως θα εκανε σε τζακι αερος με αλλες 2 περσιδες ψιλα και στο σαλονι 55τ.μ δεν καιει ουτε ενα σωμα και γινετε φουρνος)!
Απο καταναλωση σε ολοιδια σπιτια με περιπου ιδιες θερμοκρασιες εσωτερικες ο αδελφος μου εκαψε 2 τονους παραπανω απο μενα αλλα ζεσταινε ενα χωρο 20 τ.μ παραπανω απ'οτι εγω,απο θεμα ασφαλειας εχει βαλει τα παντα(κλειστο δοχειο για μενα λαθος και εδωσε και ενα καρο λεφτα παραπανω),ασφαλιστικο σερπαντινας(ερχετε με σερπαντινα το τζακι),2 βαλβιδες ασφαλειας εκτονωσης και ups,βεβαια λογο το οτι δεν υπαρχει βεντιλατερ οπως στο ξυλολεβητα μου που κοβει εντελος την παροχη του αερα με αποτελεσμα τον ελεγχο της υπερθερμανσης τρεις φορες φετος την ακουσαμε στην γειτονια απο υπερθερμανση του τζακιου και ανοιξαν τα ασφαλιστικα και γεμισε ατμο ο τοπος(την πρωτη φορα ειχε τον κυκλοφορητη στην πρωτη σκαλα και το τσιτοσε,την δευτερη του κολησε η τριοδι και την εβγαλε και την τριτη εκανε μ@λακια και ειχε κλειστο τον θερμοστατη χωρου και δεν προσεξε οτι το μπαφερ ειχε 80βαθμους και το αναψε το τζακι η γυναικα του),αν ειχε ανοιχτο δοχειο δεν θα το φοβομουν καθολου ενω τωρα εχω μια σχετικη ανυσηχια μηπως και δεν ανοιξει κανα ασφαλιστικο καμια μερα.
Τα υπερ και τα κακα λοιπον του τζακολεβητα σε σχεση με τον ξυλολεβητα μου:
Yπερ Τζακολεβητ:
Aλλο πραμα η αισθηση και η ακτινοβολια και γενικα η συντροφια ενος αναμενου τζακιου!
Κατα:
Η λιγο μεγαλυτερη καταναλωση.
Η σχετικη βρωμια μεσα στο σπιτι.
Το χαμαλικη στο να κουβαλαει τα ξυλα απ'εξω μεσα στο σπιτι καθε μερα,ενω εγω τα εχω διπλα στον χωρο του ξυλολεβητα ολα(εξω τον εχω τον ξυλολεβητα).
Και φυσικα το κοστος οπου παρολου που το τζακι το αγορασε οσο πηρα εγω τον ξυλολεβητα του εφυγαν 1500 ευρω παραπανω απο μενα σε γκρεμισματα, επενδυσεις, γυψοσανιδες,εναλακτες,βεντυλατερ,πινακες κ.τ.λ!
Το συπμερασμα μου ειναι και απ'οσα μου λενε και οι φιλοι επισκεπτες οτι και τα 2 αξιζουν και ειναι καθαρα στο γουστο του καθενος(απο θεμα ασφαλειας το ξεκαθαρισα οτι εαν ειχε ανοιχτο δοχειο ο αδελφος δεν θα το φοβομουν καθολου!),η αδελφη μου π.χ που και αυτη μενει σε ολοιδιο σπιτι διπλα μας και τα ζει και τα 2 καθε μερα θα βαλει ξυλολεβητα σαν τον δικο μου του χρονου,ο κουμπαρος του αδελφου μου θα βαλει τζακι γιατι οτι και να λεμε χαλαλη και ο λιγο παραπανω κοπος και η καταναλωση(στο συγκεκριμενο τζακι γιατι δεν ξερω ισος υπαρχει και τζακι που να εχει καλυτερη αποδοση απ τον ξυλολεβητα μου)μπροστα στην αισθηση του αναμενου τζακιου!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": LEONAS, Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ